Simona Halep - Serena Williams, la US Open: Romanca, o singura victorie cu americanca

Marti, 06 Septembrie 2016, ora 10:53
5418 citiri

Simona Halep o va intalni in sferturile de finala la US Open pe Serena Williams, lider de peste trei ani si jumatate al clasamentului WTA. Romanca are doar un succes din opt intalniri cu americanca.

Singura victorie a Simonei a fost una categorica, scor 6-0, 6-2, pe 22 octombrie 2014, in grupele Turneului Campioanelor

Serena si-a luat revansa in finala, cand a invins-o pe Simona cu 6-3, 6-0.

Romanca a mai reusit sa ii ia un set Serenei doar in prima intalnire, din 2011, in turul al doilea la Wimbledon, meci pierdut cu 6-3, 2-6, 1-6, cand Serena era favorita 7 si a fost eliminata apoi in optimi, si in anul 2015, in semifinale la Miami, meci pierdut de Simona cu 2-6, 6-4, 5-7.

Intalnirea din sferturile US Open va fi a doua in acest an, pentru al patrulea an consecutiv cand au loc doua intalniri intre Simona si Serena.

Iata care au fost cele 8 intalniri directe:

Serena Williams - Simona Halep 3-6, 6-2, 6-1 (2011, turul doi, Wimbledon)

Serena Williams - Simona Halep 6-3, 6-0 (2013, semifinale, Roma)

Serena Williams - Simona Halep 6-0, 6-4 (2013, sferturi, Cincinnati)

Simona Halep - Serena Williams 6-0, 6-2 (2014, grupe, Turneul Campioanelor)

Serena Williams - Simona Halep 6-3, 6-0 (2014, finala, Turneul Campioanelor)

Serena Williams - Simona Halep 6-2, 4-6, 7-5 (2015, semifinala, Miami)

Serena Williams - Simona Halep 6-3, 7-6 (2015, finala, Cincinnati)

Serena Williams - Simona Halep 6-4, 6-3 (2016, sferturi, Indian Wells)

Meciul dintre Simona Halep si Serena Williams va avea loc miercuri seara, in direct pe Ziare.com.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#palmares Simona Serena, #Halep Serena Williams sferturi US Open, #meci Halep Serena US Open , #Serena Williams