Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Fed Cup: Romania se mentine in Grupa Mondiala II dupa ce invinge Marea Britanie

Duminica, 23 Aprilie 2017, ora 14:57
45426 citiri

Romania a ramas in Grupa Mondiala II a Fed Cup dupa ce a trecut la Mamaia de Marea Britanie, scorul fiind acum 3-1, dupa ce Irina Begu a dispus in ultima partida de Heather Watson cu scorul de 6-4, 7-5.

Partida a durat doua ore si trei minute, jocul fiind unul extrem de echilibrat cu multe break-uri de o parte si de alta.

Primul set a durat 44 de minute, cu Begu fiind la timona jocului, dominand o intalnire in care Watson a parut parca mai tematoare si ezitanta, mai ales la jocul de atac, la fileu in special.

O victorie asadar dupa circa doua ore grele de joc, victorie care ne mentine in Grupa Mondiala II.

Sambata, Halep a trecut de aceeasi Watson cu 6-4, 6-1, in timp ce Konta a trecut de Sorana Cirstea cu 6-2, 6-3. Duminica, in primul meci al zilei, Simona Halep a invins-o pe Johanna Konta cu 6-1, 6-3.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Begu invinge cu 6-4, 7-5, iar Romania trece de Marea Britanie si se mentine in Grupa Mondiala II!

14.52: Begu serveste acum pentru meci, are 6-5 cu Watson.

14.40: 5-5, egaleaza Begu, avem prelungiri in acest set.

14.36: 5-4 pentru Watson din pacate, Begu a avut ocazia sa conduca, dar a ratat de mai multe ori copilareste.

14.25: Sunt game-uri foarte lungi, continua inconstanta, Begu facuse break mai devreme si a avut sanse de 5-3, dar acum este 4-4.

14.14: Este 3-3 la Mamaia, continua un set care se anunta din ce in ce mai echilibrat.

13.49: 2-1 Watson, britanica ramane la conducere pe tabela.

13.45: 1-1, egaleaza Begu, e un set echilibrat si acesta.

13.40: 1-0 Watson, care isi face serviciul la debut de set 2.

Set Irina Begu, 6-4 dupa 45 de minute!

13.30: 5-4, Watson reduce din handicap, dar Begu va servi pentru set acum!

13.27: Irina Begu isi consolideaza breakul si face 5-3, dupa un game foarte lung, cu multe egalitati si avantaje de ambele parti.

13.18: Si iata un nou break! Irina il produce si conduce cu 4-3.

13.15: 3-3, rebreak facut de Watson, foarte oscilante evolutiile celor doua sportive in acest prim set.

13.11: Sorana Cirstea sta pe banca acum alaturi de Irina Begu, probabil Monica Niculescu a mers sa inceapa incalzirea pentru o presupusa partida decisiva de dublu, pe care noi nu o dorim.

13.10: Watson isi face si ea serviciul, este 2-3.

13.07: Primul game facut de Irina pe propriul serviciu vine la timp, este 3-1.

13.03: 2-1 Begu, avem 3 break-uri in acest debut de set.

13.00: Egaleaza cu mult calm Watson, e un start de meci echilibrat.

12.54: 1-0 Irina Begu, inceput cu break din primul punct, asa cum a inceput si Simona Halep.

A inceput partida, cu Watson la serviciu!

12.46: Avem imagini de la Mamaia, Watson si Begu se incalzesc si se pregatesc de start.

Reactia Simonei Halep, dupa victoria in fata Johannei Konta din FedCup

12.33: Partida dintre Begu si Watson va incepe in circa 10-15 minute.

FedCup: Simona Halep isi ia revansa cu Johanna Konta si aduce un punct mare Romaniei

Victorie Simona Halep, dupa un meci minunat, scor 6-1, 6-3!

12.13: 5-3 pentru Halep, break si sportiva nascuta la Constanta va servi imediat pentru meci!

12.08: Un game exceptional facut de Simona Halep, care a scapat in 2-3 randuri de un nou break, a fost ofensiva si a bifat si acest game, venind din nou in avantaj pe tabela, 4-3.

Iata rebreakul pe care il asteptam cu totii! 3-3, iar Halep va servi acum pentru a reveni la conducere in mansa secunda.

11.58: 3-2 Konta, Simona ramane in spatele sportivei britanice.

11.47: Prim break realizat de Konta in aceasta duminica, 2-1 cu serviciul pentru britanica. E clar ca sportiva de pe 7 WTA si-a ridicat mult nivelul.

11.43: 1-1, Konta egaleaza rapid, se anunta un set 2 mult mai echilibrat.

11.41: Cel mai greu game realizat de Simona Halep, cand Konta a avut doua mingi de break si a fost cu adevarat incisiva, periculoasa si mult mai atenta in ofensiva.

Set entuziasmant facut de Simona Halep, care face un break la zero si castiga cu 6-1!

11.30: A fost un game mai greu acum, dar Simona l-a inchis inainte ca el sa ajunga in prelungiri, este 5-1.

11.24: 1-4, vine si primul game facut de Konta in aceasta duminica.

11.20: 4-0, Simona efectiv zburda pe teren in aceasta dimineata!

Dublu break realizat de Simona Halep, care pare total in controlul acestei partide, in care Konta cu siguranta nu se regaseste. 3-0 pentru Romania!

11.12: Este 2-0 pentru Halep, care bifeaza un game la zero si ajunge la 8 puncte la rand castigate.

Break reusit de Simona Halep la chiar prima minge avuta! 1-0 si inceput foarte bun pentru Halep.

11.05: Incalzirea s-a terminat, incepe partida cu Konta la serviciu!

11.04: Monica Niculescu i-a luat locul lui Ilie Nastase pe scanunul de capitan nejucator.

11.03: Este si Gica Hagi in arena, patronul celor de la Viitorul, si antrenor in acelasi timp la gruparea care este pe locul 2 in Liga 1.

11.01: Sunt multi nori pe cer la Constanta, iar temperatura este una destul de scazuta, sunt doar 11 grade Celsius.

11.00: Avem imagini de la Mamaia, ploua putin, dar nu foarte puternic, astfel incat meciul poate incepe. Posibil insa sa avem intreruperi pe parcursul partidei. Cele doua jucatoare efectueaza incalzirea.

10.18: E important de amintit faptul ca ITF i-a retras acreditarea lui Ilie Nastase, care nu va putea intra in arena de la IDU nici astazi, dupa ce a fost condus afara sambata, in mijlocul setului 2 dintre Konta si Cirstea.

Pana acum, scorul este 1-1, dupa o prima zi extrem de tensionata la Mamaia, acolo unde are loc aceasta partida, pe arena care apartine de Tenis Club IDU. Si nimic nu avea sa anunte uraganul din meciul doi, dupa o prima partida linistita, in care Halep a trecut de Watson lejer, cu 6-4, 6-1.

Meciul 2 a fost unul de pomina, intre Cirstea si Konta, un meci pe care englezoaica l-a dominat in prima parte, scor 6-2. In mansa secunda, jocul a fost intrerupt de arbitru cand Sorana avea 2-1, dupa presupuse jigniri adresate din tribune. Ilie Nastase a fost eliminat, dar cand jocul s-a reluat Sorana a facut break si avea 3-1. In acel moment, Konta a izbucnit in lacrimi si i-a spus arbitrului ca a fost jignita. Acesta a oprit meciul pentru mai bine de 15 minute, iar Sorana a fost complet scoasa din ritm.

Ilie Nastase a fost apoi dat afara din arena, iar pe larg despre evenimentele de la partida de ieri puteti citi mai jos:

Citeste mai multe despre incidentele de la acest meci

Konta a castigat cu 6-2, 6-3 pana la urma, iar duminica urmeaza deci si meciurile decisive, incepand cu revansa pe care Halep trebuie sa o ia dupa eliminarea de la Miami.

Jocurile sunt televizate pe DigiSport si DolceSport TV.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#live text Halep Konta, #Fed Cup meciuri live duminica, #ziua doi Fed Cup live text , #stiri Simona Halep