Simona Halep a debutat in forta la Doha

Miercuri, 14 Februarie 2018, ora 16:39
56546 citiri

Simona Halep a castigat fara probleme partida disputata miercuri in runda a doua a turneului de la Doha.

Reprezentanta noastra, calificata direct in turul II, a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova in doua seturi, scor 6-3, 6-0.

La primul meci disputat in echipamentul celor de la Nike, Simona a oferit un joc extrem de solid si a surclasat-o pe Makarova, in fata careia pierduse ultima confruntare directa, anul trecut la Washington.

De data aceasta, Makarova n-a mai avut nicio sansa, iar Simona s-a imput categoric in primul joc disputat dupa finala de la Australian Open pierduta in fata lui Caroline Wozniacki.

Tenismena noastra a aratat foarte bine si din punct de vedere fizic, chiar daca inaintea meciului anunta ca se teme ca accidentarea suferita la Melbourne sa nu recidiveze.

In optimile de finala, Simona o va intalni joi, la o ora ce urmeaza a fi anuntata de organizatori, pe letona Anastasija Sevastova (locul 15 WTA), care a trecut in runda a doua de Naomi Osaka, cu 6-4, 6-1.

Simona Halep si Anastasija Sevastova s-au mai intalnit de 8 ori, scorul fiindu-i favorabil tenismenei noastre, cu 5-3.

De altfel, Simona a castigat ultimele patru confruntari directe cu letona, 3 dintre ele in 2017.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Ekaterina Makarova, din turul doi al turneului de la Doha.

Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-3, 6-0

16:39 - GAME, SET si MECI SIMONA HALEP!

16:35 - 5-0 pentru Simona, dupa inca un break, iar constanteanca noastra va servi pentru castigarea meciului.

16:28 - Simona joaca de-a dreptul incantator in aceste momente si o mai despart doar doua game-uri de castigarea jocului.

16:25 - Un nou break reusit de Simona, iar scorul devine 3-0 in favoarea sportivei noastre in acest set secund.

16:20 - Simona salveaza nu mai putin de 4 mingi de break si incheie invingatoare un game extrem de lung.

INFO: Tot de la aceasta ora joaca si Sorana Cirstea, intr-un meci transmis, de asemenea, in direct de site-ul Ziare.com:

LIVE Sorana Cirstea, in turul doi la Doha ACUM

16:12 - Inceput in forta in setul doi pentru Simona Halep, cu break la 0.

Vezi si:

• 16:08 - Simona salveaza o minge de break si castiga, apoi, primul set, la 40 de minute de la startul intalnirii.

16:01 - Makarova isi face serviciul, dar Simona va servi din nou pentru a inchide primul set.

15:57 - Rebreak facut de Makarova.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in runda urmatoare pe letona Anastasija Sevastova (locul 15 WTA), care a trecut in runda a doua de Naomi Osaka, cu 6-4, 6-1.

15:53 - Un nou break reusit de Simona, care va servi pentru castigarea primului set.

15:48 - Simona continua sa serveasca excelent si pastreaza distanta fata de rusoaica.

15:46 - Makarova isi face serviciul cu dificultate si castiga primul ei game.

15:41 - Serviciu bun al Simonei si scorul devine 3-0.

15:38 - Simona reuseste breakul si se distanteaza la 2-0.

15:30 - Tenismena noastra revine de la 0-30 si isi face serviciul in acest prim game al meciului.

15:27 - Simona va servi prima.

ora 15:27 - A INCEPUT PARTIDA!

INFO: Simona Halep ocupa locul 2 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Rusia se afla pe pozitia 36.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de cinci ori in trecut, scorul fiindu-i favorabil reprezentantei noastre, cu 3-2:

2013, New Haven: 6-1, 7-6 pentru Simona;

2015, Australian Open: 6-4, 6-0 pentru Ekaterina;

2015, Dubai: 6-3, 1-6, 7-5 pentru Simona;

2016, Indian Wells: 6-2, 6-4 pentru Simona;

2017, Washington: 2-6. 6-3, 1-0 ret. pentru Ekaterina.

Turneul de la Doha se desfasoara pe durata acestei saptamani si e dotat cu premii in valoare totala de 3 milioane de dolari.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
    Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
    AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
    Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
    #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep meci Doha, #Simona Halep Ekaterina Makarova , #stiri Simona Halep