Simona Halep, eliminata de Pliskova in semifinale la Miami

Vineri, 29 Martie 2019, ora 07:11
74018 citiri

Simona Halep a fost eliminata, vineri dimineata, de Karolina Pliskova in semifinalele turneului WTA de la Miami.

Sportiva ceha s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1 la capatul unei partide intrerupta de mai multe ori din cauza averselor de ploaie.

Inceput cu o intarziere de 45 de minute fata de ora prevazuta, meciul dintre Simona Halep si Karolina Pliskova a avut un start echilibrat, iar cele doua tenimene au mers cap la cap pana la scorul de 3-3, moment in care jocul a fost intrerupt pentru o ora, din cauza ploii.

La revenirea pe teren, jocul a parut ca si-a pierdut din intensitate, iar Simona s-a distantat la 5-3 si a servit pentru castigarea primului set la scorul de 5-4. Din acel punct, ceva s-a rupt, insa, in jocul reprezentantei noastre, iar jucatoarea din Cehia a revenit fantastic.

Nici macar interventia lui Daniel Dobre n-a oprit caderea Simonei, iar Pliskova, din ce in ce mai increzatoare in joc, si-a adjudecat primul set cu 7-5.

Setul doi a fost practic fara istoric, jucatoarea aflata pe locul 5 in clasamentul WTA castigand toate cele 5 game-uri disputate inainte ca partida sa fie din nou intrerupta de ploaie si amanata pentru vineri seara.

Revenite pe teren la scorul de 5-0, cele doua au mai castigat cate un game fiecare, suficient pentru ca Pliskova sa mearga in finala cu Ashleigh Barty.

Simona Halep - Karolina Pliskova 5-7, 1-6

07:11 - Game, set si meci Pliskova!

07:08 - Halep isi face serviciul in primul game de la reluarea partidei.

07:06 - Se reia partida, Simona serveste!

06:35 - Jocul ar trebui sa se reia dupa ora 06:50.

06:22 - Organizatorii anunta, insa, ca ploaia s-a oprit si s-a trecut la uscarea terenului.

06:13 - La Miami a trecut de miezul noptii, iar prognoza meteo nu e deloc una buna, astfel ca sunt sanse mari ca partida sa continue vineri seara. Asteptam decizia organizatorilor.

05:54 - Jucatoarele se duc la vestiare, iar continuarea meciului ar putea fi amanata pentru vineri seara.

INFO: Ploua din nou puternic la Miami, iar meciul e din nou intrerupt.

- Game Pliskova, care se afla la un singur game de calificarea in finala.

- Simona isi pierde din nou serviciul, iar Pliskova are acum doua breakuri avans in acest set doi.

- Game alb reusit de Karolina Pliskova. E cel de-al 7-lea game la rand reusit de cehoaica, iar Simona pare complet iesita din ritm.

INFO: Meciul se reia dupa nici doua minute de la intreruperea lui.

INFO: Ploua din nou la Miami, iar arbitra de scaun ia decizia de a intrerupe partida pentru cateva momente.

- Simona nu se regasete, in timp ce tenismenei din Cehia ii intra toate loviturile. (0-2)

- Karolina Pliskova serveste excelent si ajunge la cinci game-uri castigate consecutiv. (0-1)

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul Digi Sport 2.

05:32 - Karolina Pliskova reuseste un nou break si isi adjudeca primul set.

Vezi: Momente dificile pentru Simona Halep: Iata ce i-a transmis Daniel Dobre

- Un nou game alb izbutit de Pliskova, iar Simona va servi pentru a ramane in set la nici 5 minute distanta de cand a servit pentru a castiga primul set. (5-6)

- Simona isi pierde serviciul, iar setul intra "in prelungiri". (5-5)

- Game reusit de Pliskova, insa Simona va servi pentru castigarea primului set. E ora 23:20 la Miami. (5-4)

- Tenismena romana isi face serviciul si isi consolideaza, astfel, breakul. (5-3)

- Simona reuseste din nou breakul si trece in avantaj. (4-3)

05:10 - S-a reluat meciul dupa aproape o ora de intrerupere.

05:08 - Abia acum terenul a fost uscat complet, iar jucatoarele sunt asteptate sa revina de la vestiare.

ora 04:35 - Ploaia s-a oprit, iar organizatorii usuca terenul. Meciul ar trebui sa se reia in aproximativ 10-15 minute.

INFO: A inceput sa ploua, chiar puternic, la Miami, iar partida se intrerupe.

- Rebreak reusit de Karolina Plikova. (3-3)

- Simona joaca excelent si reuseste primul break al partidei, chiar la 0 (3-2)

- Un game mai dificil pentru reprezentanta noastra, care salveaza doua mingi de break, dar pe care reuseste sa-l inchida. (2-2)

- Cehoiaca serveste bine si reuseste un nou game pe propriul serviciu. (1-2)

- Game bun reusit de Simona, care egaleaza scorul in acest debut de meci. (1-1)

- Karolina Pliskova isi face serviciul si castiga primul game al meciului. (0-1)

INFO: In ultima intalnire directa, desfasurata luna trecuta in cadrul intalnirii de Fed Cup dintre Cehia si Romania, Simona Halep a invins-o in trei seturi pe Karolina Pliskova.

ora 03:45 - STARTUL PARTIDEI

ora 03:39 - Cele doua tenismene au patruns pe teren, iar meciul va incepe in aproximativ 6 minute.

Cunoastem prima finalista de la Miami: Ce-a spus despre o posibila confruntare cu Simona Halep

INFO: E cea de-a 10 intalnire directa intre Simona Halep si Karolina Pliskova, scorul fiind net favorabil reprezentantei noastre, 7-2.

INFO: Daca se califica in finala turneului din Florida, Simona va reveni pe primul loc in ierarhia WTA.