Simona Halep, eliminata in turul 2 de la Roma dupa un meci de mare lupta

Joi, 16 Mai 2019, ora 16:25
66257 citiri

Simona Halep a fost eliminata in turul doi de la Roma de Marketa Vondrousova (44 WTA).

Tanara jucatoare din Cehia s-a impus in trei seturi, dupa un meci de mare lupta, cu 2-6, 7-5, 6-3.

In primul set, Vondrousova a incercat sa joace cat mai agresiv, dar Simona a gasit de fiecare data solutiile perfecte si a castigat setul fara mari emotii.

Lucrurile s-au schimbat insa din setul secund, cand Simona a comis nu mai putin de 19 greseli nefortate, iar Vondrousova a inceput sa o "masacreze" cu scurte perfecte.

In setul decisiv, Simona a acuzat probleme medicale, a primit ingrijiri, dar a continuat sa joace desi fizioterapeutul i-a spus ca situatia e destul de delicata.

Simona a luptat pentru fiecare minge pe final de meci, dar in cele din urma Vondrousova a reusit sa se impuna si a castigat partida.

Aceasta este a doua victorie pe care Vondrousova o obtine in fata Simonei Halep, dupa cea de la Indian Wells, de anul acesta.

Mai departe, Vondrousova o va intalni in optimile de finala pe Daria Kasatkina.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-2, 5-7, 3-6

16:26 - Vondrousova castiga acest meci si o elimina pe Simona!

16:23 - Vondrousova face break, are 5-3 si serveste pentru castigarea partidei.

16:19 - Game de mare lupta, iar Vondrousova conduce cu 4-3.

16:09 - Simona continua sa joace, chiar si cu probleme medicale, si egaleaza la trei!

16:05 - Game fara emotii pentru Vondrousova, care conduce cu 3-2.

16:03 - Revenita pe teren, Simona reuseste un game la zero si scorul este 2-2.

15:56 - Simona Halep acuza probleme medicale si primeste ingrijiri.

15:54 - Vondrousova isi face din nou serviciul si are 2-1.

15:52 - Game bun pentru Simona, care egaleaza la unu fara emotii.

15:48 - Vondrousova isi face serviciul de la 0-30 si conduce cu 1-0 in decisiv.

15:41 - Vondrousova face break si trimite meciul in setul decisiv!

15:34 - Game la zero si pentru Vondrousova, care conduce cu 6-5. Presiunea se muta din nou pe Simona.

15:32 - Simona castiga la zero acest game si scorul este 5-5!

15:29 - Vondrousova isi face serviciul si are 5-4. Presiunea se muta acum pe Simona, care serveste pentru a ramane in set.

15:25 - Game excelent reusit de Simona si scorul este 4-4.

15:21 - Vondrousova reuseste un game la zero si conduce cu 4-3.

15:19 - Simona revine fenomenal de la 0-40 si scorul devine 3-3.

15:14 - Simona face rebreak dupa un game de mare lupta si cehoaica are 3-2.

15:07 - Vondrousova reuseste un nou break si conduce cu 3-1.

15:01 - Simona face imediat rebreak si scorul este 2-1. Raspuns rapid si agresiv al sportivei noastre.

14:57 - Vondrousova face break si conduce cu 2-0.

14:54 - Inceput echilibrat in setul secund, dar Vondrousova isi face serviciul si are 1-0.

14:47 - Serviciu excelent al tenismenei noastre, iar primul set e castigat de Simona dupa 32 de minute.

14:43 - Simona reuseste un nou break si va servi pentru castigarea primului set.

14:40 - Un game deosebit de spectaculos oferit de cele doua, cu Simona Halep salvand doua mingi de break si apoi desprizandu-se la 4-2.

14:31 - Break reusit de Simona, care trece in avantaj.

14:29 - Simona raspunde cu un serviciu excelent si echilibru se mentine in acest debut de meci.

14:25 - Marketa Vondrousova serveste bine si Simona n-a reusit s-o puna in dificultate pana acum.

14:22 - Simona salveaza doua mingi de break si reuseste apoi sa egaleze la 1.

INFO: De la Australian Open si pana-n prezent, Marketa Vondrousova a inregistrat 19 victorii si doar 4 infrangeri!

14:17 - Cehoaica incepe bine si isi castiga fara emotii serviciul.

INFO: Partida de pe arena Pietrangeli poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

ora 14:14 - A inceput meciul, cu Simona la primire.

Vezi: Surpriza imensa la turneul de la Roma, pe partea de tablou a Simonei Halep

ora 13:55 - Fernando Verdasco il invinge in trei seturi pe Dominic Thiem, scor 4-6, 6-4, 7-5, dupa aproape trei ore de joc. In aproximativ 20 de minute va incepe meciul Simonei.

Vezi: Naomi Osaka se califica in optimi la Roma: Singura modalitate prin care Simona Halep o mai poate depasi in ierarhia WTA

ora 12:55 - Meciul dintre Dominic Thiem si Fernando Verdasco, programat inaintea jocului Simonei, tocmai a intrat in setul decisiv, ceea ce inseamna ca startul partidei dintre reprezentanta noastra si Marketa Vondrousova va fi in jurul orei 14.

INFO: Meciul ar fi trebuit sa se desfasoara miercuri, dar a fost amanat pentru joi din cauza ploii.

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep se afla pe pozitia a 3-a, in timp ce adversara ei din Cehia ocupa locul 43.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit o singura data pana acum, in urma cu doua luni la Indian Wells, unde Marketa Vondrousova s-a impus in trei seturi.

INFO: Simona Halep a avut un prim tur liber, pe cand Marketa Vondrousova a invins-o greu pe conationala sa Barbora Strycova.

13-19 mai e perioada in care se desfasoara turneul de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de 3,4 milioane de dolari.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#LIVE meci Halep Vondrousova, #Halep Vondrousova in direct, #Simona Halep Marketa Vondrousova, #Simona Halep turneu Roma , #stiri Simona Halep