Simona Halep incepe excelent turneul WTA de la Beijing

Duminica, 28 Septembrie 2014, ora 16:12
25767 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul II al turneului WTA de la Beijing, dupa o victorie facila in prima mansa, in compania sportivei din Cehia, Barbora Zahlavova Strycova, scor 6-1, 6-4.

Halep a inceput entuziasmant jocul de la Beijing, in fata locului 32 WTA, castigand primul set intr-o maniera categorica, scor 6-1. Prima mansa a durat doar 29 de minute.

In setul secund, adversara Simonei si-a ridicat nivelul, tinandu-i piept sportivei din Romania. S-a mers pana la 4-4 in setul 2, de aici Halep punctand decisiv ultimele doua game-uri pentru a castiga meciul.

Partida a durat per total 1 ora si 29 de minute.

In turul II, romanca va da piept cu o sportiva din China, L.Zhu, care a beneficiat in primul tur de retragerea Anastasiei Pavlyuchenkova.

Desfasurarea intalnirii:

16.10: Meci Simona Halep! 6-1, 6-4 dupa un meci foarte bun facut de romanca, Halep incepe excelent la Beijing acest turneu.

16.02: Multe emotii acum pentru Simona, care face totusi 5-4, dupa ce Strycova a avut de doua ori sansa de break. Romanca va primi acum pentru meci.

15.54: 4-4, egaleaza iarasi Strycova situatia pe tabela, din nou ea fiind nevoita sa anuleze o sansa de break a Simonei.

15.47: 4-3, un game greu acum pentru Simona, un game intrat in prelungiri, dar pana la urma Simona ajunge la doua puncte de victorie.

15.41: 3-3 dupa game care a tinut minute bune, Halep a avut si o sansa de break, pentru a face 4-2, dar pana la urma este egalitate.

15.31: 3-2 Halep, care isi face un nou serviciu in aceasta secunda mansa. Se joaca de aproape o ora.

15.28: 2-2, Strycova s-a adunat si joaca mult mai bine in acest set secund, in care, cel putin pe propriul ei serviciu, nu prea i-a lasat mari sanse Simonei.

15.23: 2-1 Halep, un nou game sigur facut de romanca. Ii functioneaza foarte bine lovitura de dreapta astazi.

15.20: 1-1, game la zero facut de cehoaica pe propriul serviciu.

15.16: 1-0 in setul secund, Halep si-a facut perfect serviciul in primul game din setul secund.

15.10: 6-1, set perfect facut de Halep.

15.07: 5-1 pentru Halep, dupa un game in care Strycova a avut doua mingi de break.

15.00: 4-1 dupa doua breakuri la rand Simona Halep! Romanca joaca entuziasmant la Beijing, cel putin in aceste prime momente de joc cu Strycova.

14.57: Halep face 3-1, dupa un serviciu categoric al romancei. Constanteanca pare sa fie in controlul acestei partide.

14.53: 2-1 Halep, break facut de romanca, sportiva care a avut 40-0 in game, a fost egalata, dar apoi a facut doua puncte la rand.

14.47: 1-1, Halep isi castiga punctul relativ sigur, Strycova a pus insa doua scurte interesante.

14.44: 1-0 pentru sportiva din Cehia, Simona a facut un singur punct pana acum.

14.41: Strycova va servi prima in meci.

14.40: Incalzirea a luat sfarsit, ne pregatim de debutul partidei.

14.32: Sportivele au intrat in arena, urmeaza incalzirea.

INFO - Competitia de la Beijing este ultima importanta inainte de Turneul Campioanelor, care va avea loc in Singapore, intre 20-26 octombrie.

INFO - Halep a pierdut saptamana trecuta in turul II la Wuhan, tot in China, scor 6-2,2-6,3-6 cu Garbine Muguruza din Spania.

INFO - Strycova are un rezultat interesant in 2014, si anume un sfert de finala la Wimbledon, acolo unde a pierdut in fata conationalei sale, Petra Kvitova, cea care avea sa castige trofeul.

Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc pe cuvântul meu în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
#simona halep live zahlavova, #halep live prim tur beijing, #halep versus strycova beijing , #stiri Simona Halep