Simona Halep l-a chemat in ajutor pe Andrei Pavel. Ce i-a spus fostul jucator in timpul partidei cu Riske

Sambata, 30 Septembrie 2017, ora 12:22

Jucatoarea de tenis din Romania Simona Halep l-a chemat in timpul partidei disputate cu Alison Riske din turul I al turneului WTA de la Beijing pe noul sau antrenor Andrei Pavel, pentru a primi cateva sfaturi intr-un moment dificil.

La 1-0 la seturi, dar condusa fiind cu 4-1 in setul 2, Andrei Pavel a fost chemat de romanca de pe locul 2 WTA intr-o pauza de on-court coaching, iar fostul jucator de pe locul 13 mondial ATP i-a spus Simonei, care parea foarte ingandurata:

"Cum ai terminat primul set en-fanfare asa poti sa faci si acum. Ai construit fiecare punct cu bine, acum nu ti-a iesit o minge prea bine si gata te-ai pripit. Punctele le poti face si prin faptul ca poti sa o aduci la fileu, sa iesi in fata, sa ii dai acolo unde trebuie, decisiv.

Problema este ca vrei sa termini meciul prea repede. Ai putina rabdare, concentreaza-te si ia punctele unul dupa altul, construieste punctele cu atentie, ca sa poti sa iti alegi mingea pe care o vrei tu, unde vrei tu mai ales, sa o dai. Apara-te si incearca sa ajungi acolo in fata mai des, sa ataci, mai ales pe serviciul ei doi, intra in joc si daca e retrasa mai pune o scurta, mai scoate-o din ritm", au fost cuvintele lui Pavel.

Simona Halep evolueaza in turul I la Beijing intr-un meci dificil cu Alison Riske, meci pe care il puteti urmari LIVE pe acest link.