Simona Halep o invinge dramatic pe Johanna Konta si avanseaza in semifinale la Cincinnati

Sambata, 19 August 2017, ora 04:17
79870 citiri

Simona Halep s-a calificat, sambata dimineata, in semifinalele turneului de la Cincinnati, pentru al treilea an consecutiv.

Reprezentanta noastra a invins-o in sferturile de finala pe britanica Johanna Konta in doua seturi, scor 6-4, 7-6.

In semifinale, Simona o va intalni pe americanca Sloane Stephens (locul 151 WTA).

3 infrangeri din tot atatea partide disputate in circuitul WTA avea Simona Halep in fata Johannei Konta, pe care reusise s-o invinga doar in Fed Cup.

Astfel, pe langa miza sportiva, se poate spune ca constanteanca a avut si o miza personala, iar daruirea cu care a jucat a facut diferenta.

Simona si Johanna au oferit o partida echilibrata, cu multe lovituri superbe, dar si greseli pe masura.

Primul set a fost adjudecat de Simona cu 6-4, cu un break pe serviciul adversarei, venit dupa o conversatie purtata cu Darren Cahill.

In setul II, Simona a oferit un tenis excelent si s-a desprins aproape imediat la 5-2. A servit pentru castigarea meciului si a avut chiar doua mingi de meci, dar le-a irosit si a inceput declinul. Britanica a egalat la 5 si parea ca se repeta povestea de la Miami si Wimbledon.

N-am mai avut insa parte de nicio revenire, chiar daca Simona a mai irosit trei mingi de meci, inainte de a castiga setul doi la tie-break, cu 7-1.

Dupa calificarea in semifinale, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 128,330 de dolari si 350 de puncte in ierarhia WTA.

Vezi si:

• In semifinala de sambata urmeaza Sloane Stephens, pe care Simona a invins-o saptamana trecuta la Washington si pe care a intalnit-o de 6 ori pana acum, avand 4 victorii si doua infrangeri:

2012, Barcelona: 6-4, 6-4 pentru Halep;

2013, Hobart: 6-4, 6-0 pentru Stephens;

2013, Australian Open: 6-1, 6-1 pentru Stephens;

2014, Roland Garros: 6-4, 6-3 pentru Halep;

2015, Miami: 6-1, 7-5 pentru Halep;

2017, Washington: 7-6, 6-0 pentru Halep.

Vezi si:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Johanna Konta, din sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

Simona Halep - Johanna Konta 6-4, 7-6 (1)

ora 04:16 - SIMONA HALEP CASTIGA MECIUL! 7-1 a fost in tie-breakul setului doi!

- 6-1 pentru Simona, care are 5 mingi de meci in acest moment.

- 4-1 pentru Simona dupa 5 mingi disputate in tie-break.

- 3-0 pentru Simona dupa 3 mingi jucate in tie-break.

04:10 - Simona iroseste trei mingi de meci (5 in total) si setul se va decide in tie-break.

04:00 - Simona salveaza doua mingi de break intr-un moment foarte important si face 6-5.

03:56 - Konta isi face serviciul si egaleaza la 5, dupa ce a fost condusa cu 5-2.

03:51 - Din tribune coboara Darren Cahill, care incearca s-o calmeze putin pe reprezentanta noastra.

03:51 - Simona are doua mingi de meci, dar britanica revine si reuseste breakul.

03:44 - Game Konta, dar Simona urmeaza sa serveasca pentru castigarea partidei.

03:39 - Simona joaca superb in acest set II si e la doar un game distanta de semifinale.

03:36 - Konta reuseste un game alb.

03:32 - Game Simona Halep.

03:29 - Un nou break al Simonei, care se desprinde la 3-1.

03:24 - Simona isi face serviciul si trece in fata si-n setul doi.

03:22 - Rebreak Simona Halep.

03:18 - Break reusit de Konta in debutul setului II.

03:14 - Simona serveste prima in acest set secund.

03:12 - Break si Simona inchide setul dupa 46 de minute.

03:10 - Simona l-a chemat pe Darren Cahill, iar australianul pare foarte linistit si increzator ca reprezentanta noastra va castiga setul.

03:09 - Konta reuseste breakul si setul continua.

03:04 - Game la 0 al britanicei, dar Simona va servi pentru castigarea primului set.

02:59 - 3 mingi de break salvate de Simona (de la 0-40), care se desprinde la 5-2 in primul set.

02:55 - Simona revine de la 40-15 si face break-ul.

02:47 - Tenismena noastra salveaza o minge de break si trece din nou in avantaj.

02:42 - Rebreak Simona Halep.

02:36 - Konta reuseste break-ul la cea de-a 3-a sansa.

02:33 - Game Konta si scorul devine egal, 1-1.

02:29 - Simona salveaza o minge de break si isi face serviciul.

ora 02:26 - A inceput partida, cu Simona Halep la serviciu.

ora 02:20 - Cele doua tenismene au patruns pe terenul de joc, partida urmand sa inceapa in cateva minute.

ora 02:12 - Sloane Stephens este cea de-a 3-a semifinalista de la Cincinnati, dupa Garbine Muguruza si Karolina Pliskova. In sferturi, americanca a invins-o pe nemtoaica Julia Goerges, scor 6-1, 7-6.

In semifinale, Sloane Stephens (locul 151 WTA) va da piept cu invingatoarea partidei dintre Simona Halep si Johanna Konta.

ora 01:40 - Karolina Pliskova a invins-o in sferturi pe Caroline Wozniacki si s-a calificat in semifinale. In aceste conditii, Simona va ocupa locul 1 incepand de luni in ierarhia WTA doar daca triumfa la Cincinnati.

INFO: Intalnirea are loc pe arena principala a complexului de la Cincinnati si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

INFO: Simona Halep ocupa locul 2 in ierarhia WTA, in timp ce Johanna Konta se afla pe pozitia a 7-a.

INFO: Va fi cea de-a 6-a intalnire directa intre Simona Halep si Johanna Konta. Britanica s-a impus in cele 3 partide disputate in circuitul WTA, pe cand reprezentanta noastra a castigat ambele meciuri jucate in Fed Cup.

INFO: E pentru a 3-a oara in acest an cand Halep si Konta se intalnesc in sferturile unui turneu, dupa Miami si Wimbledon.

Turneul de la Cincinnati, dotat cu premii in valoare totala de 2,5 milioane de dolari, se desfasoara in perioada 14-20 august.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
    România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
    „Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
    Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
    #Simona Halep victorie Konta, #LIVE sfert Halep Konta, #Halep Konta meci Cincinnati , #stiri Simona Halep