Simona Halep si-a zdrobit adversara in optimi la Birmingham

Joi, 18 Iunie 2015, ora 15:38
30112 citiri

Simona Halep a obtinut joi o calificare facila in sferturile de finala ale turneului de la Birmingham.

Tenismena noastra a invins-o in optimile de finala pe cehoaica Klara Koukalova (locul 93 WTA) in doua seturi, scor 6-1, 6-3.

Doar 50 de minute a durat intalnirea, una dominata in totalitate de reprezentanta noastra, care nu a avut niciun fel de problema.

In primul set, cehoaica n-a reusit sa castige niciun game pe propriu serviciu, iar Simona s-a impus in doar 18 minute.

Setul secund a fost putin mai echilibrat, dar Koukalova n-a dat senzatia nicio clipa ca ar putea fi in stare sa se impuna.

Dupa calificarea in sferturi, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 16.725 de dolari si 100 de puncte in clasamentul WTA.

In sferturi, sportiva noastra, care e favorita numarul 1 la Birmingham, o va intalni pe invingatoarea 'optimii' dintre cehoaica Barbora Strycova (fav.10) si frantuzoaica Kristina Mladenovic.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep o disputa in optimile de finala ale turneului de la Birmingham.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Klara Koukalova 6-1, 6-3

setul II:

- Break si Simona castiga partida fara niciun fel de problema.

- Simona face 5-3 si e la doar un game distanta de sferturile turneului britanic.

- Koukalova isi face serviciul la 0.

- Game Simona si scorul devine 4-2 in acest set secund.

- Cehoaica leaga doua game-uri consecutive pe propriu serviciu.

- Inca un game in contul Simonei.

- Koukalova castiga primul game pe serviciul ei.

- Tenismena noastra se impune usor pe propriul serviciu.

- Simona incepe excelent si setul secund, cu un break, si pare ca nu va avea niciun fel de probleme in a ajunge in sferturi.

- A inceput setul doi, cu Klara Koukalova la serviciu.

setul I:

- Simona castiga fara probleme primul set, in doar 18 minute.

- Inca un break pentru Simona, care va servi pentru castigarea primului set. Au trecut doar 15 minute de la start!

- Tenismena noastra isi castiga cu usurinta serviciul.

- Simona castiga din nou pe serviciul adversarei si desprinde la 3-1.

- Rebreak facut de cehoaica.

- Break reusit de Simona.

- Game castigat la 0 de jucatoarea noastra.

- Simona serveste prima.

ora 14:49 - STARTUL INTALNIRII

ora 14:30 - Partida programata inainte s-a incheiat, astfel ca intalnirea Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

INFO: Partida va avea loc pe arena centrala si va putea fi urmarita in direct la TV de Digi Sport 2.

INFO: Klara Koukalova ocupa locul 92 in clasamentul WTA si s-a mai intalnit de doua ori pana acum cu Simona (locul 3 WTA):

2010, Madrid: 6-3, 6-3 pentru Klara Koukalova;

2012, Hobart: 4-6 6-2 7-5 pentru Simona Halep.

Surpriza de proportii la Birmingham: Ce adversara va intalni Simona Halep in optimi

INFO: In runda precedenta, Simona a invins-o pe Naomi Broady, scor 6-4, 6-2, in timp ce Klara a trecut de Caroline Garcia, scor 6-3, 6-0.

INFO: Castigatoarea intalnirii dintre Halep si Koukalova o va intalni in sferturi pe invingatoarea partidei dintre Barbora Strycova si Kristina Mladenovic.

Turneul de la Birmingham, dotat cu premii in valoare totala de 731.000 de dolari, are loc in perioada 15-21 iunie.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Simona Halep calificare sferturi Birmingham, #LIVE optimi Simona Halep, #Simona Halep optimi Birmingham , #stiri Simona Halep