Simona Halep, victorie chinuita in optimi la Eastbourne

Joi, 29 Iunie 2017, ora 16:00
68306 citiri

Simona Halep s-a calificat joi in sferturile de finala ale turneului de la Eastbourne.

Reprezentanta noastra a invins-o cu mare dificultate pe ocupanta locului 149 in ierarhia WTA, bulgaroaica Tsvetana Pironkova, la capatul a trei seturi extrem de disputate, scor 6-7, 7-6, 7-5.

Intrerupt miercuri seara din cauza ploii, la scorul de 7-6, 2-1 in favoarea bulgaroaicei, jocul dintre cele doua s-a reluat joi la pranz si a continuat sub semnul echilibrului.

Dupa ce in turul II a eliminat-o usor pe Monica Niculescu, Pironkova i-a dat mari batai de cap Simonei.

Setul II s-a reluat joi de la scorul de 2-1 pentru Pironkova si a fost decis, la fel ca primul, tot la tie-break. De aceasta data, i-a revenit Simonei, care miercuri, in primul set, a irosit nu mai putin de 7 mingi de set.

La fel de disputat a fost si setul decisiv, cele doua tenismene mergand cap la cap pana la 5-5, cand Simona a reusit un break, iar apoi si-a facut serviciul si a avansat in sferturile de finala ale competitiei, mult mai greu decat se astepta.

Odata cu calificarea in sferturi, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 18,940 de dolari si 100 de puncte in clasamentul WTA.

In sferturi, Simona va da piept cu favorita numarul 6, daneza Caroline Wozniacki, care in optimi a invins-o fara probleme pe rusoaica Elena Vesnina, scor 6-1, 6-2.

Meciul dintre Simona si Caroline se va disputa tot joi, dar mai pe seara.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep a disputat-o in optimile de finala ale turneului de la Eastbourne.

Simona Halep - Tsvetana Pironkova 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5

16:00 - In fine, GAME, SET si MECI SIMONA HALEP.

15:56 - Break Simona si reprezentanta noastra va servi pentru castigarea meciului.

15:53 - Simona raspunde in acelasi mod, cu un game alb, iar scorul devine 5-5.

15:50 - Game la 0 al bulgaroaicei si Simona va servi pentru a ramane in aceasta partida.

15:48 - Tenismena noastra salveaza o minge de break si egaleaza la 4.

15:43 - Simona a cerut interventia antrenorului Darren Cahill si urmeaza sa serveasca pentru a egala situatia in setul decisiv.

15:42 - Rebreak al Simonei.

15:39 - Break Pironkova, care se desprinde la 4-2.

15:36 - Pironkoa isi face serviciul.

15:34 - Game Simona si echilibrul se mentine si in acest set decisiv.

15:30 - Dupa un game de aproape 8 minute, cu doua sanse de break pentru Simona, Pironkova reuseste sa-si faca serviciul.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in sferturi pe daneza Caroline Wozniacki, care a trecut in optimi de rusoaica Elena Vesnina, scor 6-1, 6-2.

15:23 - Simona salveaza doua mingi de break si egaleaza la 1.

15:17 - Pironkova isi adjudeca primul game din setul decisiv.

15:13 - SET Simona, la tie-break, cu 7-4.

- Dupa 7 puncte, scorul e 4-3 in favoarea reprezentantei noastre.

- 3-2 pentru Simona dupa 5 mingi disputate in tie-break.

- 2-1 pentru Simona dupa 3 puncte jucate.

15:06 - Pironkova isi face serviciul si vom avea din nou tie-break.

15:00 - Game la 0 reusit de Simona.

14:59 - Game Pironkova si avem egalitate la 5.

14:53 - Rebreak al bulgaroaicei.

14:51 - Dupa 6 mingi de break, Simona reuseste sa se impuna pe serviciul adversarei si va servi pentru castigarea setului secund.

14:41 - Tenismena noastra salveaza doua mingi de break si trece pentru prima oara in acest set doi in avantaj.

14:38 - Break Simona si scorul devine egal in acest set II.

14:34 - Game reusit al Simonei, care se aproprie la doar un game de adversara ei.

14:31 - Bulgaroaica isi face serviciul si are 3-1.

14:27 - Pironkova are 40-30 in game-ul 4 al setului secund, asa ca serveste prima.

ora 14:27 - Partida s-a reluat.

ora 14:15 - Meciul programat inainte s-a incheiat, astfel ca intalnirea Simonei va incepe la timp.

INFO: Intalnirea se reia de la scorul de 7-6, 2-1, 40-30 in favoarea lui Pironkova, dupa ce jocul a fost intrerupt miercuri seara si amanat pentru azi.

INFO: Simona Halep ocupa locul 2 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Bulgaria se afla pe pozitia 149.

INFO: Simona a invins-o in turul II pe chinezoaica Ying-Ying Duan, in timp ce Tsvetana Pironkova a trecut de Monica Niculescu.

INFO: Simona si Tsvetana s-au mai intalnit o singura data pana acum, in 2015, la Dubai, cand reprezentanta noastra s-a impus cu un categoric 6-4, 6-3.

INFO: Partida se disputa pe terenul numarul 4 al complexului de la Eastbourne si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

Turneul de la Eastbourne, dotat cu premii in valoare totala de 819.000 de dolari, se desfasoara in perioada 25 iunie - 1 iulie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep victorie optimi, #Simona Halep calificare sferturi, #LIVE meci Halep Pironkova, #Simona Halep optimi Eastbourne, #Simona Halep turneu Eastbourne , #stiri Simona Halep