Simona Halep, victorie cu emotii la Eastbourne

Miercuri, 28 Iunie 2017, ora 14:44
56812 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Eastbourne dupa un meci in care a avut mari emotii.

Sportiva noastra a avut nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe chinezoaica Ying Ying Duan, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Duelul dintre Simona si ocupanta locului 64 in clasamentul WTA a fost reluat dupa ce marti a fost intrerupt la scorul de 2-1 in favoarea chinezoaicei.

Halep a avut probleme mari in primul set, parand neadaptata la ritmul de joc. Ea a pierdut setul dupa ce a ratat trei mingi de break la scorul de 5-3 in favoarea lui Duan.

Din fericire, Simona si-a revenit rapid, impunandu-se in urmatoarele doua seturi destul de categoric.

"Decisivul" a fost unul foarte disputat in primele game-uri, diferenta facandu-se la cateva game-uri dupa o serie de schimburi de mingi foarte lungi.

Mai departe, in optimile de finala, Halep se va duela cu Tsvetana Pironkova, cea care a trecut tot miercuri de Monica Niculescu.

Partida dintre Halep si Pironkova s-ar putea disputa chiar miercuri seara, organizatorii de la Eastbourne avand de recuperat ziua pierduta de marti.

Simona Halep - Ying Ying Duan 3-6/ 6-3/ 6-2

14:44 - Game, set si meci, Simona Halep!

14:41 - Break Halep! Simona va servi acum pentru castigarea partidei!

14:38 - Isi face si Simona serviciul.

14:34 - Game pentru Duan, insa Simona ramane in avantaj.

14:30 - Simona isi face serviciul si se distanteaza.

14:27 - BREAK HALEP! Inca un game foarte lung, castigat de Simona dupa ce adversara ei a si cazut de doua ori!

14:14 - Break Duan! Din pacate, Simona nu se poate desprinde!

14:11 - BREAK Halep dupa un prim game interminabil al setului decisiv!

14:00 - GAME SI SET, SIMONA HALEP! Vom avea "decisiv"!

13:59 - BREAK HALEP! Romanca serveste acum pentru a duce partida in "decisiv"!

13:54 - Mult mai buna este pe serviciu Simona in setul doi si pune din nou presiune pe adversara.

13:51 - Sportiva din China pare in dificultate, dar isi face serviciul inca o data.

13:48 - Cu destul de multe emotii Simona trece din nou in avantaj.

13:44 - Chinezoaica isi face din nou serviciul si avem iarasi egalitate.

13:40 - Game si pentru Halep. Sa vedem cine cedeaza prima.

13:37 - Duan, care in pauza a primit sfaturi de la antrenor, se tine foarte bine si castiga game-ul.

13:34 - Simona isi face serviciul in primul game din setul al doilea.

13:30 - Game si set, Duan! Halep are 3 mingi de break, le iroseste si pierde primul set!

13:27 - Game la zero pentru Halep, insa are nevoie de un break acum pentru a mai spera ca poate castiga primul set.

13:24 - Presiune pe Simona pentru ca Duan ajunge la un singur game de castigarea partidei!

13:20 - Apar primele probleme serioase pentru Simona, Duan facand breakul.

13:16 - Duan nu se lasa si isi face serviciul.

13:13 - Isi face serviciul Simona si egaleaza la 2.

13:12 - Se reia partida!

13:00 - Ne pregatim de meci, jucatoarele au intrat oe teren.

12:25 - Englezii anunta ca meciul Simonei incepe la timp. Asta daca nu vom avea noi surprize cu ploaia.

INFO: Este primul duel dintre cele doua sportive.

INFO: Iata ce s-a intamplat in cursul zilei de marti intre cele doua

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Halep Duan Eastbourne, #Halep tenis rezultat, #Halep rezultat Eastbourne , #stiri Simona Halep