Reactia Johannei Konta dupa victoria in fata Simonei Halep

Joi, 30 Martie 2017, ora 07:14
8395 citiri

Britanica Johanna Konta a explicat modul in care a reusit sa o invinga pe Simona Halep in sferturile de finala de la Miami, dupa un meci dominat clar la inceput de sportiva noastra.

Ocupanta locului 11 in clasamentul WTA a afirmat ca secretul a fost sa nu se gandeasca niciun moment la scor.

"Nu prea m-am gandit la scor, am vrut doar sa lupt pentru fiecare punct. Cred ca a fost un meci bun. M-a ajutat ca am mai intalnit-o, am simtit-o bine. M-am adaptat bine la meci si am luptat pana la capat. In setul secund am marit ritmul si a trebuit sa raman competitiva in fiecare punct", a afirmat Konta intr-o conferinta de presa.

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de la Miami dupa ce a fost invinsa de britanica Johanna Konta, scor 3-6, 7-6 (7), 6-2.

Sportiva noastra a fost la doua mingi de castigarea partidei, dar a pierdut tie-break-ul din setul secund si apoi s-a prabusit.

In urma acestui rezultat, Simona pleaca de la Miami cu un cec in valoare de 146.575 de dolari.

Simona va ramane pe locul 5 in clasamentul WTA si saptamana viitoare intrucat nu a reusit sa o intreaca pe Dominika Cibulkova.