Samantha Smith, despre Simona Halep: Iata de ce a pierdut asa clar primul set

Vineri, 14 August 2015, ora 22:04
18266 citiri

Fosta jucatoare britanica Samantha Smith a explicat motivul pentru care Simona Halep a pierdut primul set al confruntarii cu Agnieszka Radwanska cu scorul 6-0.

Ea a pus scorul drastic pe seama faptului ca Simona Halep venea dupa o pauza de sase saptamani la acest turneu si nu are inca un ritm foarte bun.

"Radwanska a fost mult mai pregatita. Simona si-a luat o pauza foarte lung dupa Wimbledon, in timp ce Radwanska a jucat la Stanford si a fost mai pregatita. Aici s-a facut diferenta in primul set. Sa treci peste o pauza de sase saptamani nu e usor, dar Simona a reusit", a spus Samantha Smith la BT Sports.

"A fost un start incredibil de slab pentru Simona, dar dupa ce si-a gasit ritmul nu i-a mai dat nicio sansa, a spulberat-o!", a mai spus Samantha Smith.

Simona Halep se califica in semifinale la Toronto dupa o revenire cum rar se vede

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Toronto, dupa o revenire cum rar se vede in fata polonezei Agnieszka Radwanska (a 6-a favorita), scorul fiind 0-6, 6-3, 6-1.

Sportiva noastra a pierdut primul set cu 6-0, a revenit superb in setul secund, iar apoi a incheiat fabulos, cu un 6-1 pentru unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale anului in circuitul WTA.

In penultimul act al competitiei, Simona o va intalni pe invingatoarea dintre Sara Errani si Lesia Tsurenko.

Meciul va avea loc sambata seara, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.