Simona Halep a debutat cu dreptul la Birmingham

Marti, 16 Iunie 2015, ora 18:44
24175 citiri

Simona Halep s-a calificat fara probleme marti in optimile de finala ale turneului de la Birmingham, dotat cu premii in valoare totala de 731.000 de dolari.

Tenismena noastra a invins-o in turul II pe Naomi Broady (locul 207 WTA) in doua seturi, scor 6-4, 6-2.

O ora si 10 minute a durat partida, iar Simona, care a intrat in turneu direct in aceasta runda, a intampinat probleme doar in primul set. In cel de-al doilea, jucatoarea aflata pe locul 3 in ierarhia WTA a surclasat-o fara probleme pe bataioasa Broady.

A fost prima intalnire directa intre cele doua tenismene.

Dupa calificarea in optimi, sportiva romanca si-a asigurat un cec in valoare de 4.440 de dolari si 30 de puncte in clasamentul WTA.

In optimi, Simona o va intalni, cel mai probabil joi, pe castigatoarea partidei dintre frantuzoaica Caroline Garcia si cehoaica Klara Koukalova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si englezoaica Naomi Broady, din turul II al turneului de la Birmingham.

Desfasurarea partidei:

Simona Halep - Naomi Broady 6-4, 6-2

setul II:

- Game, set si meci Simona Halep.

- Game Broady, dar Simona va servi pentru castigarea partidei.

- Inca un game pentru Simona.

- Rebreak Simona si scorul devine 4-1.

- Englezoaica intrerupe seria de 6 game-uri castigate consecutiv de Simona, reusind un break.

- Un nou break pentru Simona, care a pus stapanire pe partida.

- Inca un game castigat de sportiva noastra.

- Simona incepe perfect setul secund, cu un break.

- Broady va incepe prima si in setul doi.

setul I:

- Simona salveaza o minge de break si castiga apoi game-ul, adjudecandu-si astfel primul set.

- Break venit la momentul potrivit pentru Simona, care va servi pentru castigarea primului set.

- Game la 0 pentru Simona.

- Englezoaica joaca bine si n-are probleme la serviciu.

- Game Simona, iar scorul devine egal, 3-3.

- Broady se tine aproape de Simona si isi face serviciul.

- Un nou game castigat usor de Simona pe propriul serviciu.

- Tenismena noastra s-a desprins la 30-0, dar britanica a revenit si face 2-1.

- Simona isi face serviciul fara probleme.

- Primul game al meciului ii revine englezoaicei.

- Naomy Broady serveste prima.

ora 17:34 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: La TV, partida poate fi urmarita in direct pe Digi Sport 2.

ora 17:17 - Aleksandra Krunic s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-4. Astfel, partida Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

INFO: Partida dintre Simona si Naomi va incepe dupa terminarea disputei dintre Heather Watson - Aleksandra Krunic 6-7, 2-1.

Declaratie plina de entuziasm a adversarei Simonei Halep de la Birmingham

INFO: Naomi Broady are 25 de ani si ocupa locul 208 in ierarhia WTA. N-a castigat niciun trofeu WTA in cariera si va fi pentru prima oara cand o intalneste pe Simona Halep (locul 3 WTA).

INFO: In prima runda, Broady a invins-o in doua seturi, scor 6-4, 6-3 pe croata Ajla Tomljanovici. De partea cealalta, reprezentanta noastra, favorita numarul 1 la castigarea turneului, intra direct in runda a doua.

Turneul de la Birmingham are loc in perioada 15-21 iunie.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Simona Halep optimi Birmingham, #LIVE Simona Halep Birmingham, #Simona Halep turneu Birminghan , #stiri Simona Halep