Simona Halep, eliminata in semifinale la Stuttgart dupa o partida fantastica

Sambata, 25 Aprilie 2015, ora 17:40
142551 citiri

Simona Halep a fost eliminata sambata in semifinalele turneului de la Stuttgart.

Sportiva noastra a fost invinsa de tenismena daneza Caroline Wozniacki, in trei seturi, scor 5-7, 7-5, 2-6, la capatul unui joc ce a durat doua ore si 58 de minute.

Cele doua tenismene au oferit o partida fabuloasa, care poate candida cu mare succes la titlul de cea mai spectaculoasa intalnire de tenis a anului.

Simona a fost jucatoarea mai agresiva si care a cautat mai mult loviturile decisive, insa Wozniacki a facut un meci defensiv incredibil, reusind sa scoata niste mingi ce pareau imposibil de returnat.

Primul set a fost extrem de echilibrat si a fost decis gratie breakului reusit de tenismena daneza la scorul de 6-5.

In setul secund, sub privirile lui Ion Tiriac, Simona a inceput ca din tun si s-a desprins aproape instant la 3-0, insa nordica a revenit si a dus scorul la 5-5. De aceasta data, tenismena noastra a fost cea care a reusit breakul si a impins jocul in decisiv.

In decisiv insa Simona a parut obosita si n-a mai reusit sa faca fata jocului excelent al fostului numar 1 in clasamentul WTA, care s-a impus cu 6-2 si a avansat in finala.

A fost cea de-a patra intalnire intre cele doua sportive, iar scorul a devenit 2-2.

Pentru prezenta in penultimul act al competitiei germane, Simona, care se afla doar la a 4-a infrangere in acest an, va primi un cec in valoare de 35.455 de dolari si 185 de puncte in clasamentul WTA.

De partea cealalta, Caroline Wozniacki va disputa duminica finala cu invingatoarea semifinalei dintre nemtoaica Angelique Kerber si americanca Madison Brengle.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, semifinala dintre Simona Halep (favorita nr.2) si Caroline Wozniacki (favorita nr.4), din cadrul turneului de la Stuttgart.

Desfasurarea partidei:

Simona Halep - Caroline Wozniacki 5-7, 7-5, 2-6

setul III:

- BREAK, SET si MECI CAROLINE WOZNIACKI.

- Simona nu renunta si face breakul. Wozniacki a avut doua mingi de meci, insa tenismena noastra nu vrea sa abandoneze.

- Break Wozniacki, care va servi pentru castigarea partidei.

INFO: Simona arata foarte obosita in acest set decisiv, in timp ce Wozniacki pare neasteptat de 'proaspata'.

- Game la 0 reusit de tenismena daneza.

- Simona isi pierde serviciul, iar Wozniacki se distanteaza la 3-1 in acest set decisiv.

INFO: Doua ore si jumatate de la startul partidei. Ce meci ne ofera cele doua tenismene. Cu siguranta e cel mai spectaculos de la aceasta editie si poate candida cu succes la meciului anului in ierarhia WTA.

INFO: Pentru a patra oara in acest meci, Wozniacki il cheama pe tatal sau. De partea cealalta, Simona nu l-a chemat deloc pe Victor Ionita.

- Wozniacki raspunde cu un game castigat usor.

- Simona reuseste un game foarte frumos.

Tiriac, in centrul atentiei la Stuttgart: Ce scriu publicatiile straine

- Simona a avut trei mingi de break, dar primul game al acestui set 3 merge la daneza.

- Daneza va servi prima si in acest set decisiv.

setul II:

- SET SIMONA HALEP! Sportiva noastra salveaza trei mingi de break, iar apoi se impune in acest set secund si impinge meciul in decisiv.

- BREAK SIMONA, de la 40-15 pentru daneza! Sportiva noastra va servi pentru castigarea setului doi.

INFO: S-au facut doua ore de la startul partidei.

- Game Simona si avem 5-5.

- Wozniacki isi face serviciul, iar Simona urmeaza sa serveasca pentru a ramane in meci.

- Break Caroline Wozniacki. Simona a avut 40-15, insa daneza a castigat patru puncte la rand si a egalat situatia.

- Wozniacki isi castiga serviciul la 0.

- Game castigat usor de Simona, care se desprinde la 4-2.

INFO: Wozniacki solicita din nou interventia tatalui ei.

- Simona a avut doua mingi de break, dar daneza a revenit si s-a impus.

- Rebreak la 0 pentru nordica.

- Inca un break pentru Simona, iar scorul devine 3-0 pentru sportiva romanca.

- Game la 0 reusit de Simona. Ce inceput de set pentru tenismena noastra.

- Inceput excelent de set pentru Simona Halep, cu break.

- Wozniacki serveste prima si in acest set secund.

INFO: Simona isi petrece pauza dintre seturi la vestiar.

INFO: Desi a castigat primul set, Wozniacki cere interventia tatalui ei. In schimb, Simona nu l-a chemat pe Victor Ionita.

setul I:

*Foto: captura Tennis TV

INFO: O ora si 3 minute a durat acest prim set.

- Break reusit de Wozniacki, care isi adjudeca acest prim set foarte disputat, descurcandu-se excelent in defensiva.

INFO: Avem o ora de la startul jocului. Simona si Caroline ofera o partida extrem de frumoasa si echilibrata.

- Wozniacki serveste din ce in ce mai bine.

- Simona isi face serviciul si egaleaza la 5.

- Partida continua sa fie echilibrata, iar sansele de break n-au mai aparut in ultimele game-uri.

- Game superb reusit de Simona, iar scorul devine egal, 4-4.

- Wozniacki reuste pentru prima oara in acest meci sa-si faca serviciul fara sa aiba emotii.

INFO: Multi suporteri romani la aceasta intalnire, care isi fac simtita prezenta dupa fiecare punct.

- Game reusit de Simona.

INFO: In tribunele arenei din Stuttgart se afla si Ion Tiriac, surprins de camerele TV.

INFO: Caroline a cerut interventia tatalui ei, care ii e si antrenor. Din pacate, cei doi vorbesc in daneza si mi-e imposibil sa va redau ce-i transmite.

- Inca doua mingi de break irosite de Simona. Avem parte de o partida foarte spectaculoasa intre cele doua tenismene.

- Simona castiga fara probleme pe serviciul ei, reusind si doi asi.

INFO: Arbitru de scaun pentru aceasta partida e cunoscutul francez Kader Nouni, cel care a fost si la finala de anul trecut de la Roland Garros, dintre Simona si Maria Sharapova.

INFO: Avem deja 20 de minute de la startul intalnirii, dar doar 3 game-uri s-au disputat pana acum. Un inceput echilibrat, exact asa cum se anunta partida.

- Wozniacki isi face cu greu serviciul.

- Tenismena noastra salveaza o minge si break si egaleaza apoi la 1.

- Simona a avut trei mingi de break in acest prim game, insa daneza a revenit si a reusit sa-si faca serviciul. 8 minute si 18 secunde a durat acest prim game al meciului.

- Caroline Wozniacki va servi prima.

ora 14:41 - STARTUL PARTIDEI

ora 14:30 - Cele doua tenismene au intrat pe teren, in aproximativ 10 minute urmeaza sa inceapa jocul.

Ce spune Irina Begu despre sansele Simonei Halep de a triumfa la Stuttgart

INFO: Simona Halep ocupa locul 3 in ierarhia WTA (locul 2 incepand de saptamana viitoare), pe cand Caroline Wozniacki se afla pe pozitia a 5-a.

INFO: Va fi cea de-a 4-a intalnire intre cele doua tenismene. Iata rezultatele inregistrate in precedentele trei partide:

2012, Dubai: 6-2, 6-3 pentru Wozniacki;

2013, New Haven: 6-2, 7-5 pentru Halep;

2015, Dubai: 2-6, 6-1, 6-1 pentru Halep.

Avancronica semifinalei de la Stuttgart: Simona Halep - Caroline Wozniacki

INFO: Atat Simona, cat si Caroline au spus ca se asteapta la o partida extrem de grea.

6-0, 6-3 cu Carla Suarez Navarro.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita in direct pe Digi Sport 3.

INFO: In cealalta semifinala se vor intalni nemtoaica Angelique Kerber (locul 14 WTA) cu americanca Madison Brengle (locul 43 WTA), incepand cu ora 19:30.

Turneul de la Stuttgart, dotat cu premii in valoare totala de 731.000 de dolari, are loc in perioada 20-26 aprilie.

Medicul Cătălin Cîrstoiu, propunerea PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, a ajuns la Guvern pentru a discuta cu liderii coaliției. Ședințe la PNL și PSD București
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei, acesta urmând să fie anunţat oficial drept candidat al celor două partide la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Simona Halep eliminata semifinale Stuttgart, #Simona Halep eliminata Wozniacki, #LIVE semifinala Halep Wozniacki, #Simona Halep semifinala Stuttgart , #stiri Simona Halep