Simona Halep castiga cu emotii in primul tur la Beijing

de Dan Alexandru
Sambata, 30 Septembrie 2017, ora 13:19

Simona Halep s-a calificat cu ceva emotii in turul II al turneului WTA de la Beijing, China, acolo unde a trebuit sa treaca de Alison Riske din Statele Unite, dupa 3 seturi, scor 6-3, 3-6, 6-2.

Partida a durat 2 ore si 14 minute si a fost una in care Simona Halep a avut ceva emotii in fata locului 51 mondial.

Simona a avut un prim set in care a trebuit sa intoarca de la 1-3, dar de la acel moment a fost imperiala, nu a gresit in niciun fel, nu i-a dat ritm adversarei si a castigat cu 6-3, dupa 5 puncte la rand.

Setul 2 a fost insa diametral opus, cu multe greseli nefortate facute de sportiva din Romania, locul 2 mondial.

A fost un set castigat cu acelasi scor, simetric, 6-3, de catre Riske, care a profitat de o graba inexplicabila a Simonei in a termina cat mai repede partida si de o debusolare ivita la un moment dat, la 1-4.

Scor la care Andrei Pavel a si fost chemat de Halep pe teren pentru cateva sfaturi.

Simona Halep l-a chemat in ajutor pe Andrei Pavel. Ce i-a spus fostul jucator in timpul partidei cu Riske

Setul 3 a fost unul in care Simona si-a dat drumul din nou la joc, a condus cu 3-0, a avut iarasi un moment de slabiciune cand a fost aproape sa fie egalata, dar apoi, de la 3-2, a castigat ultimele 3 puncte, dupa o noua interventie a lui Pavel, care i-a cerut sa faca dese schimbari de ritm, sa rupa jocul cat se poate de mult.

In turul II, Simona va da piept cu invingatoarea dintre Magdalena Rybarikova si Eugenie Bouchard.

Este prima victorie a Simonei Halep de la semifinalele turneului WTA de la Cincinnati incoace.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 6-2 pentru sportiva din Romania, in acest set decisiv!

13.14: 5-2 pentru Simona Halep, din nou romanca pare desprinsa decisiv.

13.11: Din nou break facut de Halep, iarasi la timp, Riske venea din spate serios si amenintator. Andrei Pavel a stat din nou de vorba cu Simona inainte de acest punct. Este 4-2.

13.06: Riske revine pe nesimtite in joc, 2-3, break venit parca de nicaieri, dupa 2 duble greseli in punct.

13.00: 3-1, Riske face si ea primul punct in ultimul act.

12.54: Simona Halep isi consolideaza breakul, are 3-0 in acest ultim act si pare desprinsa pentru victorie.

12.51: Break important facut de Simona Halep, 2-0 in decisiv.

12.45: 1-0, inceput bun pentru Simona Halep in acest set 3.

Set decisiv, Riske castiga cu 6-3, simetric asadar, exact asa cum o facea si Simona Halep in prima mansa.

12.32: Isi castiga cu greu game-ul de pe propriul serviciu Halep, 3-5, dar Riske va servi pentru set.

12.22: 5-2 pentru Riske, se pare ca vom avea set decisiv.

12.16: 2-4, Simona Halep pare sa isi revina putin dupa ce l-a chemat pe Andrei Pavel intr-o scurta pauza, pentru a primi cateva sfaturi de la el.

12.09: 4-1 Riske, din pacate se distanteaza pe tabela sportiva din SUA.

12.07: 1-3, Simona puncteaza pentru prima data in acest set. Sa vedem daca ea poate reveni tot de la 1-3, asa cum s-a intamplat in prima mansa.

12.03: 3-0, Riske se distanteaza in acest set, dar este o diferenta de doar un break intre cele doua combatante.

11.57: Incepe din nou mai bine si setul 2 Riske, face 2-0, dupa un nou break facut Simonei.

11.52: Riske a castigat primul punct din setul 2, 1-0.

6-3, prim set facut de Simona Halep, care de la 1-3 a revenit cu succes si a defilat in aceasta prima mansa.

11.44: 5-3, un break la zero facut de romanca. Halep este din ce in ce mai solida in aceasta prima mansa.

11.39: 4-3 pentru Simona, care revine cu bine de la 1-3 in acest set.

Rebreak facut de Simona, 3-3, in ultimul punct Alison Riske a bifat o dubla greseala.

11.28: 3-2, Halep a facut un game alb si inca spera ca poate intoarce acest set.

11.25: 3-1 pentru Riske, game alb facut de sportiva din Statele Unite.

Prim break facut de Riske, 2-1, dupa un game cu multe erori nefortate facute de romanca.

11.14: 1-1, Riske egaleaza, a jucat cu mult calm pe propriul serviciu.

11.09: 1-0 Halep, dar cu emotii, de la 40-15 Simona a fost egalata, iar Riske a fost aproape de break.

Incepe partida, Simona Halep este la serviciu!

11.00: Avem imagini de la Beijing, Simona si Alison sunt la incalzirea oficiala.

10.47: Kvitova o invinge pe sora fostului lider mondial WTA, Karolina Pliskova, scor 6-3, 7-5. In maxim 15 minute o vom vedea pe teren pe Simona Halep!

10.00: Final de set 1 la Kvitova - Pliskova, 6-3 pentru sportiva dubla campioana la Wimbledon.

9.22: Kerber a trecut de Osaka in minimum de seturi, 6-2, 7-5, ne pregatim acum de startul partidei Petrei Kvitova.

9.00: Meciul Simonei este programat al treilea pe terenul central, dupa Angelique Kerber - Naomi Osaka si Petra Kvitova - Kristyna Pliskova.

Halep si Riske (locul 51 WTA) s-au mai intalnit o singura data, in 2015, cand romanca s-a impus in minimum de seturi.

Dupa lunga pauza avuta ulterior turneului de la US Open, pentru Simona Halep este doar al doilea meci. Ea a fost eliminata tot in China, la turneul de Premier 5 de la Wuhan, in primul ei joc (atunci ea a intrat direct in turul II), dupa un meci slab facut in fata Dariei Kasatkina, Rusia, 2-6, 1-6.

Pentru Simona Halep, turneul de la Beijing va fi ultimul inainte de participarea la Turneul Campioanelor.