Simona Halep castiga fara emotii primul joc din 2018, la Shenzhen

Luni, 01 Ianuarie 2018, ora 08:05
11497 citiri

Simona Halep a reusit o victorie facila la debut de an 2018, in primul tur al turneului WTA de la Shenzhen, din China, o victorie obtinuta in doua seturi clare in fata sportivei din SUA Nicole Gibbs.

Scorul a fost 6-4, 6-1, dupa doar o ora si 9 minute de joc.

Doar primul set a fost putin mai echilibrat, insa doar la nivel de scor, pentru ca niciun moment nu s-a pus problema invingatoarei in aceasta partida. Dupa 36 de minute, Halep a incheiat prima mansa cu 6-4 si pornea mult mai increzatoare in setul 2.

Cu lovituri sigure in atac, cu un serviciu destul de bun, chiar daca au aparut si cateva duble greseli in meci, Halep s-a distantat repede si usor in mansa secunda.

A fost un 6-1 fara emotii per total, iar Simona bifeaza o victorie fara emotii, prima din noul an 2018.

In turul II, Simona Halep, locul 1 mondial WTA si favorita 1 in China, va da piept cu o sportiva din tara gazda Ying-Ying Duan.

Pentru Simona este a doua victorie de la Shenzhen, dupa ce duminica a trecut in primul tur si la dublu, unde face pereche alaturi de Irina Begu.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, liderul mondial castiga fara emotii cu 6-4, 6-1!

7.55: Simona se duce la 5-1 si mai are un singur pas pana la victorie.

7.51: 4-1, dublu break avans pentru Halep, iar Gibbs isi cheama din nou antrenorul.

7.48: Game la zero Halep, 3-1, ne apropiem de o victorie facila.

7.45: Simona a avut cateva mingi de 3-0, dar adversara sa tine inca aproape.

7.41: Cu mai multe emotii, Halep isi face pana la urma serviciul, este 2-0.

7.36: 1-0 Halep cu break, break castigat la zero de romanca.

Set pentru Simona Halep, 6-4 dupa un game la zero, nu s-a pus nicio clipa la indoiala superioritatea Simonei in acest meci.

7.28: 4-5, Gibbs mai face un punct, dar Simona va servi imediat pentru a incheia setul.

7.24: 5-3, game la zero Halep, intrata in ritm constanteanca, se vede acest lucru.

7.20: Rebreak rapid facut si de Halep, care va servi imediat cu mingi noi pentru a se distanta pe tabela.

7.17: 3-3, rebreak facut de americanca, Halep a ajuns deja la 3 duble greseli..

7.12: Gibbs face un game la zero, 2-3, sportiva din SUA si-a chemat antrenorul.

7.11: 3-1, Halep revine de la 15-30 si isi face punctul.

7.06: Vine si primul break al zilei, 2-1 pentru Halep, care pare fara discutie jucatoarea mai matura, mai puternica.

7.02: Un game simplu pentru Simona, cu lovituri frumoase, 1-1, un singur punct a pierdut romanca, dupa o dubla greseala.

6.59: 6 minute a durat acest prim game, destul de mult, Simona a ratat si o minge de break.

Incepe partida, Gibbs are serviciul!

6.51: Avem imagini de la Shenzhen, este o vreme innorata, cele doua jucatoare au inceput incalzirea oficiala.

6.36: Final de meci, Zhang castiga cu 6-3, 6-4. In 10-15 minute ne pregatim de meciul Simonei.

6.18: Simona e programata a doua partida pe terenul central, imediat dupa terminarea jocului Blinkova - Zhang. Este 6-3, 3-4 pentru sportiva din China acum.

Simona Halep a inceput deja turneul WTA de la Shenzhen, cu dreptul, castigand duminica dimineata in prima faza a probei de dublu, alaturi de Irina Begu, impotriva perechii din China Han/Liang:

Simona Halep, victorie alaturi de Irina Begu, in primul tur de la Shenzhen

Halep si Gibbs nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA. Halep e lidera mondiala WTA, in timp ce sportiva din SUA ocupa locul 110 in lume.

Invingatoarea acestei partide va da piept in turul II cu Ying-Ying Duan din China, care a dispus in primul tur de Evghenia Rodina din Rusia, scor 6-2, 7-5.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Simona Halep live text Shenzhen prim, #Halep versus Gibbs SUA Shenzhen, #Halep cronica prim meci 2018 , #stiri Simona Halep