Simona Halep, in turul trei la Miami dupa o revenire de mare campioana

Vineri, 27 Martie 2015, ora 19:08
105162 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul trei de la Miami dupa ce a invins-o pe jucatoarea Nicole Vaidisova (Cehia), scor 6-4, 2-6, 6-1.

Dupa cele cinci zile de pauza de la castigarea turneului de la Indian Wells, Simona Halep a intrat foarte determinata pe teren, insa a avut un meci mult mai dificil decat s-ar fi asteptat.

O fosta jucatoare britanica, dupa ce a vazut-o pe Simona Halep la Miami: Chiar nu ma asteptam la asa ceva

Nicole Vaidisova, locul 328 WTA insa si o fosta semifinalista de Grand Slam, i-a pus numeroase probleme sportivei noastre, dar Simona s-a impus in cele din urma cu o demonstratie de tenis in decisiv.

Simona a inceput meciul cu un break, insa Vaidisova a revenit imediat. In game-ul al saptelea, jucatoarea in varsta de 23 de ani a mai facut un break, ce i-a permis sa castige primul set cu 6-4.

Jocul a fost intrerupt pentru cateva minute intre seturi, dupa ce fusese oprit si cand scorul era 5-4, din cauza ploii.

Simona Halep, reactie nervoasa la Miami: Nu se poate!

Simona a revenit pe teren si a inceput setul secund cu un nou break, numai ca si de aceasta data Vaidisova a revenit imediat. Simona a aratat un tenis inspaimantator in setul secund, pierzandu-si de fiecare data serviciul.

Simona Halep, criticata aspru la televiziunea britanica in timpul meciului de la Miami

Ajunsa in decisiv, Simona s-a trezit brusc dupa o discutie cu antrenorul Victor Ionita. Sportiva noastra a castigat decisivul cu 6-1 si s-a calificat in turul trei dupa un meci trait cu ceva palpitatii.

Reactia Simonei Halep dupa victoria de la Miami - de ce a avut probleme

Pentru calificarea in turul trei, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 31.670 de dolari si 65 de puncte WTA.

Confruntarea din turul trei, cu italianca Camila Giorgi (a 30-a favorita) se va disputa duminica seara.

HALEP - VAIDISOVA 6-4, 2-6, 6-1

19:08 - Simona face break-ul si se califica in turul trei!

19:06 - Vaidisova face break si ramane in meci.

19:02 - Inca un break pentru Simona, 5-0 si serviciu pentru castigarea meciului!

19:00 - Simona arata cel mai bun tenis: conduce cu 4-0 dupa un serviciu perfect.

18:57 - Simona mai face un break si se indreapta spre victorie!

18:54 - Simona isi face fara probleme serviciul si conduce cu 2-0.

18:50 - Simona incepe setul decisiv cu un break!

18:46 - Simona isi pierde din nou serviciul si Vaidisova castiga setul secund cu 6-2. Foarte multe greseli nefortate din partea sportivei noastre. Urmeaza decisivul!

18:42 - Vaidisova isi face serviciul si conduce cu 5-2.

18:39 - Vaidisova face un break la zero si conduce cu 4-2!

18:36 - Simona face rebreak imediat, cu un ultim punct senzational.

18:33 - Cehoaica are 40-0 pe serviciul lui Halep si in cele din urma face break-ul. Scorul este 3-1 pentru Vaidisova.

18:30 - Vaidisova isi face clar serviciul si conduce cu 2-1.

18:27 - Vaidisova face break si egaleaza la unu. Scenariu similar ca in primul set.

18:22 - Simona incepe perfect setul secund, cu un break.

18:20 - A inceput setul secund!

18:18 - Cele doua jucatoare au revenit pe teren. Meciul se va relua in scurt timp.

18:14 - Ploua foarte incet la Miami, copiii de mingi sterg deja liniile.

18:10 - Jocul a fost intrerupt din nou din cauza ploii.

18:07 - Simona Halep castiga primul set dupa aproape o ora foarte echilibrata.

18:05 - S-a reluat jocul, de la 5-4, 30-30.

18:04 - Arbitra ii cearta pe copiii de mingi: Haideti, stergeti mai repede. Mai repede!

18:00 - Ploaia s-a oprit deja. Acum se usuca liniile terenului. Din nou cu prosopul.

17:58 - A inceput ploaia! Jocul a fost oprit de arbitra de scaun, care spune ca va fi o pauza foarte scurta! Ramaneti alaturi de noi.

17:53 - Vaidisova isi face serviciul, iar Simona va servi pentru castigarea primului set.

Moment surprinzator in timpul meciului Simonei Halep - de ce a cerut Vaidisova intreruperea confruntarii

17:49 - Simona isi castiga clar serviciul si conduce cu 5-3.

17:43 - Simona reuseste break-ul si conduce cu 4-3. Al doilea break pentru sportiva noastra in acest set.

17:40 - Din nou cu emotii, Simona isi castiga serviciul si egaleaza la trei.

17:37 - Simona a renuntat la sapca si pare destul de ingrijorata.

17:35 - Vaidisova isi face si ea serviciul si conduce cu 3-2.

17:32 - Simona incepe bine game-ul, dar Vaidisova egaleaza la 40. In cele din urma, Simona isi pastreaza serviciul si scorul devine 2-2.

17:26 - Simona rateaza o sansa de break si Vaidisova conduce cu 2-1.

17:21 - Simona isi pierde serviciul, iar Vaidisova egaleaza la unu dupa un rebreak.

17:18 - Simona Halep reuseste primul break al meciului dupa un game foarte echilibrat.

17:12 - A inceput meciul cu Vaidisova la serviciu!

17:07 - A inceput incalzirea celor doua jucatoare.

17:06 - Din cauza soarelui puternic, Simona Halep va juca in acest meci cu o sapca pe cap.

17:04 - Simona Halep intra pe teren.

17:02 - Este ora 11 dimineata la Miami, in tribune sunt doar cateva zeci de spectatori.

Info: Meciul incepe de la ora 17:00 pe terenul central de la Miami

Aceasta este prima intalnire directa dintre cele doua sportive.

Castigatoarea o va intalni in turul trei pe jucatoarea care se va impune in duelul dintre C. Giorgi si A. Van Uytvanck.

Nicole Vaidisova ocupa locul 328 in clasamentul WTA, insa este o fosta jucatoare cu rezultate notabile.

Ea are in palmares semifinale la Australian Open (2007) si Roland Garros (2006) si sferturi de finala la Wimbledon (2007, 2008).

Apogeul carierei l-a atins in 2007, cand a ajuns pe locul 7 WTA. A castigat din tenis 2,7 milioane de dolari.

Pe fondul lipsei de motivatie, ea s-a retras din activatate in 2010, dar a revenit dupa patru ani in circuitul mondial.

Meciul este televizat de Dolce Sport.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Simona Halep Nicole Vaidisova, #Simona Halep Nicole Vaidisova Live, #Simona Halep Nicole Vaidisova direct, #televizare Simona Halep Nicole Vaidisova, #Simona Halep Miami Live , #stiri Simona Halep