Simona Halep, victorie in turul II la China Open

Marti, 30 Septembrie 2014, ora 11:02
26173 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la China Open dupa ce a trecut in turul secund de reprezentanta gazdelor, Lin Zhu.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-4.

Numarul doi WTA a inceput excelent partida cu mult mai modesta sa adversara, reusind breakul in chiar primul game. Romanca s-a mentinut in avantaj pana in game-ul sase, cand Lin Zhu a reusit rebreakul si a egalat situatia de pe tabela.

A fost si momentul in care Simona a acuzat probleme medicale, ulterior avand nevoie de mai multe interventii ale medicului.

Cele doua au mers cap la cap pana la 5-5, atunci cand Halep a reusit al doilea break, decisiv pentru adjudecarea primului set.

Intre cele doua seturi, constanteanca in varsta de 23 de ani a solicitat o pauza medicala, iesind apoi pe teren cu un bandaj mare pe coapsa stanga.

Desfasurarea acestui set nu a diferit de cea a primului, cu Simona reusind prima breakul, pentru ca apoi chinezoaica sa egaleze situatia.

La scorul de 5-3, pe serviciul adversarei, Halep a irosit cinci mingi de meci, insa si-a luat revansa in game-ul urmator, castigand partida.

In optimi, Simona va avea o misiune mult mai dificila, urmand a da piept cu Andrea Petkovic.

Partida dintre Simona Halep si Lin Zhu a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos avet rezumatul:

Simona Halep - Lin Zhu 7-5/ 6-4

Setul II

11:05 - Game, set si meci Simona Halep!

11:01 - Simona rateaza cinci mingi de meci si, in cele din urma, pierde game-ul.

10:56 - Isi mareste avantajul Simona la 5-3 si este aproape de victorie.

10:52 - Break Halep! In acest game Simona a aratat cat este de afectata de accidentare, schiopatand vizibil.

10:49 - Isi revine Halep si castiga fara probleme pe propriul serviciu.

10:43 - Rebreak rapid reusit de Lin Zhu.

10:39 - Break pentru Simona! Din pacate, romanca are probleme in continuare si cheama medicul pentru a doua oara.

10:36 - Simona isi face servciul, insa arata ca are dificultati destul de mari.

10:31 - A revenit Simona pe teren, insa are un bandaj destul de mare pe piciorul stang.

_____________________

10.26 - Simona Halep solicita time-out medical, semn ca probleme musculare sunt destul de serioase.

Setul I

10:23 - Game si set Simona Halep!

INFO: Halep acuza probleme musculare la piciorul stang, insa continua partida.

10:20 - Face al doilea break Simona si va servi pentru a castiga primul set.

10:12 - Lin Zhu isi face cu greu serviciul dupa ce Simona a avut minge de break. Romanca va servi pentru a ramane in set.

09:59 - Apar primele probleme pentru Simona, care isi pierde serviciul si chinezoaica egaleaza.

09:53 - Halep isi face serviciul din nou si se mentine in avantaj.

09:46 - Game pentru Simona pe propriul serviciu.

09:42 - Incepe excelent Simona, cu un break in primul game.

__________________________________

09:36 - INCEPE MECIUL!

09:30 - Au intrat pe teren cele doua jucatoare, partida va incepe in cateva momente.

09:00 - S-a incheiat partida dintre Berdych si Lopez. Urmeaza meciul Simonei.

INFO: Partida dintre Halep si Zhu va incepe dupa incheierea meciului dintre Feliciano Lopez si Tomas Berdych.

INFO: Simona Halep s-a calificat in turul secund al turneului din Beijing dupa ce a invins-o in runda inaugurala pe cehoaica Barbora Zahlavova Strycova, scor 6-1, 6-4, in vreme ce chinezoaica Lin a beneficiat de abandonul Anastasiei Pavlyuchenkova.

INFO: Simona Halep se afla pe locul 2 in clasamentul WTA, iar adversara ei ocupa doar pozitia cu numarul 167 in topul mondial.

INFO: Pentru Simona, intrecerea de la Beijing este ultima inaintea debutului la Turneul Campioanelor.

INFO: Halep ar putea acuza oboseala, ea evoluand duminica in primul tur din intrecerea de simplu, iar luni jucand la dublu, alaturi de Raluca Olaru.

UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Simona Halep Lin Zhu, #Halep Lin Zhu China Open, #Simona Halep China Open 2014 , #stiri Simona Halep