Simona Halep avanseaza in turul secund la Roland Garros

Duminica, 24 Mai 2015, ora 13:25
20251 citiri

Simona Halep a castigat meciul din primul tur de la Roland Garros, in fata rusoaicei Evghenia Rodina, scor 7-5, 6-4, un meci care a fost transmis in direct de Ziare.com.

Primul set a inceput bine pentru Simona, dar desfasurarea ulterioara era departe de a fi ghicita, in momentul in care Halep conducea lejer cu 4-1 si se indrepta, firesc, spre castigarea primei manse.

Romanca a dat impresia apoi ca a luat piciorul de pe acceleratie, iar Rodina, o jucatoare cu experienta totusi, a stiut sa profite. Aceasta a facut doua game-uri la rand, pentru a ajunge la 3-4, pentru ca scorul sa devina apoi 5-5 pe tabela, Rodina urmand sa fie chiar la serviciu.

Jucatoarea nascuta la Constanta a reusit totusi sa se adune, punctand de doua ori la rand in finalul primei manse, pe care a castigat-o meritat pana la urma, dar greu, cu 7-5.

Setul doi a inceput mult mai echilibrat decat primul, cele doua jucatoare facandu-si usor serviciul si mergand cap la cap pana la 3-3.

A venit insa breakul ce parea decisiv, Halep conducea cu 4-3 si servea pentru 5-3, a avut chiar 40-30, insa Rodina a revenit din nou miraculos, egaland situatia la 4.

De aici insa Halep si-a aratat inca o data clasa si a incheiat partida in stil de mare campioana, ultimul punct fiind un as.

Halep castiga deci in primul tur la Roland Garros dupa o partida care a durat o ora si 16 minute. In turul secund, ea va juca cu invingatoarea dintre Lucic-Baroni si Davis.

Iata filmul partidei dintre Halep si Rodina:

13.24: Simona Halep incheie cu as si castiga in doua seturi, 7-5, 6-4!

13.19: BREAK din nou Simona! Un break la zero chiar, 5-4 si va servi pentru meci dupa pauza.

13.18: Rebreak facut de Rodina, Halep a avut totusi 40-30 si sansa de 5-3...

13.13: BREAK important realizat de romanca, 4-3 in game-ul poate decisiv al acestui set.

13.10: Ramane concentrata Simona, isi face serviciul si se merge in continuare cap la cap in acest set, 3-3.

13.06: Game lung, castigat pana la urma de Rodina, 3-2, desi Halep a avut la un moment dat o sansa de break.

13.00: 2-2, ambele jucatoare si-au facut cu multa usurinta serviciul in acasta mansa secunda.

12.56: Serveste in continuare bine Rodina, are 2-1 in setul secund.

12.53: 1-1, game la zero facut de Simona.

12.51: Rodina incepe cu bine setul doi, facandu-si serviciul, 1-0.

12.45: Si in fine SET pentru Halep, care castiga la zero ultimul game din aceasta prima mansa, ultimul punct fiind o scurta superba.

12.42: BREAK Halep! 6-5 si din nou romanca va servi pentru a inchide setul 1.

12.39: Apar primele probleme pentru Simona. Un nou break facut de rusoaica, de data aceasta decisiv. Rodina egaleaza la 5 si va servi pentru a conduce in acest set.

12.35: Fara probleme si pentru Rodina acest serviciu, de la 3-5. 5-4 Halep acum, care va servi pentru set.

12.34: Simona stie cand sa apeseze pe accelerator, isi face serviciul usor, 5-3.

12.30: Rodina isi face serviciul imediat dupa rebreak si se apropie la un punct de Simona, 3-4.

12.27: Mai face si Rodina un punct, rebreak asadar si este 4-2 pentru Halep.

12.23: Al doilea BREAK facut de Simona, 4-1 in primul set si romanca pare ca defileaza in aceasta partida.

12.20: 3-1 Halep, a inceput gameul cu o dubla greseala, a mai pierdut un punct pe parcurs, avand ceva emotii, dar pana la urma sportiva nascuta la Constanta si-a facut serviciul.

12.17: Primul BREAK facut de romanca, 2-1. Halep va servi acum pentru a se distanta in primul set.

12.14: 1-1, Simona isi face cu lejeritate serviciul, a pierdut un singur punct in acest game, dupa o greseala nefortata.

12.12: 1-0 Rodina, nu foarte usor si-a facut rusoaica serviciul, Halep a castigat doua puncte, unul din ele dupa un schimb spectaculos.

12.09: Rodina serveste prima in meci.

12.08: Incalzirea s-a terminat, asteptam inceperea meciului.

12.01: Avem imagini in direct de la Paris, de pe arena centrala a complexului de la Roland Garros. Jucatoarele au intrat pe teren si vor incepe incalzirea.

Simona va deschide practic balul de la Roland Garros cu acest meci, programat de la ora 12, pe arena centrala Philippe-Chatrier.

Avancronica meciului Simona Halep - Evghenia Rodina, din primul tur de la Roland Garros

Este prima intalnire directa dintre cele doua.

Roland Garros 2015 va avea loc in perioada 24 mai - 7 iunie si va fi televizat pe Eurosport.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#simona halep live roland garros, #live prim tur simona halep paris, #simona halep incepe aventura roland garros , #stiri Simona Halep