Simona Halep s-a calificat fara emotii in sferturi la Madrid

de Ionut Gaman
Miercuri, 09 Mai 2018, ora 14:25

Simona Halep s-a calificat, miercuri dupa-amiaza, in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Castigatoarea ultimelor doua editii ale turneului patronat de Ion Tiriac a invins-o in optimile de finala pe cehoaica Kristyna Pliskova, aflata pe locul 94 in ierarhia WTA.

6-1, 6-4 a fost scorul intalnirii dintre cele doua, care a durat o ora si 15 de minute.

Cea de-a treia confruntare directa dinte Simona si Kristyna n-a fost cu nimic diferita de precedentele doua, iar reprezentanta noastra a iesit din nou invigatoare dupa doua seturi.

Simona a izbuit un nou prim set de exceptie, pe care l-a castigat in doar 28 de minute, cu 6-1.

Setul doi a fost mai echilibrat, iar sora mult mai cunoscutei Karolina Pliskova a avut chiar 5 sanse de break. N-a reusit sa fructifice nici una, in schimb Simona a reusit breakul la momentul oportun, cand scorul era 4-4, iar apoi a incheiat meciul in stil de mare campioana, cu un game la 0.

In urma acestei victorii, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 149.390 de euro si 215 puncte in clasamentul WTA.

Mai departe, in sferturile de finala, constanteanca o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova (fav.6) si Sloane Stephens (fav.9).

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep (locul 1 WTA) si Kristyna Pliskova (locul 94 WTA), din optimile de finala ale turneului de la Madrid.

Simona Halep - Kristyna Pliskova 6-1, 6-4

14:25 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP!

14:21 - Simona face breakul la momentul oportun si va servi pentru castigarea meciului.

14:17 - Simona salveaza o minge de break si apoi egaleaza la 4.

14:10 - Pliskova trece din nou in avantaj, dupa un game in care Simona a revenit de la 0-40, dar cehoaica si-a pastrat calmul si a reusit sa obtina punctul.

14:05 - 3-3 dupa un game castigat la 0 de Simona.

14:01 - Kristyna Pliskova continua sa serveasca foarte bine si sa-si faca serviciul.

13:57 - Simona egaleaza la 2, iar jocul este mult mai echilibrat.

13:52 - Pliskova serveste foarte bine si pare mai solida in acest set doi.

13:47 - Serviciu chinuitor pentru Simona, care salveaza 4 mingi de break inainte de a egala la 1.

13:41 - Tenismena din Cehia incepe bine acest set secund, cu un game castigat la 0.

13:39 - Pliskova serveste prima in setul doi.

13:37 - Simona serveste fantastic si incheie primul set dupa numai 28 de minute!

13:34 - Un nou break in contul Simonei, care va servi pentru castigarea primului set.

13:30 - Game alb izbutit de Simona si scorul devine 4-1 in favoarea reprezentantei noastre.

13:28 - Simona reuseste breakul la capatul unui game care a durat aproape 10 minute.

13:18 - 2-1 pentru Simona, dupa un nou game solid al tenismenei aflate pe locul 1 in clasamentul WTA.

13:15 - Pliskova isi face serviciul cu ceva dificultati, chiar daca a condus cu 40-0 la un moment dat.

13:10 - Tenismena noastra serveste excelent si castiga primul game al meciului la 0.

13:09 - Simona Halep incepe meciul la serviciu.

ora 13:09 - A inceput meciului.

INFO: Partida are loc pe arena centrala Manolo Santana si e transmisa in direct la TV de postul Digi Sport 2.

INFO: Simona Halep si Kristyna Pliskova s-au mai intalnit de doua ori pana acum, ambele partide fiind castigate de tenismena noastra:

2017, Madrid: 6-1, 6-2;
2018, Indian Wells, 6-4, 6-4.