Simona Halep s-a calificat fara probleme in optimi la Madrid

Marti, 08 Mai 2018, ora 16:34
47873 citiri

Simona Halep a obtinut o calificare facila, marti, in optimile de finala ale turneului de la Madrid.

Ocupanta locului 1 in clasamentul WTA a invins-o in turul doi pe belgianca Elise Mertens (locul 16 WTA), care venea dupa doua turnee castigate consecutiv, la Lugano si Rabat.

6-0, 6-3 a fost scorul intalnirii dintre Simona Halep si Elise Mertens, care a durat o ora si 12 minute.

Primul set dintre cele doua a fost fara istoric, fiind castigat de reprezentanta noastra dupa numai 21 de minute, perioada in care belgianca a reusit sa castige numai 10 puncte!

Elise Mertens, cu ceva probleme de sanatate in zilele trecute, a inceput la fel de slab si setul secund, iar Simona a reusit sa fructifice la maxim breakul obtinut in start.

A fost prima confruntare directa dintre cele doua tenismene, iar pentru Mertens e prima infrangere suferita dupa o serie incredibila de 13 victorii consecutive in circuitul WTA si Fed Cup.

De partea cealalta, Simona a ajuns la 14 victorii la rand la turneul de la Madrid.

Mai departe, in optimile de finala, Simona o va intalni pe cehoaica Kristyna Pliskova (locul 94 WTA).

Vezi:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Elise Mertens, din turul doi al turneului de la Madrid.

Simona Halep - Elise Mertens 6-0, 6-3

16:29 - BREAK, SET SI MECI SIMONA HALEP, dupa 4 mingi de meci salvate de belgianca!

16:22 - Mertens are doua mingi de break, dar Simona revine si se apropie la doar un game distanta de castigarea meciului.

16:16 - Mertens se apropie din nou la un game de Simona si solicita interventia antrenorului ei.

16:13 - Ocupanta locului 1 in ierarhia WTA salveaza o minge de break si apoi se distanteaza la 4-2.

16:08 - Belgianca isi face din nou serviciul si se mentine aproape de Simona in acest set doi.

16:04 - Simona raspunde cu un serviciu excelent si pastreaza avantajul de un break.

16:00 - Elise Mertens sparge in sfarsit gheata si obtine primul ei game.

15:57 - Simona isi spulbera efectiv adversara si se indreapta catre o victorie neasteptat de usoara.

15:54 - Simona revine de la 40-0 si deschide setul doi cu un break.

15:47 - Incepe setul doi, cu Elise Mertens la serviciu. Belgianca a luat o pauza de vestiar intre seturi.

INFO: Un prim set sub asteptari al lui Elise Mertens, care luni s-a retras din proba de dublu din cauza unor probleme gastrointestinale, in timp ce Simona a zburdat efectic pe teren. Dupa cum a aratat acest prim set, nu e exclus ca Mertens sa nu termine partida.

15:43 - Simona isi face serviciul si castiga primul set cu 6-0, dupa numai 21 de minute.

15:39 - 5-0 pentru Simona, iar belgianca pare complet depasita.

15:37 - Game la 0 castigat de Simona, care i-a lasat adversarei doar 7 puncte pana acum!

15:33 - Joc superb facut de tenismena noastra, iar scorul devine 3-0 in favoarea ei, dupa mai putin de 10 minute de la startul partidei.

15:29 - Serviciu bun al Simonei, care se distanteaza la 2-0.

15:27 - Simona incepe excelent, cu un break.

ora 15:22 - A inceput partida! Mertens serveste prima.

INFO: Elise Mertens are 13 victorii consecutive in circuitul WTA, reusind sa castige doua turnee in ultimele doua saptamani, la Lugano si Rabat.

INFO: Partida e a doua pe arena centrala Manolo Santana si e transmisa in direct la TV de postul Digi Sport 2.

INFO: Simona Halep ocupa locul 1 in clasamentul WTA, in timp ce belgianca Elise Mertens se afla pe pozitia a 16-a si vine dupa doua turnee castigate in ultimele doua saptamani, la Lugano si Rabat.

INFO: E prima confruntare directa intre cele doua tenismene.

INFO: In runda inaugurala, Simona a invins-o pe Ekaterina Makarova, cu 6-1, 6-0. De partea cealalta, Elise Mertens a trecut de contationala sa, Alison Van Uytvanck, cu 6-4, 6-4.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 6,7 milioane de euro, se desfasoara in perioada 5-13 mai.

Cătălin Cîrstoiu: „Expunerea asta mi-a făcut foarte mult rău. Nu mi se pare normal ca la grădiniţă copilul să fie fotografiat. M-am considerat hărţuit” VIDEO
    Cătălin Cîrstoiu, candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei a afirmat că expunerea din ultima perioadă i-a făcut foarte mult rău în viaţa personală, subliniind că nu i se pare normal ca...
    ”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
    #Simona Halep victorie Mertens, #Simona Halep optimi Madrid, #LIVE meci Halep Mertens, #Halep Mertens turneu Madrid, #Halep Mertens in direct , #stiri Simona Halep