Simona Halep s-a calificat in semifinale la Indian Wells

Joi, 19 Martie 2015, ora 00:01
127510 citiri

Simona Halep s-a calificat miercuri seara in semifinalele turneului de la Indian Wells, dotat cu premii in valoare totala de 6,1 milioane de dolari.

Tenismena noastra a invins-o in sferturi pe spaniola Carla Suarez Navarro (locul 13 in ierarhia WTA) in trei seturi, scor 5-7, 6-1, 6-1.

O ora si 54 de minute a durat intalnirea dintre cele doua sportive, una foarte disputata in primul set, dar dominata categoric in urmatoarele doua de Simona.

Iberica a inceput ca din tun partida si s-a desprins la 4-0 in doar 15 minute. A urmat insa o revenire a Simonei, care a egalat situatia la 4, dar a pierdut in cele din urma setul cu 5-7.

Incepand cu setul secund, Simona a pus stapanire pe joc, iar spaniola n-a reusit sa faca fata ritmului de joc impus de tenismena noastra. Astfel, Simona si-a adjudecat urmatoarele doua seturi cu acelasi scor, 6-1, si a avansat in semifinalele turneului american.

A fost cea de-a 9-a intalnire directa intre Simona Halep si Carla Suarez Navarro, iar, in urma acestei victorii, sportiva romanca a preluat conducerea la general, scor 5-4.

In penultimul act, constanteanca o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Serena Williams (fav.1) si Timea Baczynski (fav.27), programata joi dimineata.

Dupa calificarea in semifinale, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 220.230 de dolari si 360 de puncte in clasamentul WTA.

Reactia Simonei Halep dupa calificare in semifinale la Indian Wells

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep (fav.3) si spaniola Carla Suarez Navarro (fav.12), din sferturile de finala ale turneului de la Indian Wells.

Desfasurarea partidei:

Simona Halep - Carla Suarez 5-7, 6-1, 6-1

setul III

- GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP. Tenismean noastra avanseaza in semifinale, unde o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Serena Williams (fav.1) si Timea Baczynski (fav.27).

- Break Simona si sportiva noastra va servi pentru castigarea partidei.

- Inca un game pentru Simona.

- Simona raspunde cu un break si are 3-1 in setul trei.

- Rebreak reusit de iberica.

- Break Simona, care incepe ca din tun acest set 3.

- Sportiva noastra castiga primul game.

- Simona va servi prima in acest set decisiv.

setul II

- Break pentru Halep, iar setul doi e adjudecat usor de tenismena noastra. Vom avea set decisiv.

- Simona isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea acestui set secund.

- Din nou break pentru Simona, iar sportiva noastra are 4-1 in setul doi.

- Inca un game la 0 pentru tenismena noastra.

- Break reusit de Simona, care preia conducerea pentru prima oara in aceasta partida.

- Game alb reusit de Simona.

- Primul game al setului merge in contul spaniolei.

- Carla Suarez-Navarro va servi prima si in acest set secund.

INFO: Simona Halep s-a sfatuit cu Victor Ionita in pauza dintre seturi.

setul I

- Break reusit de Suarez-Navarro, care castiga primul set cu 7-5, dupa 51 de minute de joc.

- Iberica isi adjudeca un nou pe game pe propriul servici.

- Simona isi face serviciul si scorul devine 5-5.

- Game la 0 pentru Suarez-Navarro pe serviciul ei.

- 4 game-uri la rand pentru Simona si scorul devine egal.

- Inca un break pentru Simona, care a recuperat cele doua breakuri ale spaniolei.

- Game rapid reusit de sportiva noastra, care pare ca si-a revenit.

- Rebreak reusit de Simona.

- Inca un break reusit de iberica. 0-4!

- Game usor pentru Suarez, pe propriul servici.

- Break reusit de spaniola intr-un game in care a avut 6 sanse de a face break.

- Primul game al intalnirii e castigat de Carla Suarez.

- Iberica incepe la serviciu.

ora 22:08 - STARTUL PARTIDEI

ora 22:00 - Cele doua sportive au iesit la incalzire.

ora 21:45 - Intalnirea dintre Feliciano Lopez si Kei Nishikori s-a incheiat cu victoria spaniolului, astfel ca Simona si Carla vor intra pe teren in aproximativ 20 de minute.

INFO: Simona Halep ocupa locul 3 in ierarhia WTA, in timp ce iberica se afla pe pozitia a 13-a.

Va fi cea de-a 8-a intalnire directa intre Simona Halep si Carla Suarez Navarro, pana acum scorul fiind egal, 4-4:

2013, la s'Hertogenbosch: 6-3, 6-2 pentru Simona;

2014, la New Haven: 3-6, 6-4, 6-1 pentru Simona.

Avancronica partidei dintre Simona Halep si Carla Suarez Navarro, din sferturile Indian Wells

INFO: La editia din acest an a Indian Wells, Simona Halep a trecut de Daria Gavrilova, Varvara Lepchenko si Karolina Pliskova, in timp ce Carla Suarez Navarro le-a invins pe Monica Puig, Anastasia Pavlyuchenkova si Heather Watson.

Expertii ii dau o veste excelenta Simonei Halep: De ce se va califica in semifinale la Indian Wells

INFO: Castigatoarea acestui 'sfert' o va intalni in semifinale pe invingatoarea partidei dintre Serena Williams (fav.1) si Timea Baczynski (fav.27).

Indian Wells 2015 are loc in perioada 11-22 martie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#LIVE sferturi Simona Halep, #Simona Halep sferturi Indian Wells, #Simona Halep sferturi Carla Suarez , #stiri Simona Halep