Simona Halep s-a calificat in sferturile turneului de la Roma

Joi, 18 Mai 2017, ora 16:33
72117 citiri

Simona Halep s-a calificat joi in sferturile de finala ale turneului de la Roma.

Reprezentanta noastra, cotata cu sansa a 6-a la castigarea turneului, a invins-o in optimi pe favorita numarul 12, rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.

Tenismena romana s-a impus in trei seturi, cu 6-1, 4-6, 6-0, la capatul unui joc ce a durat o ora si 38 minute.

Primul set a fost controlat in totalitate de Simona, care a arat un joc solid si n-a fost pusa deloc in dificultate de rusoaica.

Situatia s-a schimbat insa in setul doi, unul in care evolutia reprezentantei noastre a fost oscilanta, iar Pavlyuchenkova a profitat si a incheiat setul cu 6-4, dupa ce a reusit 3 breakuri.

Setul decisiv a avut insa acelasi deznodamant ca primul, iar Simona avanseaza in runda urmatoare cu o victorie totusi categorica, chiar daca obtinuta in trei seturi.

Dupa calificarea in sferturi, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 53.065 dolari si 190 de puncte in clasamentul WTA.

Urmeaza Anett Kontaveit

In sferturile competitiei, Simona urmeaza s-o intalneasca pe surprinzatoarea estonianca Anett Kontaveit (locul 68 WTA), care le-a eliminat pana acum pe favorita numarul 1, Angelique Kerber, si favorita numarul 15, Mirjana Lucic-Baroni.

Jocul dintre cele doua va avea loc vineri, la o ora ce urmeaza sa fie anuntata de organizatorii turneului din capitala Italiei.

Simona si Kontaveit s-au mai intalnit o singura data pana acum, anul acesta, la turneul de la Miami, cand romanca s-a impus fara probleme, scor 6-3, 6-0.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Simona Halep si Anastasia Pavlyuchenkova, din cadrul optimilor de finala ale turneului de la Roma.

Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova 6-1, 4-6, 6-0

Setul III

- BREAK, SET si MECI SIMONA HALEP!

- Simona isi face serviciul si scorul devine 5-0.

- Inca un break pentru reprezentanta Romaniei.

- Game la pas obtinut de Simona, care se desprinde la 3-0.

- Break reusit de sportiva noastra.

- Simona isi face serviciul fara probleme si preia avantajul in setul III.

- Simona serveste prima in acest set decisiv.

Setul II

- Game si set pentru Pavlyuchenkova, care trimite meciul in setul decisiv.

- Break reusit de rusoaica si aceasta va servi pentru castigarea setului II.

- Pavlyuchenkova isi face serviciul si echilibrul se mentine in acest set secund.

- Simona revine de la 0-30 si isi face serviciul.

- Rebreak reusit de Simona si scorul e 3-3 in acest moment.

INFO: Simona l-a chemat pe Darren Cahill: "Gandeste-te cum ai avut succes pana acum si pastreaza-ti calmul. Joci grozav, totul pana acum a fost bine si stiu ca poti sa castigi", i-a transmis australianul.

- Break facut de rusoaica, la capatul unui game ce a durat aproape 9 minute.

- Break al Simonei si scorul devine egal, 2-2.

- Game alb reusit de Simona.

- Pavlyuchenkova incepe bine setul si se desprinde la 2-0.

- Setul debuteaza cu un break reusit de rusoaica.

- Simona va servi prima in acest set doi.

Setul I

- Break Simona, iar primul set ii revine sportivei noastre in mai putin de 30 de minute.

- Simona isi face serviciul si scorul devine 5-1 in acest prim set.

- Un nou break reusit de sportiva care saptamana trecuta a castigat Openul de la Madrid.

- Un nou game in contul Simonei.

- Rusoaica obtine primul ei game din acest meci.

- Reprezentanta noastra isi face serviciul si se desprinde la 2-0.

- Simona incepe perfect meciul, cu un break.

- Pavlyuchenkova serveste prima.

ora 14:55 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Vremea e superba la Roma, iar tribunele sunt pline.

ora 14:48 - Cele doua sunt la incalzire, partida urmeaza sa inceapa in cateva minute.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita in direct pe Digi Sport 2.

INFO: Castigatoarea partidei dintre Simona Halep si Anastasia Pavlyuchenkova o va intalni in sferturi pe surprinzatoarea Anett Kontaveit.

Anett Kontaveit face minuni la Roma: Inca o eliminare surprinzatoare

ora 14:35 - Daria Gavrilova s-a impus cu 6-4 in setul II si a avansat in sferturile turneului. Astfel, partida Halep - Pavlyuchenkova va incepe in aproximativ 15 minute.

ora 14:30 - Mai avem de asteptat putin, setul III e in plina desfasurare, cu Gavrilova avand 5-4, dar Kuznetsova se afla la serviciu.

ora 13:50 - Setul II a fost castigat de Gavrilova, cu 7-5, dupa ce in primul s-a impus Kuznetsova cu 6-2. Astfel, vom avea parte de un set decisiv, ceea ce inseamna ca meciul Simonei nu va incepe mai devreme de ora 14:30.

ora 13:28 - Partida programata inainte, Daria Gavrilova - Svetlana Kuznetsova, se afla inca in setul II, astfel ca vom avea parte de o mica intarziere.

INFO: Simona Halep ocupa locul 4 in ierarhia WTA, in timp ce Anastasia Pavlyuchenkova se afla pe pozitia a 14-a.

INFO: Cele doua s-au intalnit de 6 ori pana acum, de fiecare data pe o suprafata dura, toate partidele fiind castigate de reprezentanta noastra.

INFO: In runda precedenta, Simona Halep a invins-o pe Laura Siegemund, scor 6-4, 6-4, in timp ce Anastasia Pavlyuchenkova a trecut de Anastasija Sevastova, scor 7-6, 6-2.

Turneul de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de 3 milioane de dolari, se desfasoara in perioada 15-21 mai.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Simona Halep sferturi Roma, #LIVE optimi Simona Halep, #Simona Halep Anastasia Pavlyuchenkova , #stiri Simona Halep