Simona Halep si-a aflat adversara din optimile de finala de la Stuttgart: Are un istoric bogat contra ei

Marti, 24 Aprilie 2018, ora 07:00

Simona Halep a aflat numele jucatoarei pe care o va intalni in optimile de finala ale turneului de la Stuttgart, primul la care participa in circuitul WTA dupa o pauza de aproximativ o luna.

Sportiva noastra se va duela cu slovaca Magdalena Rybarikova, ocupanta locului 18 in clasamentul WTA.

Aceasta a trecut de rusoaica Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-2, la capatul unui meci ce a durat o ora si 16 minute.

Magdalena Rybarikova este una dintre revelatiile ultimului an in tenisului feminin si o cunostinta mai veche a Simonei Halep.

Scorul intalnirilor directe este 3-2 in favoarea Simonei, cu mentiunea ca doua dintre victoriile romancei au fost obtinute dupa abandonul adversarei.

Ultima data, cele doua jucatoare s-au intalnit anul trecut, la Beijing, cand Rybarikova a abandonat.

Un alt meci din 2017 a avut loc la Rogers Cup, unde Simona s-a impus in doua seturi.

Ultima infrangere a Simonei dateaza din 2014, de la New Haven, cand slovaca a castigat in trei seturi.

Partida dintre Simona Halep si Magdalena Rybarikova va avea loc miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata, in direct pe Ziare.com.