Simona Halep si-a zdrobit adversara in optimile de finala ale turneului de la Madrid

Miercuri, 08 Mai 2019, ora 14:02
34875 citiri

Simona Halep a obtinut o calificare lejera, miercuri dupa-amiza, in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Tenismena noastra a invins-o categoric in optimile de finala pe slovaca Viktoria Kuzmova (locul 46 WTA), scor 6-0, 6-0.

Intalnirea dintre cele doua, disputata pe arena centrala Manolo Santana, sub privirile lui Ion Tiriac, Ilie Nastase si Nadia Comaneci, a durat doar 44 de minute!

In runda urmatoare, Simona va da piept cu invingatoarea "optimii" dintre Ashleigh Barty si Yulia Putintseva.

Viktoria Kuzmova le-a eliminat in primele doua runde pe mult mai experimentatele Julia Goerges si Carla Suarez Navarro, insa a fost surclasata la toate capitolele de o Simona Halep dezlantuita.

Meciul dintre Halep si Kuzmova s-a jucat cu acoperisul tras, din cauza ploii care a cazut la Madrid, insa Simona n-a fost deloc deranjata de acest detaliu. Din contra, a oferit una dintre cele mai bune prestatii ale ei in acest an si i-a predat, practic, o lectie de tenis tinerei ei adversare.

Odata cu calificarea in sferturile de finala ale competitiei din capitala Spaniei, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 160.920 de euro si 215 puncte in clasamentul WTA.

Vezi si:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Viktoria Kuzmova, din optimile de finala ale turneului de la Madrid.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Viktoria Kuzmova 6-0, 6-0

ora 14:02 - BREAK, SET SI MECI SIMONA HALEP!

13:56 - Simona isi face din nou cu usurinta serviciul si se afla la un singur game distanta de castigarea meciului si avansarea in sferturile de finala.

13:54 - Un nou break la 0 reusit de Simona.

13:50 - Joc excelent facut de Simona, care se desprinde la 3-0 si pare ca se indreapta catre o victorie lejera.

13:47 - Break la 0 reusit de fostul lider WTA.

13:45 - Simona continua sa dicteze ritmul, iar tanara Kuzmova pare complet pierduta.

------------------------------

13:40 - Set castigat la 0 de Simona Halep, care si-a surclasat adversara la toate capitolele.

13:35 - Sportiva noastra isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea primului set.

13:31 - Simona izbuteste un nou break.

13:26 - Un nou game castigat cu usurinta de tenismena noastra, care se distanteaza la 3-0.

13:23 - Break reusit de Simona, care pare foarte de motivata in acest debut de meci.

13:19 - Inceput excelent de meci pentru Simona, cu game la 0.

ora 13:18 - A inceput meciul, cu Simona la serviciu.

ora 13:11 - Organizatorii au luat decizia de a trage acoperisul.

ora 13:08 - Jucatoarele sunt la incalzire, insa la Madrid a inceput sa ploua si startul meciului ar putea fi amanat.

INFO: Partida poate fi urmarita in direct la TV pe Digi Sport 1.

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa locul 3, in timp ce adversara ei din Slovacia se afla pe pozitia 46.

INFO: Simona a trecut in primele doua tururi de Margarita Gasparyan si Johanna Konta, iar Kuzmova le-a invins pe Julia Goerges si Carla Suarez Navarro.

INFO: E prima intalnire directa intre Simona Halep si Viktoria Kuzmova.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de aproximativ 7 milioane de euro, se desfasoara in perioada 4-12 mai.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
    Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
    #LIVE optimi Simona Halep, #Simona Halep turneu Madrid, #Simona Halep Viktoria Kuzmova , #stiri Simona Halep