Simona Halep, victorie dramatica in China

Joi, 02 Octombrie 2014, ora 10:16
65178 citiri

Simona Halep s-a calificat dramatic in sferturile de finala ale China Open 2014.

Numarul doi WTA a invins-o greu, in optimi, pe Andrea Petkovic, a 15-a favorita la Beijing, cu scorul de 7-6 (4) / 5-7/ 7-6 (1).

Sportiva noastra a inceput foarte bine partida din capitala Chinei, reusind un break in al treilea game din primul set. Petkovic nu a renuntat la lupta si a facut rebreakul imediat, dupa care cele doua jucatoare si-au castigat serviciile.

A urmat un nou moment "break-rebreak", ajungandu-se in cele din urma la tie-break, unde Simona s-a impus cu 7-4.

In pauza dintre seturi, romanca a solicitat interventia medicului, ea accidentandu-se in partida de marti.

Halep a avut o evolutie contrastanta in setul secund, castigand primele doua game-uri, doar pentru a le pierde pe urmatoarele cinci! A revenit insa fantastic in joc, egaland la cinci, dupa care a cedat din nou, pierzand setul.

"Decisivul" a avut si el momente pline de dramatism. Simona a inceput perfect si s-a distantat la 4-0, insa sportiva din Germania a reusit sa revina, meciul fiind "impins" in tie-break.

Din nou, in acest moment decisiv, Halep a fost mai buna, impunandu-se fara drept de apel si calificandu-se in sferturile de finala.

Simona ar trebui sa evolueze joi si in meciul de dublu, alaturi de raluca Olaru,

Partida dintre Simona Halep si Andrea Petkovic a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Simona Halep - Andrea Petkovic 7-6 (4) / 5-7/ 7-6 (1)

Setul III

10:15 - FA-BU-LOS! Simona castiga tie-breakul cu 6-1 si se califica in sferturi!

10:10 - Petkovic isi castiga greu serviciul si acest meci se va decide la tie-break!

10:04 - In sfarsit isi face serviciul Simona.

10:01 - Game "alb" pentru Petkovic si scorul este egal.

09:57 - Rebreak Petkovic! Ce meci avem!

09:55 - BREAK HALEP! Simona face 5-3 si va servi pentru a castiga partida!

09:51 - Si apar motivele de ingrijorare pentru Halep, care isi pierde serviciul si este aproape de a fi egalata.

09:48 - Simona rateaza o minge de break, Petkovic isi face serviciul si reduce din diferenta.

09:41 - Face breakul si Petkovic, care nu renunta la lupta deocamdata.

09:39 - BREAK HALEP! Romanca se indreapta spre o calificare muncita in sferturi!

09:35 - Simona isi dubleaza breakul cu un game castigat greu pe propriul serviciu, si se distanteaza la 3-0.

09:29 - BREAK HALEP! Simona se distanteaza la 2-0 cu un lob superb peste Petkovic, antrenorul Wim Fissette aplaudand in picioare reusita romancei.

09:25 - Incepe bine Simona, castigandu-si serviciul.

________________________________

Setul II

09:20 - Game si set pentru Petkovic. Urmeaza setul decisiv.

09:16 - Break Petkovic, care va servi pentru a treia oara pentru a castiga setul.

09:13 - EXTRAORDINAR! Simona reuseste breakul si egaleaza!

09:07 - Simona isi face serviciul si se apropie la un singur punct de Petkovic.

09:04 - BREAK HALEP! Simona nu ii permite adversarei sa castige setul!

08:58 - Simona nu isi revine si pierde punct dupa punct.

08:53 - Inca un break pentru Petkovic, care preia conducerea.

08:51 - Si Petkovic egaleaza dupa ce isi face serviciul.

08:47 - Rebreak pentru Petkovic si pare ca se repeta scenariul din primul set.

08:44 - BREAK HALEP! Simona se distanteaza la 2-0 in setul secund.

08:40 - Halep isi face serviciul.

08:34 - Simona cere time-out medical si primeste ingrijiri pe terenul de joc.

__________________________

Setul I

08:30 - SET SIMONA HALEP!

08:25 - Petkovic loveste cu racheta de ciment dupa ce Simona castiga al patrulea punct din tie-break.

08:22 - Castiga Simona game-ul si primul set se va decide la tie-break.

08:17 - Isi face Petkovic serviciul cu ceva emotii, iar Simona va servi pentru a impinge setul in tie-break.

08:13 - Game la zero, din nou, pentru Halep.

08:10 - Petkovic isi face serviciul si revine la conducere.

08:07 - Rebreak Petkovic! Din nou Simona rateaza sansa de a se distanta, poate decisiv.

08:01 - BREAK HALEP! Simona preia din nou conducerea dupa ce castiga pe serviciul adversarei.

07:58 - Game la zero pentru Simona, care reuseste si un prim as.

07:55 - Isi face serviciul Petkovic si preia din nou conducerea.

07:52 - Rebreak la zero reusit de germana si aceasta egaleaza.

07:49 - BREAK HALEP! Simona reuseste sa preia conducerea in game-ul trei.

07:45 - Isi face si Simona serviciul fara probleme.

07:42 - Petkovic isi castiga usor serviciul si preia conducerea.

_____________________________

07:40 - INCEPE MECIUL!

07:36 - Se fac miscarile de incalzire, Simona evolueaza si de aceasta data cu un bandaj pe coapsa stanga.

07:30 - Au intrat pe teren cele doua jucatoare.

INFO: Simona Halep este a doua favorita la Beijing, in timp ce adversara sa este cap de serie numarul 15.

INFO: Simona a ajuns in optimi dupa ce le-a invins pe Barbora Zahlavova Strycova, scor 6-1, 6-4, si pe Lin Zhu, scor 7-5, 6-4. In schimb, Petkovic a trecut de Monica Niculescu, in turul 1, si de americanca Madison Keys.

INFO: Halep urmeaza sa joace la dublu, alaturi de Raluca Olaru, de la ora 10:30.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Halep Petkovic China Open, #Halep Petkovic Beijing 2014, #Simona Halep China Open 2014 , #stiri Simona Halep