Simona Halep, victorie in stil de mare campioana la Wuhan (Video)

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Marti, 29 Septembrie 2015, ora 17:55

Simona Halep a debutat cu o victorie in stil de mare campioana la turneul WTA de la Wuhan.

A doua jucatoare de tenis a lumii s-a impus cu scorul de 6-2, 6-1 in fata rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, obtinand calificarea in optimile de finala.

Simona a inceput cum nu se putea mai prost meciul cu jucatoarea pe care o invinsese in toate intalnirile precedente, pierzandu-si serviciul in chiar primul game.

A urmat insa o revenire spectaculoasa, cu patru game-uri consecutive pentru romanca, aceasta impunandu-se fara nicio emotie in primul set.

In actul secund diferenta a fost si mai evidenta, Pavlyuchenkova fiind depasita la toate capitolele de principala favorita de la Wuhan.

In optimile de finala, Simona va da peste Johanna Konta, cea care a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa ce Victoria Azarenka a abandonat in meciul direct din turul al doilea.

Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova 6-2/ 6-1

Setul II

17:55 - Game, set si meci Simona Halep!

17:52 - Break Halep si romanca va servi pentru castigarea partidei!

17:47 - Simona serveste in continuare foarte bine si isi face serviciul.

17:44 - A trecut ploaia, s-a reluat jocul, iar Halep a reusit breakul!

17:36 - Incepe ploaia la Wuhan si am putea asista la o intrerupere a jocului.

17:34 - Simona nu mai are probleme la serviciu si se mentine in avantaj.

17:31 - Isi face si rusoaica serviciul.

17:27 - Incepe bine Simona actul secund, cu un game pe propriul serviciu.

Setul I

17:23 - Break si set pentru Halep! Romanca a avut nevoie de numai 33 de minute pentru a castiga primul set!

17:18 - Emotii pentru Simona pe propriul serviciu, insa obtine pana la urma game-ul.

17:12 - Rusoaica isi face si ea in premiera serviciul.

17:09 - Simona pare ca a depasit momentul mai greu din debutul partidei si castiga patru game-uri consecutive.

17:06 - Al doilea break pentru Halep in acest prim set.

17:02 - Simona isi face prima serviciul si preia conducerea.

16:59 - Rebreak rapid pentru Halep!

16:55 - Simona isi pierde serviciul dupa ce a avut 40-0.

16:50 - Incepe meciul! Simona serveste prima!

16:45 - Sunt deja in arena cele doua sportive, executand miscarile de incalzire.

16:35 - Se incheie meciul dintre Kvitova si Gavrilova. O asteptam pe Simona in arena.

INFO: Simona este principala favorita de la Wuhan si intra in concurs direct in turul al doilea. Adversara ei a avut o misiune relativ usoara in runda inaugurata, eliminand-o pe Kuznetsova cu scorul de 6-0, 6-1.

INFO: Simona si Pavlyuchenkova s-au intalnit de cinci ori pana acum in circuitul feminin, romanca impunandu-se de fiecare data, ultima oara chiar in aceasta vara, la Cincinnati.

INFO: Invingatoarea o va intalni in optimi pe Johanna Konta, aceasta profitand marti de abandonul Victoriei Azarenka.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul DigiSport.