Simona Halep vs Kiki Bertens in finala turneului de la Madrid

Vineri, 10 Mai 2019, ora 22:40
29968 citiri

Kiki Bertens s-a calificat, vineri seara, in finala turneului de la Madrid, unde o va infrunta pe Simona Halep.

Tenismena olandeza, care anul trecut a fost invinsa de Petra Kvitova in finala turneului din capitala Spaniei, a trecut in semifinale de Sloane Stephens.

6-2, 7-5 a fost scorul intalnirii, iar jucatoarea aflata pe locul 7 in ierarhia WTA ajunge in ultimul act fara sa piarda vreun set.

Sportiva batava, care in runda precedenta a eliminat-o pe campioana de anul trecut - Petra Kvitova, a controlat categoric primul set, pe care si l-a adjudecat cu usurinta.

In setul doi, Sloane a echilibrat situatia si a avut o mare oportunitate de a trimite meciul in decisiv, insa a ratat trei sanse de set la scorul de 5-4. Bertens a intors apoi setul in favoarea ei si si-a asigurat o noua prezenta in ultimul act al turneului de la Madrid.

"Am mai jucat cu Simona si ma astept la un meci greu. Dar sunt pregatita si de data aceasta vreau sa castig", a spus Kiki Bertens dupa terminarea intalniri cu Sloane.

Vezi si: La ce se asteapta Simona Halep in finala turneului de la Madrid

Simona Halep si Kiki Bertens s-au mai intalnit de cinci ori pana in prezent, scorul fiindu-i favorabil tenismenei noastre, cu 3-2:

2010, Torhout: 7-6 (2), 6-2 pentru Simona;

2012, Fes: 6-3, 6-4 pentru Kiki;

2016, Wimbledon: 6-4, 6-3 pentru Simona;

2017, Roma: 7-5, 6-1 pentru Simona:

2018, Cincinnati: 2-6, 7-6 (6), 6-2 pentru Kiki.

Finala feminina de la Madrid, dintre Simona Halep si Kiki Bertens, se va disputa sambata seara, de la ora 19:30 - ora Romaniei, pe arena centrala Manolo Santana.

Partida va fi transmisa in direct de site-ul Ziare.com.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea scorului in cea de-a doua semifinala a turneului de la Madrid, in care se intalnesc Sloane Stephens si Kiki Bertens.

Desfasurarea intalnirii:

Sloane Stephens - Kiki Bertens 2-6, 5-7

22:39 - GAME, SET SI MECI KIKI BERTENS!

22:33 - Olandeza intoarce setul in favoarea ei si va servi pentru o noua finala la Madrid.

22:28 - Kiki Bertens salveaza nu mai putin de trei mingi de set si impinge apoi actul doi in "prelungiri".

22:17 - Kiki Bertens egaleaza la 4 in setul doi.

22:12 - Tenismena americana isi pierde serviciul, iar batava are acum sansa sa egaleze.

22:05 - Stephens reuseste primul ei break din acest meci si se distanteaza la 4-2 in setul doi.

21:59 - Inceput echilibrat de set doi, cu ambele sportive reusind sa-si faca serviciile.

21:43 - Bertens o domina pe Stephens si se impune cu usurinta in primul set, dupa numai 34 de minute.

21:29 - Un nou break izbutit de Kiki Bertens.

21:19 - Jucatoarea olandeza salveaza patru mingi de break si, apoi, isi consolideaza breakul.

21:12 - Kiki Bertens incepe bine meciul, cu un break.

ora 21:09 - Incepe meciul, cu Sloane prima la serviciu.

Vezi: La ce se asteapta Simona Halep in finala turneului de la Madrid

INFO: Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in finala pe Simona Halep, care a trecut in prima semifinala de Belinda Bencic.

INFO: In clasamentul WTA, Sloane se afla pe pozitia a 8-a, in timp ce Kiki ocupa locul 7.

INFO: Finala turneului de la Madrid va avea loc sambata seara, in jurul orei 19:30.

Anul trecut, turneul de la Madrid a fost castigat de Petra Kvitova, dupa o finala cu Kiki Bertens.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#LIVE semifinala Stephens Bertens, #adversara finala Simona Halep, #Simona Halep adversara Madrid, #Simona Halep adversara finala, #Simona Halep finala Madrid , #stiri Simona Halep