Totul despre Wang Qiang, adversara Simonei Halep din sferturile de la Miami: Numarul impresionant de finale jucate in ultimele luni

Miercuri, 27 Martie 2019, ora 10:28

Simona Halep o va infrunta, miercuri seara, pe chinezoaica Wang Qiang in sferturile de finala ale turneului de la Miami.

Va fi cea de-a doua intalnire directa intre Simona si Wang, dupa ce in 2018 au jucat in optimi la Indian Wells, o partida castigata in doua seturi de reprezentanta noastra, scor 7-5, 6-1.

In varsta de 27 de ani, Wang Qiang ocupa locul 18 in clasamentul WTA (cel mai bun din cariera) si a castigat doua turnee WTA in cariera, ambele in 2018, an in care a mai disputat alte doua finale.

Tenismena din China s-a impus la Jiangxi Open (iulie 2018) si Guangzhou Open (septembrie 2018), iar la Hong Kong Open (octombrie 2018) si Turneul Elitelor (noiembrie 2018) a ajuns pana in finala.

Anul acesta, Wang Qiang a participat la doar patru turnee, la care a inregistrat urmatoarele rezultate:

Shenzhen: eliminata in primul tur;
Australian Open: eliminata in turul 3:

Indian Wells 125k: eliminata in semifinale;
Indian Wells: eliminata in optimi.

La Miami, Wang Qiang a debutat direct in turul doi, unde a invins-o fara probleme pe Johanna Konta, scor 6-4,6-0. Apoi, in turul trei a beneficiat de retragerea Serenei Williams, pentru ca in optimi s-o invinga in doua seturi pe compatrioata sa Wang Yafan, scor 7-5,6-4.

3 milioane de dolari a strans Wang Qiang din tenis pana la startul turneului de la Miami.

Sfertul de finala de la Miami dintre Simona Halep si Wang Qiang e programat miercuri seara, de la ora 19:00, in direct pe site-ul Ziare.com.

Casele de pariuri o dau favorita certa pe tenismena romana, care are cota 1.35 la victorie, in timp ce un succes al chinezoaicei e cotat cu 3.15.

La TV, jocul dintre cele doua va fi transmis in direct de postul Digi Sport 2.