US Open 2015: Simona Halep si Horia Tecau sunt in sferturile de finala dupa un meci exceptional

Luni, 07 Septembrie 2015, ora 01:36
30155 citiri

Simona Halep si Horia Tecau s-au calificat in sferturile probei de dublu mixt de la US Open, dupa un meci fabulos in care au eliminat pe favoritii 8 ai probei, Julia Georges si Nenad Zimonjici.

Scorul a fost 6-2, 7-5, dupa doar o ora si 5 minute.

Primul set a fost cu adevarat o formalitate pentru cei doi romani, care au jucat la o calitate foarte buna, acoperindu-se foarte bine si gasind culoarele cu foarte mare usurinta.

De altfel, prima mansa a durat doar 23 de minute, Georges si Zimonjici (Germania/Serbia), fiind de-a dreptul uimiti de loviturile romanilor.

Mansa secunda a fost insa cu mult mai echilibrata, cei 4 tenismeni mergand cap la cap pana la 5-5. Acolo a venit si breakul salvator, pentru 6-5, iar de aici si pana la victorie a mai ramas o simpla formalitate.

De care Halep si Tecau au profitat, castigand cu 6-2, 7-5 si ajungand in sferturile probei, acolo unde vor da peste Hingis/Paes, favoritii 4, campionii de la Wimbledon.

Desfasurarea intalnirii:

1.20: Victorie FANTASTICA pentru Halep si Tecau, scor 6-2, 7-5 in fata favoritilor 8.

1.12: 5-5, iarasi se merge cap la cap.

1.10: 4-4, din nou egalitate.

1.08: 3-3, mult echilibru in aceasta mansa.

1.00: 2-2, se merge cap la cap in acest debut de set.

00.54: 1-1 dupa un inceput echilibrat de set secund.

00.48: SET FACUT DE ROMANI! 6-2 dupa o prima mansa aproape fara greseala facuta de Tecau si Halep.

00.44: 5-2, cuplul germano-sarb isi face pentru a doua oara serviciul.

00.42: 5-1, debut fantastic pentru romani, care nu gresesc mai deloc.

00.38: 4-1, un nou break facut de romani, care par ca joaca impreuna de cand lumea.

00.35: Romanii sunt in controlul acestei partide, 3-1. Halep si Tecau par sa se inteleaga foarte bine pe teren, se gasesc usor, lasa mingile fiecaruia exact cand trebuie.

00.32: Break realizat de romani, 2-1!

00.29: 1-1, Halep si Tecau incep bine si ei.

00.26: Inceput usor pentru favoritii 8 ai probei, 1-0.

00.25: A inceput partida.

00.20: Ne apropiem de start, Georges si Zimonjici vor servi primii.

00.06: Din pacate, Begu si Olaru au pierdut in tiebreakul setului decisiv, 6-7 (4). Ne pregatim in 10-15 minute de meciul Simonei.

22.53: Avem set decisiv in partida dintre Begu/Olaru si Chan/Chan. Taiwanezele au castigat mansa secunda cu 6-1.

22.15: S-a incheiat primul set in meciul care precede acest joc, din fericire Begu si Olaru au 1-0 dupa 7-5 in prima mansa.

INFO: Partida dintre Halep/Tecau si Georges/Zimonjici, care sunt favoritii 8 ai probei, va incepe in jurul orei 23, imediat dupa ce se va termina al doilea meci de pe terenul 17, dintre Raluca Olaru si Irina Begu si Yung-Jan Chan/Hao-Ching Chan.

INFO: In primul tur, Halep/Tecau au trecut de perechea Parra-Santonja/Marrero cu 6-1, 6-2, in timp ce Georges/Zimonjici au dispus de Duval/Harrison cu 6-1, 6-1.

INFO: Perechea invingatoare in acest meci va juca in sferturi cu Hingis/Paes, favorita 4, perechea care a triumfat la Wimbledon.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#live simona halep horia tecau optimi, #optimi dublu mixt live tecau halep, #tecau halep versus georges zimonjici , #stiri Simona Halep