Wimbledon 2014: Simona Halep a egalat o performanta veche de 32 de ani

Miercuri, 02 Iulie 2014, ora 08:52
3064 citiri

Simona Halep este pe val la Wimbledon, unde a reusit sa egaleze o performanta ce data din 1981.

Ocupanta locului 3 in clasamentul mondial este prima jucatoare din Romania care reuseste sa ajunga in sferturile de finala de la Wimbledon dupa o pauza de 32 de ani.

Precedenta calificare a unei romance data din 1981, cand Virginia Ruzici a fost eliminata in sferturi. Managerul Simonei Halep a fost in sferturi si in 1978.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe Zarina Diyas (Kazakhstan), scor 6-3, 6-0.

In sfeturile de finala, Halep o va intalni pe nemtoaica Sabine Lisicki (a 19-a favorita), care a invins-o pe Yaroslava Shvedova (Kazakhstan).

Pentru calificarea in sferturile de finala, Simona Halep si-a asigurat un cec in valoare de 226.000 de lire sterline.

De asemenea, Halep are asigurate si 360 de puncte in clasamentul WTA.

C.S.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Simona Halep Wimbledon, #Simona Halep performanta, #Simona Halep sferturi Wimbledon , #stiri Simona Halep