Simona Halep, eliminata dramatic de la US Open

Vineri, 30 August 2019, ora 00:57
82291 citiri

Simona Halep a fost eliminata surprinzator, joi noaptea, de Taylor Townsend in turul doi de la US Open.

6-2, 3-6, 6-7 (4) a fost scorul intalnirii dintre fostul numar 1 WTA si jucatoarea ajunsa pe tabloul principal dupa ce a trecut de calificari.

Absolut nimeni nu se astepta la acest rezultat, probabil nici macar Taylor Townsend. Insa americanca in varsta de 23 de ani, fara turneu castigat in cariera, a facut un meci fantastic. Doua seturi, ca sa fim mai exacti.

Fara set castigat in fata Simonei in precedentele trei intalniri, Taylor Townsend parea o victima sigur pe traseul tenismenei noastre catre fazele superioare ale celui de-al patrulea Grand Slam al anului.

Iar dupa cum au stat lucrurile in primul set, Simona parea sa n-aiba nicio problema in a obtine calificarea.

Meciul a luat insa o intorsatura neasteptata, iar jocul lui Taylor Townsend a devenit din ce in ce mai agresiv, in timp ce greselile nefortate ale tenismenei romane s-au inmultit. Surprinsa de agresivitatea si loviturile americancei, Simona si-a varsat nervii pe racheta. Degeaba! Setul doi a mers cu usurinta la sportiva nascuta la Chicago.

S-a ajuns astfel in setul decisiv, iar Taylor Townsend a continuat sa dicteze ritmul intalnirii. Simona, impinsa mult in spate de loviturile adversarei, n-a avut raspuns si Taylor a ajuns sa aiba doua mingi de meci pe propriul serviciu, la scorul de 5-4.

Castigatoarea de la Wimbledon n-a renuntat si a reusit sa salveze cele doua mingi de meci ale americancei si sa impinga setul "in prelungiri". Cu inca un game in traista, Simona a fost ea apoi in postura de a beneficia o minge de meci, dar avea sa fie seara lui Taylor.

La tie-break, forta americancei a facut diferenta, iar aceasta si-a trecut in cont cea mai importanta victorie din cariera, dupa cum chiar ea a numit-o la interviul de dupa meci.

Vezi: Taylor Townsend, in lacrimi dupa victoria cu Simona Halep: Iata ce-a declarat tenismena americana

In turul urmator, Taylor Townsend va intalni o alta tenismena romana, Sorana Cirstea.

De partea cealalta, Simona Halep paraseste din nou devreme turneul de la Flushing Meadows, dupa ce in ultimii doi a fost eliminata inca din runda inguaurala.

Un cec de 100.000 de dolari si 70 de punctat in clasamentul WTA o vor consola pe sportiva noastra.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Taylor Townsend, din turul doi de la US Open 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Taylor Townsend 6-2, 3-6, 6-7 (4)

00:57 - Taylor Townsend se impune cu 7-4 la tie-break si produce o uriasa surpriza!

- 5-4 pentru tenismena din SUA.

- 3-3 e scorul dupa sase migni jucate in tie-break.

- Taylor Townsend conduce cu 2-1 dupa primele trei mingi din tie-break.

00:50 - Simona are o minge de meci, insa americanca revine si trimite setul in tie-break!

00:45 - Tenismena noastra salveaza o minge de break si isi face in cele din urma serviciul, ajungand la trei game-uri castigate consecutiv.

00:38 - Simona salveaza doua mingi de meci si trimite meciul "in prelungiri"!

00:32 - Game Simona, dar americanca va servi pentru a castiga meciul.

00:29 - Taylor Townsend isi face serviciul, iar Simona va servi pentru a ramane in meci.

00:24 - Game bun reusit de Simona, care se apropie de americanca.

00:22 - Taylor Townsend revine incredibil de la 0-40 si se desprinde la 4-2. Incredibil joc facut de americanca in ultimele doua seturi, cu urcari constante la fileu si multa agresivitate.

00:15 - Break la 0 izbutit de Taylor Townsend!

00:13 - Taylor Townsend si-a ridicat enorm nivelul jocului fata de primul set, e mult mai agresiva, iar echilibrul se mentine in debutul acestui set decisiv.

00:09 - Cu ceva dificultati, Simona isi trece in cont un nou game pe propriul serviciu.

00:08 - Simona are o izbucnire nervoasa si distruge racheta...

00:07 - Taylor Townsend, ajunsa pe tabloul principal de la US Open dupa ce-a trecut de calificari, egaleaza la 1.

INFO: Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in turul urmator pe Sorana Cirstea.

00:01 - Simona serveste bine si castiga primul game din setul decisiv.

23:57 - Taylor Townsend isi face serviciul si trimite meciul in setul decisiv.

23:55 - Game Simona Halep, insa americanca va servi pentru a castiga setul.

23:51 - Taylor Townsend se descurca excelent pe propriul serviciu si e la doar un game distanta de castigarea setului.

23:48 - Simona isi face serviciul si sta aproape de Townsend, pe care a invins-o in minimum de seturi in toate cele trei partide disputate pana acum.

23:44 - Americanca a prins curaj si se desprinde la 4-1 in acest set secund.

23:41 - Simona isi pierde din nou serviciul.

23:37 - Rebreak facut de tenismena noastra.

23:34 - Break reusit de Taylor Townsend.

23:29 - Tenismena din SUA castiga primul game din setul doi.

23:24 - Simona serveste excelent si inchide primul set dupa numai 32 de minute.

23:21 - Un nou break in contul Simonei, care se distanteaza la 5-2.

23:15 - Simona isi consolideaza breakul cu un game castigat la 0.

23:13 - Break reusit de Simona Halep, care trece la conducere.

23:08 - Egaleaza imediat reprezentanta noastra.

23:05 - Americanca serveste bine si castiga pe propriul serviciu.

23:00 - Simona salveaza doua mingi de break, iar apoi egaleaza la 1.

22:55 - Taylor Townsend isi face serviciul si castiga primul game din acest meci.

ora 22:52 - A inceput partida.

ora 22:24 - Zverev il invinge in sfarsit pe Tiafoe (6-3, 3-6, 6-2, 2-6, 6-3), astfel ca meciul Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 21:45 - Avem set decisiv la Zverev cu Tiafoe...

Vezi si: Surpriza uriasa pe partea de tablou a Simonei Halep de la US Open 2019

ora 21:20 - Meciul dintre Zverev si Tiafoe, programat inainte, a intrat in setul 4, asa ca mai avem de asteptat pana la startul meciului Simonei.

INFO: Partida se disputa pe arena Arthur Ashe si e televizata in direct de Eurosport.

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa locul 4, in timp ce americanca ajunsa pe tabloul principal de la US Open dupa ce-a trecut de calificari se afla pe pozitia 116

INFO: Simona Halep si Taylor Townsend s-au mai intalnit de trei ori pana in prezent, toate disputele fiind castigate de reprezentanta noastra:

2017: Cincinnati: 6-4, 6-1;

2018, Roland Garros: 6-3, 6-1;

2019, Miami: 6-1, 6-3.

US Open 2019 se desfasoara in perioada 26 august - 8 septembrie.

Iohannis merge la Bruxelles. Subiectele fierbinți aflate pe agenda reuniunii liderilor europeni
Preşedintele Klaus Iohannis va participa miercuri şi joi, 17-18 aprilie, la reuniunea extraordinară a Consiliului European care va avea loc la Bruxelles. Şeful statului va participa, de...
Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
#Simona Halep Taylor Townsend, #Simona Halep US Open, #US Open 2019, #direct Halep Townsend, #live Halep Townsend , #US Open