Presa internationala, despre calificarea Simonei Halep in sferturile de la US Open

Luni, 05 Septembrie 2016, ora 21:18
27289 citiri

Site-ul Ziare.com va prezinta principalele comentarii aparute in presa internationala dupa victoria obtinuta de Simona Halep in fata Carlei Suarez-Navarro in optimile de finala de la US Open.

Iata principalele reactii:

WTA Tennis: Este mereu o aventura cu Simona Halep, dar la US Open si-a gestionat cu brio nervii pe toata durata turneului. Cumva a reusit de fiecare data sa treaca peste momentele dificile de black-out si sa obtina victorii.

Eurosport: Simona Halep a defilat pe langa Carla Suarez-Navarro. Romanca a parut hotarata sa nu stea prea mult pe teren impotriva jucatoarei de pe locul 12 WTA, castigand confortabil primul set. Insa iberica a facut-o sa munceasca din greu pentru victorie in setul secund cu o prestatie agila.

Punto de Break: O Halep devastatoare a rapus-o pe Carla. Iberica a incheiat lamentabil acest turneu in fata unei adversare extrem de constanta, precisa si hotarata.

Sport Fair: Navarro nu i-a pus nicio problema Simonei Halep. Meciul a fost dominat clar si de departe de jucatoarea din Romania. Setul secund a fost ceva mai disputat, cu o serie lunga de break-uri, dar romanca a inchis partida.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la US Open dupa ce a invins-o pe Carla Suarez-Navarro (12 WTA), scor 6-2, 7-5, la capatul unui meci in care a demonstrat ca este intr-o forma excelenta.

In sferturile de finala, Simona se va duela cu invingatoarea dintre Serena Williams si Yaroslava Shvedova.

Confruntarea din sferturi se va disputa cel mai probabil miercuri seara, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Calificarea in sferturile de finala ii asigura Simonei un cec in valoare de 450 de mii de dolari.

Anul trecut, Simona a ajuns pana in semifinale la US Open, fiind invinsa de Flavia Pennetta.

C.S.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...