Simona Halep, despre momentul decisiv al meciului cu Azarenka: Multumesc, Doamne

Joi, 10 Septembrie 2015, ora 07:15
21939 citiri

Simona Halep a recunoscut ca momentul decisiv al meciului cu Victoria Azarenka, din sferturile de finala de la US Open, a fost intreruperea din debutul setului trei din cauza ploii.

Romanca a admis ca pauza neasteptata a ajutat-o sa se regrupeze si sa revina mai decisa pe teren si chiar i-a multumit lui Dumnezeu pentru acest lucru.

"Cred ca in primul set am jucat cel mai bun tenis al meu. Am fost agresiva, am lovit mingea rapid si puternic. Apoi, in setul al doilea, am facut un pas in spate si asta nu m-a ajutat pentru ca Vika loveste foarte puternic. Am alergat foarte mult, am fost putin obosita dupa al doilea set.

Apoi a venit ploaia si asta m-a ajutat, multumesc Doamne pentru ploaie, si am gasit resursele de a reveni pe teren si de a da totul pentru calificare pentru ca imi doream mult sa ajung in semifinale aici. Pauza a fost perfecta, a fost incredibil ca mai aveam o sansa de a castiga. I-am spus antrenorului meu ca trebuie sa joc ca in primul set pentru ca pot sa castig", a povestit Simona imediat dupa meciul cu Azarenka.

Simona Halep se califica in semifinale la US Open dupa o victorie electrizanta

Simona Halep s-a calificat in premiera in semifinale la US Open dupa ce a trecut foarte greu de Victoria Azarenka.

Romanca a avut nevoie de trei seturi si aproape trei ore de joc pentru a o elimina pe fosta lidera a clasamentului WTA cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4.

Reactia Simonei Halep dupa calificarea in semifinalele de la US Open

In debutul "decisivului", partida a fost intrerupta pentru mai bine de o ora dupa ce ploaia si-a facut aparitia la New York, iar dupa reluarea jocului Simona a evoluat foarte bine si a reusit sa se impuna.

Program infernal pentru Simona Halep la US Open: Iata cand joaca in semifinale

Halep o va intalni pe italianca Flavia Pennetta in semifinale, meciul fiind programat in noaptea de joi spre vineri.

Optimismul lui Rareș Bogdan pentru europarlamentare: „Obţinem 20 de mandate. SOS-ul doamnei Şoşoacă nu va intra în PE”
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan a declarat vineri, 29 martie, că alianţa PSD-PNL poate lua la redistribuire 20 de mandate de europarlamentari. Europarlamentarul susține că AUR va...
Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
#Simona Halep US Open Azarenka, #Halep semifinale US Open, #Halep US Open meci rezultat , #US Open