Simona Halep, victorie categorica in primul tur la US Open

Marti, 30 August 2016, ora 19:20
46585 citiri

Simona Halep a debutat cu o victorie categorica la US Open, romanca impunandu-se cat se poate de clar in fata unei adversare incomode.

Numarul 5 WTA a reusit sa castige duelul cu belgianca de pe locul 50, Kirsten Flipkens, in doua seturi, scor 6-0, 6-2, fara a se intrebuinta prea mult.

Intalnirea de pe Arthur Ashe a fost una aflata in totalitate la discretia sportivei noastre, care a parut ca nu face mari eforturi in a se impune.

Simona a inceput foarte bine, cu un break, si a continuat sa castige game dupa game, ea adjudecandu-si primul set cu un neverosimil 6-0.

Actul secund a avut, in mare aceeasi desfasurare, Flipkens, depasita net, neavand reactie in fata unei Halep care i-a predat o adevarata lectie de tenis.

Abia la set si 5-0 Simona a scazut putin nivelul si i-a permis adversarei sa castige doua game-uri inainte de a inchide partida.

Halep a avut asadar un debut perfect la US Open si ne-a transmis semnale incurajatoare in privinta parcursului ei, mai ales ca adversarele de pe traseu nu sunt deloc facile si aici trebuie sa amintim ca ar putea s-o intalneasca pe Serena Williams inca din sferturi.

Daca insa va reusi sa isi mentina acest nivel, Simona ar putea realiza in sfarsit performanta care sa ii incununeze cariera.

Simona Halep - Kirsten Flipkens 6-0/ 6-2

19:20 - Game, set si meci, Simona Halep!

19:16 - Flipkens isi face si serviciul.

19:14 - Break Flipkens, care scapa in extremis de un dublu 6-0.

19:08 - Break Halep si romanca va servi pentru castigarea partidei!

19:05 - Simona se indreapta spre un "double bagle".

18:59 - Inca un break pentru Halep, care defileaza spre victorie si calificare.

18:53 - Halep isi face serviciul, dominatia continua.

18:50 - Simona incepe setul al doilea cu un break si ajunge la 7 game-uri consecutive castigate in aceasta partida.

18:44 - Game si set Simona Halep! Romanca nu i-a dat nicio sansa lui Flipkens pana acum.

18:37 - Al treilea break pentru Simona, care va servi in continuare pentru castigarea primului set.

18:34 - Simona isi face serviciul si lasa impresia ca se va impune fara niciun fel de probleme.

18:30 - Vine si al doilea break pentru Halep si avansul ei creste.

18:26 - Simona isi face serviciul si se distanteaza deja la 2-0.

18:22 - Inceput perfect pentru Simona, cu un break.

18:17 - Incep sa vina oamenii in tribune. In loja Simonei se afla si Nadia Comaneci, care va urmari partida alaturi de Virginia Ruzici.

18:00 - Uriasa arena Arthur Ashe este goala, sa speram ca vor fi totusi macar fanii Simonei in tribune.

INFO: Meciul incepe dupa ora 18:00, ora Romaniei.

INFO: Simona a castigat clar, in doua seturi, toate cele patru meciuri directe cu Flipkens de pana acum.

INFO: Accesati acest link pentru a citi avancronica intalnirii dintre Simona Halep si Kirsten Flipkens

Nicușor Dan susține că PSD se delimitează de Cîrstoiu: ”Nu știu dacă se va apropia de Piedone”
Edilul general, Nicuşor Dan, afirmă că PSD începe să se delimiteze de Cătălin Cîrstoiu, candidatul coaliţiei la Primăria Capitalei, şi susţine că acest lucru corespunde cu orientarea...
UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...