Simona Halep, victorie cu emotii in primul tur de la US Open

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Luni, 25 August 2014, ora 20:17
48820 citiri

Simona Halep s-a calificat cu emotii in turul secund de la US Open 2014, trecand greu de necunoscuta Danielle Collins.

Numarul doi mondial s-a impus in trei seturi, scor 6-7, 6-1, 6-2.

Putini erau cei care se asteptau ca Simona Halep sa aiba probleme in fata unei jucatoare in varsta de 20 de ani care nici macar nu figureaza in clasamentul WTA si care a ajuns pe tabloul principal datorita unei invitatii a organizatorilor.

Totusi, realitatea de pe "Centralul" de la Flushing Meadows a fost alta. Simona a reusit un break in game-ul trei al primului set, insa Collins a castigat si ea pe serviciul lui Halep, astfel ca primul set s-a decis in tie-break.

Acolo, Simona a continuat festivalul gafelor, gresind nepermis pentru o jucatoare de nivelul ei, astfel ca necunoscuta din Statele Unite a preluat conducerea.

Lucrurile s-au schimbat din setul secund. Halep a realizat ca se afla unei adversare care trebuie tratata serios, astfel ca si-a schimbat jocul, a gresit mai putin si a servit excelent.

A fost un set secund "scurt", castigat de sportiva noastra cu 6-1 si doua breakuri.

"Decisivul" nu a avut nici el istoric, ba chiar Halep si-a permis cateva momente de relaxare pe fondul unei cadere totale, fizic si psihic, a adversarei.

Danielle Collins a facut greseala dupa greseala, iar Simona s-a calificat, cu emotii ce-i drept, in turul doi.

Intalnirea dintre Simona Halep si Danielle Collins a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com si mai jos aveti rezumatul acesteia:

Simona Halep - Danielle Collins 6-7 (2) / 6-1/ 6-2

Setul III

20:17 - GAME, SET si MECI Simona Halep!

20:10 - Fabulos! Halep reuseste breakul din nou si va servi pentru meci!

20:02 - Punct la zero pentru Halep.

19:59 - Isi face Collins serviciul cu destul de multe dificultati.

19:56 - Game Simona si romanca se desprinde la 3-1.

19:52 - Collins este cea care greseste acum, iar Simona reuseste primul break din acest set decisiv.

19:49 - Mult mai agresiva Halep, vine la fileu mai bine si nu mai greseste.

19:47 - Collins incepe cu un punct lejer pe propriul serviciu.

___________________

Setul II

19:41 - Game si set pentru Simona Halep! Urmeaza decisivul!

19:37 - Al doilea break pentru Halep in acest set. Romanca va servi pentru a trimite meciul in decisiv.

19:31 - Isi face serviciul Simona cu emotii, dar se distanteaza la 4-1.

INFO: Simona castiga un challenge dupa ce arbitrul de scaun a trecut peste cel de linie si a dictat un out. Reluarea a aratat ca mingea Simonei a fost in teren.

19:27 - BREAK HALEP! Nu mai greseste Simona de aceasta data si de desprinde din nou.

19:24 - Rabufnire de orgoliu a lui Halep, care nu-i da nicio sansa adversarei in acest game.

19:21 - Simona are doua sanse de break, dar le iroseste cu greseli nefortate si ii permite lui Collins sa egaleze.

19:15 - Incepe bine Simona acest set, cu un game castigat destul de lejer.

Setul I

19:09 - HALEP PIEDE PRIMUL SET! Simona greseste mult in tie-break si Collins se impune cu 7-2.

19:03 - Mul mai decisa, Simona isi face serviciul si trimite setul in tie-break.

18:59 - Simona va servi din nou pentru a ramane in set dupa un game in care a fost foarte nervoasa si a certat un arbitru de linie.

18:57 - Punct greu pentru Simona, care ramane cu sanse de a castiga primul set.

18:52 - Serveste aproape perfect sportiva americana si Simona trebuie sa isi castige serviciul pentru a ramane in primul set.

18:50 - Probleme la serviciu pentru Halep si Collins face si ea breakul!

18:47 - Punct pentru Collins, desi Simona a fost aproape de un nou break.

18:41 - Isi face Simona serviciul inca o data si ramane in avantaj.

18:37 - Game pentru Collins pe fondul unei relaxari a Simonei.

18:34 - Punct "alb" pentru Halep, care se impune dupa debutul mai poticnit de meci.

18:31 - BREAK HALEP! Simona ii arata adversarei ca este totusi numarul 2 mondial!

18:28 - Greu, foarte greu isi face Simona serviciul, ajungand la egalitate la 40 cu americanca si ratand o minge de game.

18:21 - Simona pierde cumva neasteptat primul game in fata necunoscutei Collins.

___________________________

18:19 - Incepe in sfarsit partida!

18:10 - Meciul Simonei nu a inceput inca.

INFO: Simona Halep se afla pe locul secund in clasamentul mondial si este a doua favorita la castigarea trofeului de la New York. Adversara ei este o necunoscuta care nu figureaza in topul WTA, accesul ei pe tabloul principal datorandu-se unui wild-card primit din partea organizatorilor.

INFO: Simona Halep are sansa uriasa de a deveni lidera clasamentului mondial. Pentru ca asta sa se intample, ea trebuie sa castige US Open, iar Serena Williams sa fie eliminata cel tarziu in sferturi.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Simona Halep Danielle Collins LIVE, #Danielle Collins Simona Halep US Open, #Simona Halep US Open 2014 live , #US Open