Simona Halep, prima declaratie despre accidentarea suferita la US Open

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 08 Septembrie 2015, ora 07:28
18012 citiri

Simona Halep a vorbit in premiera despre accidentarea suferita in timpul meciului cu Sabine Lisicki, din optimile de finala de la US Open.

A doua jucatoare a lumii a marturisit ca a avut probleme musculare si a lasat sa se inteleaga faptul ca acestea nu sunt foarte serioase, participarea ei la urmatorul meci nefiind pusa in pericol.

"Am avut un meci foarte greu in fata lui Lisicki pentru ca ea loveste atat de tare mingea. Am fost nevoita sa raman in joc si sa alerg foarte mult. Din aceasta cauza am resimtit durerile musculare. Le-am simtit de la inceputul meciului. Apoi a fost tot mai rau, simteam cum ma doare", a explicat Simona intr-o conferinta de presa sustinuta la New York.

Romanca a precizat ca nu doar piciorul i-a pus probleme, ci si spatele, avand crampe in zona lombara.

"Voi avea o zi libera, astfel ca am timp pentru recuperare. Sper doar sa pot fi in regula pentru a mai juca un meci. Va fi foarte dificil, dar nu am nimic de pierdut."

Simona Halep a reusit sa se califice in premiera in sferturile de finala ale turneului US Open.

Simona Halep se califica in sferturi la US Open dupa o revenire fabuloasa

Ea a avut nevoie de doua ore si 38 de minute pentru a trece de Sabine Lisicki cu scorul de 6-7 (6), 7-5, 6-2.

La finalul primului set, Simona a acuzat probleme medicale si a solicitat ingrijiri de specialitate, jucand pana la final cu un bandaj de dimensiuni apreciabile pe coapsa stanga.

Halep si Tecau s-au retras de la dublu mixt la US Open: Cine a stat in spatele deciziei

In sferturile de finala de la Flushing Meadows, Simona o va intalni pe Victoria Azarenka, cea care este favorita numarul 20 la US Open.

Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
#Simona Halep accidentata US Open, #Halep accidentata US Open, #Halep Lisicki US Open rezultat, #Halep sferturi US Open , #US Open