Simona Halep si-a aflat adversara din semifinale de la Wimbledon dupa un meci electrizant

Marti, 09 Iulie 2019, ora 18:49
28703 citiri

Simona Halep o va intalni in semifinalele de la Wimbledon 2019 pe ucraineanca Elina Svitolina, aflata pe locul 8 in clasamentul WTA.

Svitolina a trecut in sferturile de finala de Karolina Muchova (68 WTA) cu 7-5, 6-4, la capatul unui meci electrizant.

Muchova a condus cu 5-2 in primul set, insa Svitolina a revenit extraordinar, a castigat cinci game-uri la rand si implicit si setul.

In setul secund, ritmul a fost de asemenea electrizant, iar Svitolina a reusit sa faca o adevarata demonstratie de forta in drumul spre semifinale.

Simona si Svitolina s-au mai intalnit de sapte ori pana acum, iar jucatoarea din Ucraina conduce cu 4-3.

Ultima intalnire a fost castigata de Simona, anul acesta, la Doha, dar ucraineanca s-a impus in doua finale cu sportiva noastra, la Roma, in 2017 si 2018.

Partida din semifinale va avea loc joi, la o ora ce nu a fost stabilita inca de organizatori, si va fi transmisa in direct de Ziare.com.

Prin calificarea in semifinale, Simona si-a egalat cea mai buna performanta la Wimbledon. Sportiva noastra a mai ajuns in aceasta faza a competitiei si in 2014, cand a fost invinsa de Eugenie Bouchard.

SVITOLINA - MUCHOVA 7-5, 6-4

18:49 - Svitolina castiga si o va intalni pe Simona in semifinale!

18:43 - Muchova isi face serviciul si se apropie la un singur game de Svitolina.

18:38 - Muchova face break si ramane in meci.

18:33 - Svitolina mai face un break, are 5-2 si acum serveste pentru calificarea in semifinale.

18:30 - Svitolina se desprinde la 4-2 si e tot mai aproape de victorie.

18:26 - Svitolina face break si conduce cu 3-2.

18:23 - Svitolina isi face cu greu serviciul si scorul este 2-2.

18:15 - Svitolina face imediat rebreak.

18:12 - Muchova face break si conduce cu 2-0.

18:09 - Muchova isi face serviciul in startul setului secund.

18:04 - Svitolina revine de la 2-5 si castiga primul set cu 7-5!

18:00 - Svitolina continua revenirea incredibila, face 6-5 si acum serveste pentru castigarea primului set.

17:47 - Game fara emotii pentru Svitolina si scorul devine 5-5.

17:43 - Svitolina face break si ramane in set.

17:40 - Svitolina isi face serviciul, dar Muchova serveste acum pentru castigarea setului.

17:36 - Muchova se desprinde la 5-2 si e tot mai aproape de castigarea primului set.

17:34 - Svitolina intrerupe seria Muchovei si scorul este 4-2 pentru jucatoarea din Cehia.

17:31 - Muchova se distanteaza la 4-1.

17:29 - Muchova mai face un break si conduce cu 3-1.

17:24 - Game la zero pentru Muchova, care conduce cu 2-1.

17:22 - Muchova face rebreak si scorul este 1-1.

17:19 - Svitolina incepe meciul cu un break.

17:16 - A inceput meciul!

17:10 - Muchova va servi prima in acest meci.

16:40 - Meciul va incepe in cateva minute.

Info: Svitolina ocupa locul 8 in clasamentul WTA, in timp ce Muchova este pe locul 6.

Partidele din semifinale vor avea loc joi, insa orele de start nu au fost anuntate momentan.

Meciul este televizat de EuroSport

A crescut cifra de afaceri din industrie în România. Ultimele date INS privind piața internă și externă
Conform datelor anunțate la 17 aprilie de INS, pentru februarie 2024, cifra de afaceri din industrie (piaţa internă şi piaţa externă), a crescut față de luna ianuarie cu 11,7%, și cu 8,2%...
Final în scandalul din PMP, după 2 ani. Cine rămâne la conducerea partidului
Partidul Mişcarea Populară (PMP) a anunţat că, în cursul zilei de miercuri, Curtea de Apel Bucureşti a respins recursurile formulate de Cristian Diaconescu şi, prin urmare, ”a fost validat...
#Simona Halep Wimbledon, #adversara Simona Halep semifinale Wimbledon , #Wimbledon