Italienii cer schimbarea unei reguli in tenis dupa meciul dintre Halep si Konta

Miercuri, 12 Iulie 2017, ora 16:02
50359 citiri

Partida dintre Simona Halep si Johanna Konta, disputata in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, ar putea duce la inasprirea unei reguli in tenis.

Presa din Italia considera ca arbitrii de scaun ar trebui sa fie mult mai duri cand vine vorba de pauzele luate de jucatoare intre seturi.

"Regula care le permite jucatorilor sa paraseasca terenul intre seturi ar trebui sa fie schimbata. La sfarsitul setului doi, Konta a stat mult prea mult la vestiare", noteaza Il Tennis Italiano.

La 4 minute de pauza au dreptul tenismenii intre seturi, insa Johanna Konta a lipsit de pe teren aproape 10 minute intre seturile II si III ale partidei cu Simona.

Arbitrul de scaun al partidei, francezul Kader Nouni, nici macar n-a avertizat-o pe britanica, chiar daca Simona i-a cerut sa ia masuri.

"Nu cred ca au fost doar patru minute de pauza intre seturi, dar asta face Konta mereu! Nu pot sa schimb eu lucrurile. Am vorbit cu arbitrul si mi-a spus ca nu poate face nimic. Cand era plecata, m-am ridicat de pe scaun ca m-am temut sa nu raman intepenita acolo, tocmai dadusera drumul la aer conditionat", a afirmat Simona Halep la conferinta de presa.

• Pe langa pauza lunga luata intre seturi, Johanna Konta a tras de timp si cand a servit. Conform unei statistici, Konta a petrecut in medie 27 de secunde intre puncte, cu sapte peste perioada maxima permisa de regulament. Ca o comparatie, Simona a petrecut in medie doar 17 secunde.

• 6-7, 7-6, 6-4 a fost scorul intalnirii dintre Johanna Konta si Simona Halep.

Mai departe, in semifinale, favorita numarul 6 o va intalni pe Venus Williams, cotata drept favorita numarul 10 la castigarea intrecerii britanice.

In urma acestei infrangeri, Simona a ratat sansa de a urca pe primul loc in ierarhia WTA, urmand a ocupa pozitia a doua, dupa Karolina Pliskova.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
    Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
    Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
    Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...