Simona Halep a debutat cu dreptul la Wimbledon

Marti, 03 Iulie 2018, ora 20:23
37055 citiri

Simona Halep s-a calificat marti seara in turul doi al Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Ocupanta locului 1 in clasamentul WTA a invins-o fara probleme in runda inaugurala pe japoneza Kurumi Nara (locul 100 WTA).

6-2, 6-4 a fost scorul partidei dintre Simona Halep si Kurumi Nara, care a durat o ora si 20 de minute.

La primul joc dupa finala castigata la Roland Garros, tenismena noastra a aratat un joc solid si a obtinut o calificare pe deplin meritata in fata unei adversare modeste.

In turul urmator, Simona o va intalni pe chinezoaica Saisai Zheng (locul 126 WTA), care a invins-o in prima runda pe compatrioata sa Qiang Wang, scor 6-3, 4-6, 6-1.

Jocul dintre cele doua va avea loc joi, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatori.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep a disputat-o in primul tur al Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Simona Halep - Kurumi Nara 6-2, 6-4

20:22 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP!

20:19 - Nara isi castiga serviciul, dar Simona va servi pentru a avansa in turul urmator.

20:16 - Simona serveste bine si castiga un game complicat. Nipona va servi pentru a ramane in meci.

20:11 - Un game mai modest facut de Simona, iar Nara vine din nou la un game in spatele ei, dar sportiva noastra pastreaza avantajul unui break.

20:08 - 4-2 pentru Simona si jocul e controlat de reprezentanta noastra.

20:05 - Kurumi Nara isi face cu usurinta serviciul.

20:02 - Simona salveaza doua mingi de break si duce apoi scorul la 3-1.

19:56 - Japoneza isi castiga serviciul si obtine primul ei game din acest set secund.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in turul urmator pe chinezoaica Saisai Zheng (locul 126 WTA), care a invins-o in prima runda pe compatrioata sa Qiang Wang, scor 6-3, 4-6, 6-1.

19:53 - Game reusit de Simona, care se distanteaza la 2-0.

19:48 - Simona joaca excelent si incepe cu break si setul doi.

19:43 - Simona isi face serviciul si castiga fara emotii primul set.

19:40 - Un nou break reusit de ocupanta locului 1 WTA, care va servi pentru castigarea primului set.

19:36 - Simona isi consolideaza breakul si se distanteaza la 4-2.

19:30 - Rebreak reusit de Simona dupa un game maraton.

19:22 - Tenismena romana isi pierde serviciul si scorul devine egal, 2-2.

19:17 - Nipona sta bine pe picioare si isi castiga serviciul.

19:13 - Game alb facut de Simona.

19:10 - Simona incepe excelent, cu un break.

19:05 - Tenismena din Japonia serveste prima.

ora 19:05 - A INCEPUT PARTIDA

ora 18:57 - Cele doua tenismene patrund pe arena centrala, iar jocul va incepe in cateva minute.

INFO: E primul meci pe care il joaca Simona dupa victoria de la Roland Garros.

INFO: Partida e programata pe Arena Centrala din cadrul complexului All England Cluj si e transmisa in direct la TV de postul Eurosport.

INFO: In clasamentul WTA, Simona ocupa prima pozitie, in timp ce adversara ei se afla pe locul 100.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit o singura data, in urma cu 4 ani, la Indian Wells, cand Simona s-a impus in doua seturi, cu 6-2, 6-2.

Wimbledon 2018 se desfasoara in perioada 2-15 iulie.

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#Simona Halep Kurumi Nara, #Simona Halep meci Wimbledon, #Simona Halep Wimbledon 2018 , #Wimbledon