Simona Halep a debutat cu dreptul la Wimbledon

Marti, 03 Iulie 2018, ora 20:23
37055 citiri

Simona Halep s-a calificat marti seara in turul doi al Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Ocupanta locului 1 in clasamentul WTA a invins-o fara probleme in runda inaugurala pe japoneza Kurumi Nara (locul 100 WTA).

6-2, 6-4 a fost scorul partidei dintre Simona Halep si Kurumi Nara, care a durat o ora si 20 de minute.

La primul joc dupa finala castigata la Roland Garros, tenismena noastra a aratat un joc solid si a obtinut o calificare pe deplin meritata in fata unei adversare modeste.

In turul urmator, Simona o va intalni pe chinezoaica Saisai Zheng (locul 126 WTA), care a invins-o in prima runda pe compatrioata sa Qiang Wang, scor 6-3, 4-6, 6-1.

Jocul dintre cele doua va avea loc joi, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatori.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep a disputat-o in primul tur al Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Simona Halep - Kurumi Nara 6-2, 6-4

20:22 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP!

20:19 - Nara isi castiga serviciul, dar Simona va servi pentru a avansa in turul urmator.

20:16 - Simona serveste bine si castiga un game complicat. Nipona va servi pentru a ramane in meci.

20:11 - Un game mai modest facut de Simona, iar Nara vine din nou la un game in spatele ei, dar sportiva noastra pastreaza avantajul unui break.

20:08 - 4-2 pentru Simona si jocul e controlat de reprezentanta noastra.

20:05 - Kurumi Nara isi face cu usurinta serviciul.

20:02 - Simona salveaza doua mingi de break si duce apoi scorul la 3-1.

19:56 - Japoneza isi castiga serviciul si obtine primul ei game din acest set secund.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in turul urmator pe chinezoaica Saisai Zheng (locul 126 WTA), care a invins-o in prima runda pe compatrioata sa Qiang Wang, scor 6-3, 4-6, 6-1.

19:53 - Game reusit de Simona, care se distanteaza la 2-0.

19:48 - Simona joaca excelent si incepe cu break si setul doi.

19:43 - Simona isi face serviciul si castiga fara emotii primul set.

19:40 - Un nou break reusit de ocupanta locului 1 WTA, care va servi pentru castigarea primului set.

19:36 - Simona isi consolideaza breakul si se distanteaza la 4-2.

19:30 - Rebreak reusit de Simona dupa un game maraton.

19:22 - Tenismena romana isi pierde serviciul si scorul devine egal, 2-2.

19:17 - Nipona sta bine pe picioare si isi castiga serviciul.

19:13 - Game alb facut de Simona.

19:10 - Simona incepe excelent, cu un break.

19:05 - Tenismena din Japonia serveste prima.

ora 19:05 - A INCEPUT PARTIDA

ora 18:57 - Cele doua tenismene patrund pe arena centrala, iar jocul va incepe in cateva minute.

INFO: E primul meci pe care il joaca Simona dupa victoria de la Roland Garros.

INFO: Partida e programata pe Arena Centrala din cadrul complexului All England Cluj si e transmisa in direct la TV de postul Eurosport.

INFO: In clasamentul WTA, Simona ocupa prima pozitie, in timp ce adversara ei se afla pe locul 100.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit o singura data, in urma cu 4 ani, la Indian Wells, cand Simona s-a impus in doua seturi, cu 6-2, 6-2.

Wimbledon 2018 se desfasoara in perioada 2-15 iulie.

Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
#Simona Halep Kurumi Nara, #Simona Halep meci Wimbledon, #Simona Halep Wimbledon 2018 , #Wimbledon