Simona Halep, eliminata in sferturile de finala de la Wimbledon dupa un meci dramatic

Marti, 11 Iulie 2017, ora 20:52
119143 citiri

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Wimbledon de britanica Johanna Konta, ocupanta locului 7 in clasamentul WTA.

Sportiva noastra a cedat cu 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, la capatul unui meci dramatic, in care s-a luptat intens pentru fiecare minge.

Dupa acest rezultat, Simona rateaza sansa de a urca in premiera pe locul 1 in clasamentul WTA.

Simona a jucat bine, serviciul a fost intr-o zi excelenta si atitudinea ei a fost potrivita pentru un asemenea meci, insa diferenta s-a facut doar la cateva mingi.

Romanca a dat de o adversara incomoda, care se simte ca acasa pe iarba si cu un serviciu extraordinar.

Chiar si asa, Simona inceput bine si a condus cu 3-0 si 4-1, insa britanica a reusit sa echilibreze si a facut rebreak.

Primul set s-a decis in cele din urma la tie-break, unde Simona a evoluat foarte bine si a castigat la doi.

Echilibrul a continuat si in setul secund, cand ambele jucatoare au servit foarte bine si s-a mers cap la cap pana la tie-break, unde Konta s-a impus la cinci si a trimis meciul in decisiv.

S-a mers cap la cap pana in game-ul al cincilea, cand Konta a facut break, suficient pentru a obtine calificarea in semifinale.

• Reactia Johannei Konta dupa victoria din meciul cu Simona Halep
  • Gest nesportiv al britanicilor: Ce s-a intamplat la ultimul punct al meciului Simona Halep - Johanna Konta
  • Johanna Konta a incalcat regulamentul in timpul meciului cu Simona Halep, dar arbitrul nu a intervenit
  • Mats Wilander explica motivul pentru care Simona Halep a pierdut meciul cu Johanna Konta
  • Simona a parasit astfel turneul de la Wimbledon si nu a reusit sa-si egaleze performanta din 2014, cand a ajuns in semifinale.

Romanca pleaca acasa cu un cec in valoare de 275 de mii de lire sterline, iar de saptamana viitoare va ramane pe locul doi in clasamentul WTA.

In schimb, Johanna Konta o va intalni joi in semifinale pe Venus Williams.

SIMONA HALEP - JOHANNA KONTA 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6

20:53 - Konta castiga acest game si implicit meciul. Simona e eliminata in sferturile de finala!

20:52 - Doua mingi de meci pentru Johanna.

20:51 - Konta intoarce si are 30-15.

20:50 - Incepe bine Simona, are 15-0!

20:48 - Inca un game la zero reusit de Simona! Acum e nevoie de break pentru ca Simona sa nu piarda.

20:47 - Game la zero si pentru Konta, care conduce cu 5-3. Simona serveste pentru a ramane in meci.

20:43 - Game la zero reusit de Simona! E timpul pentru un break!

20:42 - Konta se desprinde la 4-2, Simona e pusa sub presiune.

20:36 - Konta face break si conduce cu 3-2.

20:35 - Doua mingi de break pentru Konta.

20:33 - Nici Konta nu are emotii in acest game si scorul este 2-2.

20:28 - Simona isi face serviciul fara emotii si conduce cu 2-1.

20:25 - Simona rateaza aceasta minge de break si scorul este 1-1! Se joaca un tenis intens, cu siguranta urmarim unul dintre cele mai frumoase meciuri din acest an.

20:18 - Minge de break pentru Simona!

20:14 - Simona isi face serviciul in startul setului decisiv!

20:05 - Johanna Konta castiga setul doi dupa ce s-a impus in tie-break la 5! Simona a avut 5-4 si doua mingi la serviciu, dar britanica a luat trei puncte la rand. Urmeaza setul decisiv!

19:57 - Game la zero reusit de Simona si setul secund se decide la tie-break!

19:54 - Game fara emotii pentru Konta, care face 6-5. Simona serveste pentru a ramane in set.

19:50 - Simona isi face cu mari emotii serviciul si scorul este 5-5! Cat dramatism pe teren!

19:48 - Konta revine de la 0-40 in acest game si suntem la deuce!

19:44 - Konta isi face serviciul si are 5-4. Simona serveste pentru a ramane in set.

19:43 - Game echilibrat pe serviciul Johannei, scorul este 30-30.

19:40 - Simona salveaza doua mingi de break si egaleaza la patru!

19:37 - Doua mingi de break pentru Konta.

19:34 - Konta serveste foarte bine si face 4-3.

19:32 - Game fara emotii pentru Simona si scorul este 3-3.

19:27 - Simona revine de la 0-40, dar Konta isi face in cele din urma serviciul si conduce cu 3-2.

19:23 - Game la zero pentru Simona, scorul este 2-2.

19:20 - Konta conduce cu 2-1 dupa un game cu bune si rele pentru Simona.

19:16 - Simona salveaza doua mingi de break si egaleaza la unu.

19:12 - Konta revine de la 0-30 si castiga pe propriul serviciu primul game din setul secund.

19:05 - Simona castiga primul set la tie-break, la doi! Evolutie superba a romancei!

18:59 - Konta isi face serviciul si primul set se decide la tie-break.

18:58 - Game echilibrat, scorul este 30-30.

18:54 - Se joaca intens pentru fiecare punct, iar Simona are 6-5! Konta serveste din nou pentru a ramane in set.

18:51 - Konta continua sa serveasca excelent si egaleaza la cinci.

18:47 - Simona serveste si ea foarte bine si conduce cu 5-4! Konta serveste acum pentru a ramane in set.

18:45 - Konta serveste fabulos si egaleaza la patru.

18:41 - Konta face rebreak la zero! Opt puncte la rand castigate de britanica.

18:40 - Trei mingi de rebreak pentru Konta.

18:39 - Johanna Konta reuseste un game la zero.

18:35 - Simona salveaza doua mingi de break si conduce cu 4-1!

18:31 - Game echilibrat, insa Konta isi face serviciul in premiera serviciul in acest meci.

18:26 - Cu ceva emotii, Simona isi face serviciul si conduce cu 3-0.

18:20 - Simona joaca foarte agresiv si face break!

18:17 - Inceput in forta de Simona, care isi face serviciul fara emotii.

18:15 - A inceput meciul!

18:09 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu.

18:08 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren.

17:58 - Venus Williams a invins-o pe Jelena Ostapenko si s-a calificat in semifinale! Pe ea o va intalni Simona daca va trece de Konta. Meciul dintre Simona si Konta va incepe in scurt timp!

17:14 - Venus Williams castiga primul set al meciului cu Jelena Ostapenko in doar 30 de minute.

16:25 - S-a terminat meciul lui Novak Djokovici de pe terenul central! Urmeaza cel dintre Venus Williams si Jelena Ostapenko, iar apoi va incepe meciul Simonei.

Simona Halep se afla pe locul 2 WTA, iar Konta este pe 7. Daca va castiga aceasta partida, Simona va urca pe primul loc WTA de saptamana viitoare.

Ultima intalnire directa a avut loc pe 23 aprilie, la Fed Cup, cand Simona s-a impus in doua seturi. Konta are si ea o victorie anul acesta cu Simona, la Miami. Pe iarba nu au mai jucat pana acum.

Pentru a ajunge in sferturi, Simona a trecut de Marina Erakovici, Beatriz Haddad Maia, Shuai Peng si Victoria Azarenka. De partea cealalta, Konta lea invins pe S-W. Hsieh, Donna Vekici, Maria Sakkari si Caroline Garcia.

Invingatoarea o va intalni in semifinale pe castigatoarea dintre Venus Williams si Jelena Ostapenko.

Partida este televizata de postul Eurosport.

• Presa americana face predictii la Wimbledon: Ce va face Simona Halep cu Johanna Konta
  • Simona Halep, dezavantajata de o modificare efectuata de WTA: Tenismena noastra putea fi deja pe primul loc
  • Wim Fissette avertizeaza inaintea meciului dintre Simona Halep si Johanna Konta: Jucatoarea mea n-are slabiciuni! Are o arma letala
  • Johanna Konta a vorbit la superlativ despre Simona Halep, dar s-a enervat cand a auzit ce a spus romanca
  • Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
    Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
    Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
    Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
    #Simona Halep Johanna Konta, #Simona Halep Johanna Konta LIVE, #Simona Halep Johanna Konta direct, #televizare Simona Halep Johanna Konta, #Simona Halep Wimbledon Live , #Wimbledon