Simona Halep, eliminata in sferturile de finala la Wimbledon

Marti, 05 Iulie 2016, ora 16:40
76518 citiri

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Sportiva noastra a fost invinsa in doua seturi, scor 7-5, 7-6, de Angie Kerber, nimeni alta decat campioana de la Australian Open.

Intalnirea dintre Halep si Kerber a fost una dintre cele mai spectaculoase de la editia 2016 a Wimbledonului, cele doua jucatoare facand o adevarata demonstratie de tenis.

Kerber a inceput meciul bine, cu un game pe propriul serviciu, insa dupa aceea a urmat o serie incredibila, de opt breakuri consecutive.

Halep a reusit in cele din urma sa egaleze la cinci, insa a cedat apoi pe final de set si i-a permis adversarei sa se impuna.

Setul al doilea a fost diametral opus, Halep si Kerber facandu-si serviciul in prima lui jumatate, pentru ca apoi sa inceapa din nou sarabanda break-urilor.

Simona s-a aflat intr-o situatie similara cu cea din primul set, a egalat la cinci si a reusit sa impinga actul secund in tie-break. Aici insa a cedat destul de clar, cu 7-2, pierzand partida.

Simona ramane totusi cu un parcurs bun la Wimbledon, mai ales dupa esecul usturator de anul trecut.

Simona Halep - Angelique Kerber 5-7/ 6-7 (2)

16:39 - Kerber se impune cu 7-2 in tie-break si se califica in semifinale.

16:33 - Simona reuseste sa trimita setul secund in tie-break.

16:30 - Kerber isi face serviciul, iar Halep este obligata sa faca acelasi lucru pentru a nu pierde.

16:26 - Simona isi face serviciul si egaleaza la 5.

16:22 - Break Halep! Simona se afla din nou in situatia de a-si face serviciul pentru a ramane in set.

16:19 - Break Kerber! Nemtoaica este la un pas de calificarea in semifinale.

16:14 - Break Halep! Romanca nu se lasa si reintra in set.

16:12 - Break Kerber! Sportiva germana pare ca a facut un pas important spre semifinale.

16:08 - Inca un game pe propriul serviciu pentru Kerber.

16:06 - Simona castiga destul de greu un game pe propriul serviciu, iar scorul este din nou egal.

16:01 - Kerber isi face din nou serviciul si se pare ca avem un set diametral opus fata de primul.

15:57 - Simona egaleaza la unu dupa un game convingator.

15:55 - Kerber isi face serviciul dupace anuleaza o minge de break a Simonei.

15:48 - Break si set Angie Kerber cu o dubla greseala a Simonei.

15:43 - Kerber isi face serviciul si pune presiune pe Halep.

15:41 - Halep isi face serviciul si egaleaza la 5! Vom avea "prelungiri" pentru acest prim set.

15:37 - Break Halep! Binenteles ca este un nou break, insa acum Simona trebuie sa isi faca serviciul pentru a egala la 5.

15:35 - Break Kerber! Nemtoaica va servi acum pentru castigarea primului set!

15:30 - Break Halep! Continua spectacolul pe "Centralul" de la Wimbledon, cu multe schimburi de mingi spectaculoase.

15:27 - Break Kerber! Halep nu reuseste sa isi faca serviciul in aceasta partida si nemtoaica se distanteaza din nou.

15:22 - Break Halep! Romanca reuseste sa revina din nou foarte bine si, in momentul de fata, setul este deschis oricarui rezultat.

15:20 - Break Kerber! Nemtoaica reuseste sa castige unul dintre cele mai spectaculoase game-uri din acest turneu.

15:14 - Break Halep! Simona isi revine rapid si face un break la zero!

15:12 - Break Kerber! Simona are probleme la servici si ii permite adversarei sa se distanteze.

15:09 - Kerber incepe cu un game convingator pe propriul serviciu.

15:07 - Incepe partida!

15:05 - Sunt pe terenul central de la Londra cele doua sportive si executa miscarile de incalzire.

INFO: Meciul incepe de la ora 15:00, ora Romaniei.

Citeste ce spune expertul WTA despre evolutia Simonei de la Wimbledon

INFO: Halep si Kerber sunt vecine de clasament, romanca aflandu-se pe locul 5, in timp ce nemtoaica ocupa pozitia a patra.

INFO: Simona si Angie s-au intalnit de patru ori pana acum, romanca avand trei victorii. Totusi, Kerber a castigat ultimul duel direct, chiar in acest an in Fed Cup.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul DigiSport 2.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Halep Kerber LIVE Wimbledon, #Halep Kerber Wimbledon rezultat, #Halep eliminata Wimbledon , #Wimbledon