Simona Halep, eliminata inca din primul tur de la Wimbledon

Marti, 30 Iunie 2015, ora 19:57
62759 citiri

Simona Halep a fost eliminata inca din primul tur de la Wimbledon dupa ce a pierdut partida cu Jana Cepelova (locul 106 WTA), scor 7-5, 4-6, 3-6.

Dupa parcursul dezamagitor de la Roland Garros, Simona a avut in fata si de aceasta data presiunea apararii punctelor de la editia de anul trecut, iar acest lucru a parut sa o afecteze.

Sportiva noastra a inceput bine partida, insa Cepelova, o jucatoare din afara top 100 mondial, a reusit sa-i faca fata cu brio.

Simona Halep, in clasamentul WTA: Ce se intampla dupa eliminarea de la Wimbledon

Cu un usor avantaj, Simona a reusit sa faca break intr-un moment decisiv, a condus cu 6-5 si apoi a luat primul set.

Dupa ce a facut 6-5, Simona a acuzat insa probleme la unghie si a necesitat ingrijiri medicale timp de cateva minute.

Din setul secund, ceva s-a schimbat in jocul Simonei, care a parut mai lipsita de incredere, comitand mai multe greseli nefortate in momente cheie.

Cepelova a luat setul secund cu 6-4, cu ajutorul unui break facut pe final, si a reusit sa trimita meciul in decisiv.

Simona Halep explica eliminarea de la Wimbledon

Parcursul slab al Simonei a continuat si aici, slovaca a facut un break important si s-a desrpins la 5-3, iar apoi a castigat partida.

In turul doi, Cepelova va intalni o alta romanca, Monica Niculescu, intr-un meci programat joi.

Desfasurarea partidei:

Simona Halep - Jana Cepelova 7-5, 4-6, 3-6

setul III:

- Cepelova isi mentine serviciul si o elimina pe Simona Halep!

- Cepelova are trei mingi de break, o fructifica pe prima si serveste pentru calificare.

- Simona face break si revine in meci.

- Intre timp a inceput si meciul Andreei Mitu. Il puteti urmari LIVE accesand acest link.

- Simona da semne de agresivitate si obtine un game alb pe propriul serviciu.

- Slovaca se desprinde la 4-1, dupa un game echilibrat in care Simona a comis multe greseli nefortate.

- Cepelova are o noua sansa de break, o fructifica si are 3-1.

- Slovaca reuseste un game alb si conduce cu 2-1.

- Cepelova face break si egaleaza la unu. Simona incheie serviciul cu un nou dublu fault.

- La fel ca-n primele doua seturi, si acesta incepe cu un break reusit de Simona.

- Cepelova va incepe din nou la serviciu.

setul II:

- Break Cepelova si vom avea set decisiv.

- Rebreak Simona, care ramane astfel in setul II.

- Break slovaca, iar aceasta urmeaza sa serveasca pentru castigarea setului II.

- Jocul foarte echilibrat, cu Cepelova reusind sa-i faca fata Simonei si chiar s-o puna in dificultate de multe ori.

- Simona isi face serviciul si e 3-3.

- Slovaca se descurca in continuare bine la serviciu.

- Game foarte bun pentru Simona, care egaleaza la 2.

- Cepelova isi face serviciul fara probleme.

- Rebreak la 0 pentru Cepelova.

- Break reusit de sportiva noastra.

- Cepelova serveste prima si in acest set.

setul I:

- Simona isi adjudeca primul set, dupa un game in care a reusit doi asi.

INFO: Dupa mai bine de 10 minute, jocul se reia. Simona serveste pentru castigarea primului set.

Situatie nemaintalnita in timpul partidei Simonei Halep de la Wimbledon

INFO: Jocul e inca intrerupt, pentru ca medicul inca n-a ajuns.

INFO: Simona a cerut interventia doctorului pentru o problema la unghie. Jocul e intrerupt pentru moment.

- Simona raspunde cu un break si va servi din nou pentru castigarea primului set.

- Break Cepelova, la serviciul pentru set al Simonei.

- Cepelova ramane in set, dar Halep urmeaza sa serveasca pentru castigarea lui.

- Simona isi face serviciul si e la doar un game de castigarea primului set.

- Break reusit de sportiva romanca.

- Simona face trei duble greseli, iar Cepelova are o minge de break, dar reprezentanta noastra revine si scapa dintr-o situatie delicata.

- Game facut de Cepelova, care trece pentru prima oara in avantaj.

- Break facut de Cepelova, dupa un game in care Simona a facut doua duble greseli.

- Sportiva noastra s-a desprins la 30-0, dar Cepelova a revenit si si-a facut serviciul.

- Game Simona si scorul devine 2-0.

- Simona incepe excelent jocul, cu un break usor pe serviciul adversarei.

- Slovaca serveste prima.

ora 17:42 - A inceput partida.

ora 17:28 - Nadal s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 6-2, 6-4. Astfel, intalnirea Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 16:55: Intalnirea va incepe dupa terminarea partidei dintre Rafael Nadal si Thomaz Belluci, aflata in setul 3, la scorul de 6-4, 6-2, 1-2.

INFO: Partida e televizata de Digi Sport 2.

INFO: Jana Cepelova are 22 de ani si ocupa locul 106 in ierarhia WTA. De partea cealalta, Simona Halep (23 de ani) e favorita numarul 3 la castigarea turneului.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit o singura data pana acum, in 2014, la US Open, cand reprezentanta noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 6-1.

INFO: Invingatoarea acestui joc o va intalni in runda urmatoare pe castigatoarea partidei dintre Monica Niculescu si Monica Puig.

Wimbledon 2015 are loc in perioada 29 iunie - 12 iulie.

Medicul Cătălin Cîrstoiu, propunerea PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, a ajuns la Guvern pentru a discuta cu liderii coaliției. Ședințe la PNL și PSD București
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei, acesta urmând să fie anunţat oficial drept candidat al celor două partide la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...