Simona Halep se califica in sferturile de finala de la Wimbledon

Luni, 08 Iulie 2019, ora 17:47
70635 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe marea revelatie Cori Gauff.

Sportiva noastra a trecut in doua seturi de jucatoarea in varsta de 15 ani, cu 6-3, 6-3, in mai putin de o ora si jumatate.

Simona a avut probleme doar in primul set la serviciu, dar a reusit sa-si calibreze executiile si nu a fost pusa sub presiune de americanca.

In setul doi, Simona nu a mai avut nicio emotie si a obtinut o victorie destul de facila.

In sferturile de finala, sportiva noastra o va intalni pe Shuai Zhang din China, aflata pe locul 50 in clasamentul WTA.

Scorul intalnirilor precedente este 2-1 in favoarea lui Shuai Zhang. Simona a castigat singurul meci in 2012, in timp ce Zhang s-a impus de doua ori in 2016, la Australian Open si Beijing.

Partida din sferturile de finala va avea loc marti, de la ora 15:00, si va fi transmisa in direct de Ziare.com.

Simona a ajuns cel mai departe la Wimbledon in semifinale, in 2014, cand a fost invinsa de Eugenie Bouchard.

HALEP - GAUFF 6-3, 6-3

17:47 - Final de meci! Simona se califica in sferturile de finala!

17:45 - Gauff isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de meci! Simona serveste acum pentru calificarea in sferturi!

17:40 - Se face 5-2 pentru Simona si calificarea in sferturi e tot mai aproape!

17:39 - Simona face break, are 4-2 si se indreapta spre victorie!

17:35 - Game bun pentru Simona si scorul este 3-2.

17:32 - Gauff isi face serviciul si scorul devine 2-2.

17:28 - Cori Gauff a cerut interventia fizioterapeutului.

17:27 - Gauff face rebreak si scorul este 2-1 pentru Simona.

17:24 - Simona a pus stapanire pe joc, face break si are 2-0.

17:19 - Simona incepe setul secund cu un game la zero!

17:13 - Simona incheie primul set cu un break si castiga cu 6-3!

17:11 - Se joaca pe muchie de cutit, Simona isi face cu greu serviciul si are 5-3! Gauff serveste acum pentru a ramane in set!

17:05 - Un nou game echilibrat care a ajuns la deuce, dar Gauff se impune si Simona are 4-3.

17:01 - Simona castiga un game de mare lupta si face 4-2.

16:56 - Simona face break dupa un game intens si conduce cu 3-2!

16:47 - Simona salveaza doua mingi de break si scorul este 2-2. Din pacate, Gauff controleaza jocul pana acum.

16:42 - Game fara emotii pentru Gauff, care conduce cu 2-1.

16:40 - Gauff face rebreak si scorul este 1-1.

16:35 - Simona face break si incepe meciul perfect!

16:32 - A inceput meciul!

16:27 - Cori Gauff va servi prima in acest meci.

16:15 - Meciul va incepe in cateva minute.

Info:

Simona ocupa locul 7 in clasamentul WTA, in timp ce Gauff este pe locul 313.

Gauff, in varsta de doar 15 ani, a obtinut cea mai buna performanta din cariera la Wimbledon.

Castigatoarea va juca in sferturile de finala cu Shuai Zhang, aflata pe locul 50 in clasamentul WTA.

La casele de pariuri, Simona are cota 1.15 pentru a obtine victoria.

Aceasta este prima intalnire dintre cele doua jucatoare.

Meciul este televizat de EuroSport.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Simona Halep Cori Gauff, #Simona Halep Cori Gauff LIVE, #Simona Halep Cori Gauff direct, #televizare Simona Halep Wimbledon, #Simona Halep LIVE Wimbledon , #Wimbledon