Simona Halep, infrangere usturatoare la Doha: A pierdut cu numarul 118 WTA!

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 23 Februarie 2016, ora 21:04
57252 citiri

Simona Halep a inregistrat o infrangere usturatoare in turul al doilea de la Doha, fiind invinsa de jucatoarea aflata pe locul 118 in clasamentul WTA.

A patra jucatoare a lumii a cedat in fata rusoaicei Elena Vesnina in trei seturi, scor, 7-6, 4-6, 1-6, dupa doua ore si 20 de minute de joc.

Constanteanca in varsta de 24 de ani a inceput partida dornica sa demonstreze ca eliminarea de la Dubai nu a fost decat un accident si avea in fata o adversara mai mult decat abordabila.

Vesnina jucase doua meciuri in calificari pentru a ajunge pe tabloul principal de la Doha, iar in primul tur a avut o adversara deloc usoara, pe frantuzoaica Garcia.

Cu toate acestea, Vesnina a reusit sa ii dea o replica remarcabila Simonei in primul set, inclinandu-se abia in tiebreak.

Setul secund a inceput cu o cadere drastica de forma a rusoaicei, care i-a permis lui Halep sa se desprinda la 4-1. Din acest moment Vesnina s-a dezlantuit, reusind sa egaleze si mai apoi sa castige al doilea set.

"Decisivul" nu a avut practic istoric, numarul 118 WTA zburdand pe teren in fata unei Simona Halep care nu a avut replica la loviturile sale.

Rusoaica s-a impus astfel cu 6-1 si o trimite acasa pe Simona, care va incerca luna viitoare sa isi apere titlul la Indian Wells in cea mai slaba forma din ultimii ani.

Simona Halep - Elena Vesnina 7-6 (1) / 4-6/ 1-6

21:04 - Game, set si meci, Elena Vesnina!

21:01 - Break pentru Vesnina si rusoaica va servi pentru castigarea partidei.

20:57 - Vesnina isi face serviciul si se distanteaza la 4-1 in "decisiv".

20:53 - Probleme mari pentru Simona, care isi pierde serviciul si ii permite adversarei sa se distanteze.

20:45 - Echilibru in debutul setului secund.

20:38 - Set Vesnina! Simona isi pierde serviciul si este nevoita sa joace un set decisiv pentru a obtine victoria.

20:29 - Simona isi pierde serviciul si ii permite adversarei sa egaleze.

20:24 - Vesnina reintra in joc cu doua game-uri castigate consecutiv.

20:12 - Al treilea break pentru Simona in acest set.

20:09 - Break si pentru Vesnina.

20:05 - Vine si al doilea break din acest set secund pentru Simona.

20:02 - Halep face un break rapid si pare ca nu va avea probleme in setul secund.

19:54 - Simona Halep castiga primul set dupa ce defineaza in tiebreak, acolo unde se impune cu 7-1!

19:49 - Rebreak Halep si primul set se va decide la tiebreak.

19:44 - Face breakul Vesnina si va servi pentru castigarea setului.

19:42 - Vesnina nu renunta si tine aproape de Simona Halep.

19:26 - Are destul de multe probleme Simona in acest meci, nereusind sa se desprinda.

19:10 - Halep castiga un game la zero si preia din nou conducerea.

19:07 - Rebreak rapid al Simonei.

19:03 - O mica surpriza pe centralul de la Doha, acolo unde Vesnina reuseste breakul. Simona isi schimba incaltarile in aceasta pauza.

18:45 - Simona isi face serviciul fara mari emotii.

18:42 - Incepe partida! Simona serveste prima!

18:27 - Saisai Zheng castiga meciul cu numarul 2 WTA si realizeaza cea mai mare surpriza de la Doha de pana acum.

Surpriza uriasa la Doha: Numarul 2 WTA, eliminata de o necunoscuta

17:55 - Saisai Zheng se impune surprinzator in primul set al meciului cu Angelique Kerber.

17:10 - Incepe partida dintre Kerber si Zheng. Dupa aceasta intalnire o asteptam pe terenul central si pe Simona.

INFO: Partida incepe dupa ora 18:30

INFO: Simona este cap de serie numarul doi la Doha si intra in concurs direct in runda secunda, in timp ce Vesnina a realizat una dintre surprizele rundei inaugurale, trecand de Caroline Garcia.

INFO: Singurul duel direct dintre cele doua a avut loc in 2011, la Auckland, fiind castigat de Halep.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Doha 2016, #Halep Vesnina Doha in direct, #Simona Halep meci rezultat , #WTA