Simona Halep, invinsa de Sharapova in finala de la Madrid

Duminica, 11 Mai 2014, ora 19:40
95755 citiri

Simona Halep a fost invinsa de Maria Sharapova in finala turneului WTA de la Madrid.

Sportiva noastra a inceput perfect partida de duminica, insa a cedat apoi in fata presiunii pusa de jucatoarea din Rusia, care s-a impus in trei seturi, scor 1-6, 6-2, 6-3.

Calificata in premiera in finala turneului organizat de Ion Tiriac in capitala Spaniei, dupa un parcurs de exceptie, Simona a intrat pe terenul de joc extrem de increzatoare in fortele proprii.

Exact cum a declarat inaintea partidei, a fost agresiva, a impus ritmul si a surprins-o complet pe mult mai experimentata sa adversara.

Sharapova, fosta numar 1 in clasamentul mondial, nu a stiut ce a lovit-o in primul set, nici macar interventia antrenorului sau, dupa numai trei game-uri, nefiind folositoare.

Simona a zburdat pe zgura de la Madrid si si-a adjudecat primul set cu un categoric 6-1, cu trei breakuri in cont.

Rusoaica a schimbat tactica din setul II. A fost ea cea agresiva, a lovit puternic, demonstrand ca a "citit" perfect jocul lui Halep. Ba mai mult, Sharapova a stiut cand sa rupa ritmul jocului, ba prin intarzierea serviciului, ba prin cearta cu arbitrul de scaun.

Simona a fost vadit incomodata de aceasta tactica pe alocuri "murcara" a adversarei, insa nu a comentat si a continuat sa joace ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Setul decisiv s-a disputat dupa aceleasi coordonate, din pacate pentru Simona. Sharapova a reusit un break rapid, sportiva noastra a ratat apoi dramatic sansa rebreakului dupa care rusoaica a castigat din nou pe serviciul Simonei.

Cand totul parea pierdut, Halep a revenit in joc cu un break neasteptat, insa a fost prea putin si prea tarziu, Maria Sharapova adjudecamdu-si finala si, evident, trofeul de la Madrid.

Simona Halep a acumulat insa puncte importante in Spania si are sansa uriasa de a urca pana pe locul 4 in clasamentul mondial dupa turneul de la Roma.

Finala turneului de la Madrid dintre Halep si Sharapova a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

19:39 - SIMONA HALEP PIERDE!!!

19:35 - Sharapova castiga pe propriul serviciu si este aproape de victorie. Lui Halep ii trebuie o minune!

19:31 - Si-a revenit serviciul Simonei! Romanca isi adjudeca punctul si "strange" scorul. Are nevoie de inca un break pentru a egala.

19:27 - Break pentru Simona! Sa speram, se poate!

19:23 - Al doilea break reusit de Sharapova si finala pare jucata. Simona trebuie sa reactioneze imediat daca vrea trofeul.

19:20 - A fost aproape de break Simona, dar a pierdut pana la urma punctul.

19:11 - Face breakul Sharapova. Halep pare tot mai iritata de desele intreruperi ale meciului pe care le provoaca Maria.

19:07 - Sharapova este pusa la punct, in sfarsit, de arbitru dupa ce contesta un alt punct. "Vrei sa joci sau vrei sa te opresti? Nu poti sa faci asta, trebuie sa joci!", i-a transmis arbitrul rusoaicei.

19:06 - Este pe val rusoaica. Sharapova isi castiga serviciul la zero si pune presiune pe sportiva noastra.

19:03 - Cu destule emotii Halep castiga primul game. Are nevoie de un break in acest decisiv pentru a transa finala.

19:00 - Sharapova s-a aratat iritata de pauza de vestiar pe care a luat-o Simona intre setul doi si cel de-al treilea. Incepe decisivul!

18:54 - Rusoaica se impune in setul II si vom avea un act decisiv la Madrid. Lupta Simona!

18:50 - Sharapova reuseste al doilea break si va servi pentru set.

18:44 - Din nou, Sharapova isi castiga serviciul si se indreapta spre victorie in acest set.

18:39 - Halep isi castiga serviciul in ciuda contestatiilor rusoaicei, care il pune tot mai des la treaba pe arbitrul de scaun.

18:35 - Game "alb" pentru Sharapova, care arata acum ca o fosta lidera a clasamentului mondial. Simona are nevoie de un break pentru a reveni in acest set.

18:31 - Simona isi castiga serviciul aratand ca a depasit momentul mai dificil din debutul acestui set.

18:27 - Game extrem de disputat pe care il castiga rusoaica dupa ce s-a certat putin si cu arbitrul de scaun. Simona trebuie sa isi revina repede.

18:17 - Sharapova este mult mai decisa in acest set al doilea, pe care il incepe cu un break.

18:11 - Break si set pentru Simona Halep! Absolut fabulos!

18:07 - Simona isi adjudeca serviciul in stil de mare jucatoare. Un break in game-ul urmator ii asigura victoria in primul set.

18:03 - Isi castiga Sharapova serviciul.

17:56 - Halep isi castiga serviciul fara emotii si se distanteaza la 4-0.

17:55 - Sharapova a avut nevoie de sfaturile antrenorului dupa numai trei game-uri. Extrem de surprinsa de jocul lui Halep este rusoaica.

"Nu ne asteptam la un asemenea debut de meci", au recunoscut si comentatorii britanici.

17:53 - Ce meci, ce finala! Al doilea break consecutiv pentru Simona Halep!

17:49 - Cu ceva emotii Simona isi castiga serviciul si face 2-0. Sharapova pare nervoasa chiar din aceste prime puncte ale meciului.

17:44 - SUPERB! Simona reuseste breakul in primul game al finalei!

17:41 - INCEPE FINALA DE LA MADRID!!! Sharapova este prima care serveste.

17:30 - Halep si Sharapova sunt pe teren si fac ultimele miscari de incalzire.

17:25 - Martina Navratilova o considera si ea favorita pe Sharapova in meciul de duminica.

16:07 - Maria Sharapova este marea favorita a finalei, in opinia principalelor case de pariuri.

15:50 - Halep este sustinuta si de noul ei sponsor. "Simona is all in", este mesajul celor de la Adidas.

15:14 - "Simona se foloseste foarte bine de forta adversarului, intra bine in minge, schimba foarte bine directia, taie unghiurile terenului. Jucatoarele scunde sunt foarte rapide, iar Simona face parte din categoria jucatoarelor foarte rapide", a spus Ruxandra Dragomir, fosta presedinta a FR Tenis, pentru Dolce Sport.

15:10 - Gabi Szabo, ministrul Tineretului si Sportului se afla in capitala Spaniei. Fosta atleta s-a intalnit cu Simona si cu antrenorul acesteia cu trei ore inaintea finalei.

15:00 - Simona se afla de ceva timp la arena din Madrid, acolo unde a inceput pregatirea pentru marea finala.

INFO: Sharapova o conduce pe Simona la capitolul intalniri directe, rusoaica impunandu-se in cele doua partide de pana acum.

INFO: Halep se afla pe locul 5 in clasamentul WTA inaintea finalei iar adversara ei este a noua jucatoare a lumii.

INFO: Pana sa se califice in finala de la Madrid, Simona le-a eliminat, in ordine, pe Julia Goerges, Lara Arruabarrena, Sabine Liscki, Ana Ivanovici si Petra Kvitova.

INFO: La televizor, meciul dintre Halep si Sharapova poate fi urmarit pe postul DolceSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Halep Sharapova Madrid 2014, #Halep Sharapova in direct, #Halep Sharapova LIVE Madrid , #WTA