Simona Halep se califica in semifinale la Toronto cu o victorie convingatoare

Sambata, 12 August 2017, ora 19:17
39765 citiri

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Toronto dupa o victorie convingatoare in duelul cu frantuzoaica Garcia.

Simona s-a impus in ceva mai mult de o ora de joc, cu scorul de 6-4, 6-2.

Cu 14 ore intarziere, partida fiind programata initial in noaptea de vineri spre sambata, dar amanata din cauza ploii, Halep si Garcia au intrat pe terenul doi de la Toronto pregatite de duelul pentru semifinale.

Iar primul set a fost, in mare parte, foarte echilibrat, ambele sportive mergand bine cu serviciul. Halep a avut patru sanse de break pe care le-a ratat intr-un game, pentru ca apoi sa salveze doua mingi de break ale adversarei.

In fine, Simona a reusit sa faca diferenta in game-ul noua, servind apoi pentru castigarea primului set.

Actul secund a fost unul la discretia romancei, Caroline Garcia cazand psihic si jucand din inertie in foarte multe momente.

Halep a facut doua breakuri si s-a impus cu un categoric 6-2.

Sambata noaptea, in jurul orei 01:00, ora Romaniei, Simona va reveni pe teren pentru meciul din semifialele turneului de la Toronto.

Simona Halep - Caroline Garcia 6-4/ 6-2

19:17 - Game, set si meci, Simona Halep!

19:14 - Isi face serviciul Garcia, insa Simona va servi pentru castigarea partidei.

19:11 - Game la zero pentru Simona, iar Garcia va servi pentru a ramane in meci.

19:08 - Al doilea break reusit de Simona in acest set pe fondul unei caderi a frantuzoaicei. Garcia pare ca a renuntat complet la lupta in acest meci.

19:06 - Simona concretizeaza breakul cu un game pe propriu serviciu. Par ca incep sa se vada semifinalele.

19:01 - Break rapid reusit de Halep in debutul setului secund.

18:58 - Isi face si Simona serviciul.

18:56 - Garcia incepe setul secund cu un game pe propriul serviciu.

18:51 - Game si set, Simona Halep!

18:48 - Greseste Garcia si Simona face breakul! Va servi pentru castigarea primului set romanca.

18:45 - Egaleaza din nou Simona, de data asta la 4, dupa ce anuleaza doua mingi de break ale adversarei.

18:39 - Se merge in continuare cu serviciul.

18:35 - Game pentru Simona si avem din nou egalitate.

18:30 - Halep iroseste patru mingi de break, iar Garcia isi revine si se impune.

18:19 - Are ceva emotii pe serviciu Simona, dar castiga game-ul.

18:14 - Se descurca excelent si Garcia la serviciu. Se poate sa avem un meci foarte echilibrat.

18:12 - Egaleaza Simona cu un game convingator la serviciu.

18:09 - Frantuzoaica isi face serviciul fara emotii.

18:07 - Incepe partida! Garcia serveste prima!

18:00 - Intra pe teren cele doua jucatoare. Vremea tine cu noi, sa speram ca nu va mai ploua. Fanii romani sunt prezenti in numar mare la meci si o sustin pe Simona inca de la incalzire.

17:30 - Vremea arata bine la Toronto, ne pregatim de meciul Simonei.

INFO: Simona Halep ocupa locul 2 in ierahia WTA, in timp ce adversara ei se afla pe pozitia a 21-a.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit o singura data, anul trecut, la turneul de la Sydney, cand Simona s-a impus in trei seturi.

INFO: La TV, intalnirea poate fi vizionata in direct pe postul Digi Sport 2.

optimi: 6-4, 6-2 cu CiCi Bellis.

INFO: Rogers Cup 2017 e dotat cu premii in valoare totala de 2,7 milioane de dolari si se desfasoara pe toata durata acestei saptamani. Anul trecut, Simona Halep s-a impus la Rogers Cup, dupa o finala castigata cu Madison Keys.

USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...