Simona Halep, victorie dramatica la Indian Wells

Marti, 11 Martie 2014, ora 21:53
53815 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Indian Wells dupa un meci dramatic cu revelatia circuitului, Eugenie Bouchard.

Sportiva noastra s-a impus in trei seturi, scor 6-2, 1-6, 6-4.

Halep si Bouchard, cele doua stele in plina ascensiune ale tenisului feminin, nu s-au mai intalnit pana acum, meciul dintre ele fiind asteptat cu nerabdare de cei mai multi dintre specialisti.

Debutul partidei i-a apartinut romancei, care a reusit trei breakuri in primul set si s-a distantat rapid la un 5-0 linistitor. A fost momentul in care a intervenit antrenorul lui Eugenie iar jocul acesteia s-a schimbat dramatic in bine, insa a fost prea tarziu pentru ca numarul 19 din clasamentul WTA sa mai poata salva ceva.

Actul secund a fost insa complet diferit, Bouchard fiind mult mai agresiva si luptandu-se pentru fiecare minge. Asta in timp ce Simona a avut probleme mari cu serviciu.

In decisiv, cele doua sportive au mers cap la cap pana la 3-3, cand canadianca a reusit breakul si parea ca a scapat in invingatoare. Simona a revenit in game-ul urmator cu un rebreak, si-a castigat apoi serviciul pentru a incheia partida in stil de mare campioana, cu victorie pe serviciul adversarei.

Constanteanca are o sansa uriasa de a ajunge cel putin pana in semifinale, intrucat in sferturi va intalni o adversara mai slab cotata, invingatoarea meciului Casey Dellacqua (78 WTA) - americanca Lauren Davis (66 WTA).

Parcursul excelent de la Indian Wells o va propulsa pe Simona si mai sus in clasamentul mondial. In acest moment ea este sigura ca va urca pana pe locul 6, insa daca se va califica in semifinale poate ajunge chiar pe pozitia a cincea.

Prin accederea in sferturi, sportiva noastra si-a asigurat un cec in valoare de 104.000 de euro.

Intalnirea dintre Simona Halep si Eugenie Bouchard a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

ora 21.49 - BREAK, SET si MECI SIMONA HALEP!!!

ora 21.44 - Isi castiga Simona serviciul! Inca un break pentru victorie!

ora 21.41 - REBREAK Simona! Halep revine in meci!

ora 21.35 - Pierde serviciul Simona, Bouchard are acum prima sansa la victorie.

ora 21.32 - Egaleaza din nou Eugenie Bouchard.

ora 21.29 - Punct important pe care il reuseste Simona.

ora 21.26 - Bouchard isi adjudeca un game istovitor. Simona a avut o sansa mare de break.

ora 21.18 - Castiga Halep un game la zero si lasa impresia ca si-a revenit.

ora 21.16 - Game si pentru Bouchard, obtinut parca mai usor decat trebuia.

ora 21.13 - In sfarsit Simona isi castiga serviciul. Incepe bine acest set decisiv.

ora 21.07 - Antrenorul canadiencei coboara din nou din tribune pentru a-i sfaturi, in timp ce Simona trebuie sa se motiveze de una singura.

ora 21.06 - Castiga Eugenie Bouchard setul doi fara probleme.

ora 21.04 - Din nou break pentru Bouchard, care serveste pentru a castiga setul 2.

ora 21.00 - Antrenorul Simonei nu intervine cu sfaturi in acest moment important al meciului. Prefera sa ramana in tribune.

ora 20.59 - Bouchard isi castiga din nou serviciul si se duce la 4-1 in setul secund.

ora 20.57 - Din pacate sportiva din Canada reuseste un nou break in acest set si se distanteaza la 3-1.

ora 20.51 - Isi castiga Eugenie Bouchard serviciul si se pare ca Simona va avea o misiune mult mai dificila in acest set doi.

ora 20.47 - Din pacate, Simona isi pierde foarte usor serviciul si Bouchard o egaleaza.

ora 20.45 - Halep incepe si setul doi cu un break.

ora 20.40 - Reuseste Simona sa isi castige serviciul si, in acelasi timp, isi adjudeca primul set.

ora 20.35 - Isi castiga Bouchard serviciul pentru prima data. Este, intr-adevar, mai agresiva si loveste mai puternic. Simona va servi pentru set.

ora 20.32 - Re-break al canadiencei, care pare ca si-a ascultat antrenorul in ultima pauza. Acesta i-a spus ca trebuie sa fie mai agresiva, sa se lupte pentru fiecare minge.

ora 20.28 - Al treilea break consecutiv pentru Simona Halep, care este foarte aproape de a castiga primul set.

ora 20.25 - Isi castiga Simona din nou serviciul, cu ceva emotii de aceasta data.

ora 20.19 - Reuseste Simona sa castige din nou pe serviciul adversarei si se distanteaza la 3-0.

ora 20.15 - Isi castiga Simona serviciul.

ora 20.12 - Simona incepe perfect, cu un break in primul game.

ora 20.09 - Incepe meciul cu Bouchard la serviciu.

ora 20.00 - Au ajuns pe teren cele doua jucatoare, incep schimburile de incalzire.

INFO: Meciul incepe la ora 20.00

INFO: In acest an, Simona a castigat turneul de la Doha si a ajuns pana in sferturi la Australian Open, performante care au propulsat-o pe locul 7 in clasamentul WTA.

INFO: Partida poate fi urmarita si la TV, pe postul DolceSport.

INFO: Pana a ajunge in optimi la Indian Wells, sportiva noastra a trecut de cehoaica Lucie Safarova si japoneza Kurumi Nara.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Indian Wells 2014, #Halep Bouchard Indian Wells, #Halep Bouchard LIVE , #WTA